Kakvi su običaji za Dan zaljubljenih i kako možete obeležiti ovaj dan, ma gde se nalazili?
Dan zaljubljenih, iako ne pravoslavni praznik, već dugo vremena je odomaćen kod nas i predstavlja još jedan dan u godini za dodatne izlive nežnosti i razmenjivanje poklona između zaljubljenih duša. Nevezano od toga koje ste vere i šta pratite, bio poseban ili ne, Dan zaljubljenih je svakako lep povod da onome koga volite to i iskažete.
A kako je nastao i koji su običaji za Dan zaljubljenih?
Istorija Dana zaljubljenih
Dan zaljubljenih, koji se takođe naziva Valentinovo iliti dan svetog Valentina, je praznik kada ljubavnici izražavaju svoju naklonost znacima pažnje i poklonima. Praznik potiče još iz starorimskog perioda i paganskog festivala Lupercalia, koji se održavao polovinom februara, tačnije od 13. do 15. februara. Ovaj festival je slavio dolazak proleća i uključivao je lutriju za spajanje parova i to tako što bi muškarci ispisivali imena devojaka i izvučeni par bi se spajao za seksualne odnose tokom trajanja festivala, a nekad i duže. Pored toga, održanog sredinom februara. Na kraju 5. veka papa Gelasij i je Luperkaliju zamenio Danom sv. Valentina. Proslavio se kao dan romantike otprilike u 14. veku.
Prema drugim pričama, praznik je dobio ime Dan svetog Valentina po istoimenom svecu i to iz sledećeg razloga. Sveti Valentin bio je rimski sveštenik u trećem veku. Tadašnji car Klaudius II zabranio je brak jer je smatrao da su oženjeni muškarci loši vojnici. Valentin je bio protiv toga, te je prekršio pravila i vršio tajna venčanja. Kada je car za to saznao, Valentin je završio u zatvoru, da bi potom bio osuđen na smrtnu kaznu.
Dok je bio u zatvoru, Valentin se zaljubio u dželatovu ćerku i kad je, 14. februara izveden da bude pogubljen, poslao joj je ljubavno pismo sa potpisom “Od tvog Valentina”.
Mnogo vremena kasnije, crkva je festival Lupercalia htela da pretvori u hrišćansku proslavu, te je odlučila da je iskoristi kao znak sećanja i na Svetog Valentina.
Kakvi su običaji za Dan zaljubljenih širom sveta?
Dan je popularan u Americi, Velikoj Britaniji, Kanadi i Australiji, a slavi se i u drugim zemljama, uključujući Argentinu, Francusku, Meksiko i Južnu Koreju. Na Filipinima je to najčešća godišnjica venčanja, a masovna venčanja stotina parova nisu retkost na taj datum. Praznik se proširio na izraze naklonosti među rodbinom i prijateljima. Na ovaj dan mnoge školske ustanove širom sveta razmenjuju čestitke.
U Francuskoj, na primer, selo po imenu Valentin se potpuno transformiše u periodu između 12. i 14. februara. Tada se dvorišta pretvaraju u prelepe vrtne oaze, drveće i kuće su ukrašeni ljubavnim čestitkama i porukama, ružama i bračnim ponudama. Neki bi rekli verovatno i najlepši običaj Dana zaljubljenih na svetu.
Na Filipinima, kao što smo rekle, Dan zaljubljenih je događaj na kojem se mnogi parovi venčavaju, a sve sponzoriše vlada kao vid javne službe. Dan je vrlo medijski propraćen, a sam događaj je svaki put vrlo raskošan i svečan, kako za mladence tako i za sve goste – porodice, prijatelje, ali i potpune strance koji žele da dožive duh kolektivne zaljubljenosti.
Na Dan zaljubljenih u Engleskoj, žene su svojevremeno na jastuke stavljale lovorovih listova sa ciljem da sanjaju budućeg supruga. U Norfolku, na primer, Džek Valentin je nešto poput Deda Mraza Dana zaljubljenih i deca ga s nestrpljenjem očekuju jer i on donosi neke slatke poklone.
