Ne tako novi trend na Instagramu: influenseri promovišu lažni brend sadržaj kako bi dali sebi na važnosti i brže/bolje/lakše stekli kredibilitet kod fanova.
Iako smo odrasli i imamo sopstvene živote, ni kao takvi nismo imuni na svakodnevna savršenstva kojima smo na Instagramu izloženi. Od tuđih načina života, statusa, putovanja, garderobe, šminke, brend saradnji… Priznajte (bar sebi), koliko li ste puta pomislili „Eh, da je meni bar deo tog njenog/njegovog ________________ (dopunite sami)…„. Prosto, ljudska smo bića i potpuno je prirodno osetiti zavist, pa i žal za onim što nemamo. Samo, problem nastaje kad to tamo lažno šarenilo Instagrama preti da nas do te mere poremeti, da počnemo sa nesmotrenim i neracionalnim ponašanjem.
Lice i naličje Instagrama
Nedavno smo na nšoj Facebook stranici podelili album sa uporednim fotografijama poznatih ličnosti, kako zaista izgledaju a kakve fotografije objavljuju na Instagramu. Čisto kao primer, pokazatelj i podsetnik da stvari nikada nisu kako izgledaju i da se ne trebamo slepo voditi onim što tamo vidimo.
Danas, međutim, delimo još jedan primer koji predstavlja onu lošu stranu Instagrama, a to je zloupotreba korisnika i fanova zarad lične koristi i profita.
Kako i zašto influenseri promovišu lažni brend sadržaj?
Ona stara krilatica „Fake it until you make it“ na Instagramu doživljava svoj potpuni procvat! Sve više mladih (ali i ne tako mladih) se okreće „fingiranju“ svojih objava ne bi li postigli dve stvari:
- privukli više fanova
- privukli više brendova za saradnju
Otud i pojava lažiranja objava u kojima kao promovišu brend dok, u stvari, brend niti je obično čuo za njih, a još malo napravio uzajamno korisnu saradnju. Kako otkrivaju pojedini influenseri, u pitanju je legitiman način privlačenja dodatne pažnje, kredibiliteta i potencijalne stvarne saradnje sa odabranim brendovima. Lažiranje objava vas stavlja u poziciju da vas ljudi percepiraju na određen način. Stekne se utisak da dobijate stvari besplatno, da ste uspešni u čemu god da se predstavljate, da vaše objave vrede zbog čega brendovi sarađuju sa vama.
Zato, sledeći put kad „padnete u bedak“ skrolujući Instagramom, setite se ovog članka i prethodnog primera i upamtite da sve to ništa ne znači i ne treba da znači. Instagram je ništa drugo do mobilna aplikacija koja je evoluirala u jednu prodajnu mrežu i da ono realno najčešće ostane iza kamere bez želje da se podeli sa svetom. Ne primajte sve toliko k’ srcu i ne stresirajte se zbog isceniranih prikaza. Život je, srećom, mnogo više i mnogo bolje od toga.
Ostavite komentar