Da li je zavisnost od telefona sve ozbiljniji problem ili ipak preterujemo? Evo kako da otkriješ da li ima mesta za zabrinutost.
U svetu brze komunikacije, dopstupnosti informacija na klik i obiljnu sadržaja koji nam internet i društvene mreže pružaju, neminovno se postavlja pitanje: jesmo li zavisni od mobilnih telefona kao alata koji nam sve to pruža?
U potrazi za odgovorima, istražili smo – šta drugo do internet, i evo do kakvih smo rezultata došli.
5 znakova da postoji zavisnost od telefona
Dr Julie Smith, klinički psiholog, na mrežama je podelila sledeće situacije koje, ako na njih odgovoriš potvrdno, definitivno nešto ne radiš kako treba i neophodan je odmor od mobilnih telefona.
1. Svaki slobodni (i ne samo slobodni!) trenutak u danu koristiš da skroluješ telefonom, gubeći sate vremena a da i ne primetiš. U toaletu, kuhinji, u prevozu, u pauzi između posla, dok nešto radiš….
2. Konstantno proveravaš notifikacije, dodiruješ telefon i čini se da ne možeš da prestaneš, čak i da želiš.
3. Osećaš se usamljeno ili razdražljivo kad si bez telefona u određenom trenutku.
4. Zapostavljaš svoje obaveze, ali i uloge kako bi više vremena otišlo na korišćenje telefona.
5. Veza u kojoj si trpi jer zajedničko vreme pre provodiš na telefonu nego povezujući se sa partnerom.
Kao i u slučaju navika koje goje, ako se prepoznaješ u opisanim situacijama, vreme je da poradiš na rešavanju tog problema.
Kako popraviti zavisnost od telefona?
Naš posao, društveni životi i zabava postali su neraskidivo vezani za naše uređaje, a pandemija je samo pogoršala stvari. Ipak, postoji granica između korisne upotrebe i gubljenja vremena na telefonu te, ako misliš da imaš problem, ovo je nekolik stvari koje možeš uraditi da to promeniš.
1. Isključi notifikacije
Većina zavisnosti povezana je sa neurotransmiterom koji se zove dopamin. On upravlja željom i naglo raste kada dobijemo signale kao što su reklame i podsetnici da uradimo nešto prijatno, kao što je pušenje, kockanje ili da proverimo telefon. Pametni telefoni igraju na kartu pojačavanja dopanina, kroz zvuke i obaveštenja koji ukazuju na to da je neko poslao poruku ili pomenuo i moramo odmah da pogledamo da bismo zadovoljili svoju radoznalost.
Rešenje je isključiti notifikacije, osim onih neophodnih za posao ili važan poziv.
2. Fizički se odvoj od telefona
Odredi delove u svom domu koji neće imati pristup za telefon i pridržavaj se toga. Spavaća soba, kuhinja ili trpezarija dok jedete, kupatilo… Ideja je da stvoriš naviku koja će ograničiti pristup telefonu u svako doba dana ili noći.
3. Isplaniraj vreme za radnje telefonom
Ma kako suvišno ili besmisleno zvučalo, uradi tako. Isplaniraj vreme u danu za svesno rukovanje telefonom, provođenje vremena na mrežama i slično. i pridržavaj se te satnice. Na primer: svakog dana između 18 i 18:30 je vreme za sloobodne aktivnosti na telefonu i tada je focus samo na tome. Na taj način olakšavaš borbu protiv zavisnosti i uočavaš koliko, zapravo, malo vremena treba tome da posvećuješ.
Posledice zavisnosti od telefona
Odluka da se ne uradi ništa po tom pitanju ili mišljenje da to nije ništa tako pretenciozno, može negativno uticati na tvoj život, i to na sledeće načine.
Zavisnost od telefona:
- Povećava usamljenost i depresiju
- Podstiče anksioznost
- Povećava stress
- Pogoršava poremećaj pažnje
- Smanjuje sposobnost koncentracije i dubokog razmišljanja
- Ometa san
- Podstiče samoživost
Usled toga, može doći do nerazumevanja i sukoba na poslu, ali i u privatnom životu, jer vreme na telefonu odvraća od svakodnevnih aktivnosti, obaveza, planova i samog života. Prekomerna upotreba telefona takođe razvija strah od propuštanja, ono što popularno zovemo FOMO i, ako se ne tretira na pravi način, može dovesti do dugotrajnih posledica.
U slučaju da se zavisnost od telefona ne može samostalno rešiti, u redu je potražiti pomoć terapeuta i poslušati preporučene savete za mudru, bezposledičnu upotrebu telefona.
Telefon jeste vrsta pokretnog kompjutera koji nam omogucava da „s nogu“ budemo povezani sa prijateljima, poslom i porodicom. Ja licno ne bih mogao sad ni dana bez telefona.