U Japanu se Dan zaljubljenih bukvalno pretvara u čokoladni dan. Tog dana, naime, žene muškarcima poklanjaju čokolade, i to ne samo partneru ili simpatiji. Običaj je da se čokoladom daruju i članovi porodice, prijatelji, komšije, poznanici, kolege, šefovi. Sa druge strane, muškarci tu čast uzvraćaju mesec dana kasnije, samo belom čokoladom.
Danska je jedna od zemalja koja tek od relativno skoro proslavlja ovaj dan. Prema njihovom Ministarstvu spoljnih poslova, Dan zaljubljenih se obeležava od početka devedesetih, ali ih to ne ometa da imaju neke osobene običaje. Naime, prijatelji među sobom razmenjuju presovane Visibabe; dok zaljubljeni parovi razmenjuju ljubavne čestitke koje su, u stvari, transparentne ćestitke sa fotografijom darodavca sa poklonom u ruci. Pored toga, muškarci ženama poklanjaju i šaljive anonimne čestitke i ako pogode od koga je, kasnije od pošiljaoca dobiju uskršnje jaje.
Šta pokloniti za Dan zaljubljenih?
Čestitke za Dan zaljubljenih
Prve čestitke za Dan zaljubljenih pojavile su se oko 1500-te godine, da bi se do 1700-ih već komercijalizovale i koristile u štampanom izdanju. Postoji i verovanje da je prva čestitka za Dan zaljubljenih nastala u Francuskoj, kada je Čarls, vojvoda od Orleansa, 1415. godine iz zatvora slao ljubavna pisma svojoj ženi.
Čestitke uglavnom sadrže rimskog boga ljubavi Kupidona, zajedno sa srcima, kao tradicionalnim znakom ljubavi. Pored toga, mogu sadržati i ptice, slatkiše i cveće – naročito ruže, kao simbol lepote i ljubavi. Čestitke za dan zaljubljenih svakako su nezaobilazan detalj, bilo kao sam /za one mlađe/ ili u paru sa još konkretnijim poklonom.
Čokolada
Ima li slađeg načina da nekom ukažete da vam se dopada od čokolade? 😊 Bilo da su u pitanju bombonjere, čokolade sa ukusima, čokoladne figure, ovo je jedan od najsigurnijih i najuobičajenih načina da voljenoj osobi – ali i prijateljima, porodici, kolegama – ulepšate dan i učinite ga boljim.
Cveće
Cveće na dar… koja dama ne voli buket lepog cveća, je l da? Pa opet, i tu treba povesti računa i odabrati cveće koje prenosi jasnu poruku koju joj želite reći. Tu mislimo na to da nije svako cveće pravi izbor za izjavu ljubavi, a više o tome možete naučiti u našem tekstu o jeziku cveća.
Plišane igračke
Najčešći tip plišane igračke koji se poklanja za Dan zaljubljenih obično je meda, bilo sam, bilo u paru. U pitanju je poklon koji obično daruju ili deca ili parovi na početku veze. Slatki, plišani meda sa srcem na kojem piše „Sviđaš mi se“ ili nešto slično, drži ružu ili poklon… Za koji god da se odlučite, nećete pogrešiti jer je u pitanju vrlo simpatičan znak pažnje.
Kozmetika
Pripadnice lepšeg pola uvek vole da dobiju kozmetiku i šminku i zašto bi Dan zaljubljenih bio preskočen u tom smislu? Parfimerije i specijalizovane prodavnice su u ovom periodu pune proizvoda i ponudaa po specijalnim cenama, vaše je samo da pogodite šta ona voli i uzmete nešto čime ćete je oduševiti. Prošetajte do Sephore, DM-a ili Lillyja i izaberite ili gotov poklon paket, ili pripremite jedan sami.
Nakit
Ogrlice, minđuše, narukvice, privesci, broševi… toliko je izbora da zaista sa nakitom ne možete nikako pogrešiti. U zavisnosti od budžeta, preporučujemo da posetite zlataru Stefanović, Pandoru, Swarovski, ili pak Parfois, Dve Šmizle i slične radnje.
Tokom godina (i vekova) Dan zaljubljenih bio je versko slavlje, drevni obredni dan, danas komercijalni praznik. Neki ga vole, a neki prosto uživaju da ga mrze. Šta god ovaj datum značio za vas, nema ničeg lošeg i pogrešnog obeležiti ga i dragoj osobi ili osobama ulepšati dan na bilo koji način.
Ostavite komentar