Kada je 1934. u maloj radionici u Tokiju napravljen prvi prototip japanskog foto aparata po imenu Kwanon, Takeshi Mitarai nije mogao da pretpostavi da će nekoliko decenija kasnije njegova kompanija postati neprikosnoveni vladar svetskog tržišta foto aparata. A 75 godina kasnije, EOS 7D je još jednom pomerio standarde na polju digitalne fotografije.
Tekst: Aleksandar Veljković
Kada je 1934. u maloj radionici u Tokiju napravljen prvi prototip japanskog foto aparata po imenu Kwanon, Takeshi Mitarai nije mogao da pretpostavi da će nekoliko decenija kasnije njegova kompanija postati neprikosnoveni vladar svetskog tržišta foto aparata. A 75 godina kasnije, EOS 7D je još jednom pomerio standarde na polju digitalne fotografije.
Canon je danas sinonim za sigurnu kupovinu kada su fotoaparati u pitanju. Bez obzira da li želite mali, potpuno automatizovani, amaterski aparat ili imate daleko veće ambicije na polju fotografije, Canon ima proizvod za vas. Svoju lidersku poziciju na tržištu ovaj proizvođač izgradio pre svega balansiranim, relativno konzervativnim pristupom konstrukciji digitalnih foto aparata, gde se nije žurilo sa prihvatanjem inovacija, ali se uvek insistiralo da vrhunski kvalitet fotogafija ne bude pod znakom pitanja, kao i da modeli imaju jedan pristupačan, logičan korisnički interfejs. Canon je jedini svetski brend koji proizvodi sve komponente svojih aparata, od senzora, preko elektronike do optike.
Veličina nije važna
Da li profi aparat mora da bude veliki? Dok se drugi proizvođači svojski trude da pronađu dobitnu formulu koja bi napokon omogućila odričan odgovor na ovo pitanje, Canon i Nikon u ljutoj borbi za primat na tržištu digitalnih refleksnih aparata (DSLR) fokusirani su pre svega na pokušaje da svojim kupcima, u do sada poznatoj formi, ponude više kvaliteta, funkcionalnosti i brzine.
I dok se amateri uglavnom zadovoljavaju performansama džepnih aparata veličine mobilnih telefona, profesionalci i foto perfekcionisti nose svoje po par kilograma teške fotografske „topove“ i pune torbe dodatnih objektiva i foto opreme jer je svima jasno da minijaturni aparati ne mogu da se porede sa DSLR modelima. Ključni razlog su dimenzije foto senzora, koji kod minijaturnih foto aparata ima i po više desetina puta manju površinu od onih na DSLR aparatima. Male foto osetljive ćelije primaju manju količinu svetlosne informacije, zbog čega se smanjuje dinamički raspon, povećava šum i posledično smanjuje efektivna količina detalja na zabeleženom snimku. Drugi razlog je superioran fokusni sistem na DSLR aparatima, koji obezbeđuje kadriranje kroz pravo optičko tražilo, trenutan odziv i odsustvo zadrške pri snimanju, što čini DSLR aparate još uvek nezamenjivim za snimanje dinamičnih scena i objekata u pokretu.
Da li je EOS 7D savršen DSLR?
Njegova pojava na tržištu pre oko pola godine izazvala je pravu euforiju među ljubiteljima vrhunskih digitalaca i skoro jednoglasno priznanje da je to upravo karika koja je Canonu nedostajala da bi na pravi način parirao Nikonovom D300S.
Posle nekoliko modela koji su izazvali podeljene reakcije, Canon je sa EOS 7D zaista svoju DSLR tehnologiju izbrusio do perfekcije i mnoge naterao da se predomisle oko prelaska na neki profesionalni model sa full frame senzorom koji zahteva preskupe objektive. EOS 7D je doneo primetan rast rezolucije, a da to nije išlo na štetu kvaliteta (sa 18 megapiksela 7D je aparat najviše rezolucije među APS-C modelima), brzinu snimanja koja do sada nije zabeležena u DSLR svetu (sa osam snimaka u sekundi EOS 7D je za nijansu brži čak i od Nikona D300S), kao i mogućnost snimanja videa u punom HD formatu i brzini (1920×1080 tačaka, do 30 kadrova u sekundi).
Uz veliko i svetlo optičko tražilo (magnifikacija punih 1.00x) EOS 7D je zadržao izuzetnu solidnost izrade koja je karakterisala EOS 50D, ali sa donekle poboljšanom ergonomijom, pre svega usled boljeg pozicioniranja kontrolnih tastera. 7D je dobio i potpuno nov autofokusni sistem, sa 19 tačaka. Novi senzor se pri snimanju u uslovima slabog svetla (na raspolaganju su osetljivosti čak do 12800 ASA) izjednačio po kvalitetu sa onime što je doskora moglo da se očekuje samo od Nikona, tako da je 7D vrlo kompletan proizvod, kome se ne može pronaći mana. Zadovoljstvo posedovanja takve fotografske kreativne alatke koštaće vas od 1.500 evra naviše, u zavisnosti da li nabavljate samo telo, ili komplet sa optikom.
Izvor: City Magazine
Ostavite komentar