Kada je Hrvatska u pitanju, najveći broj srpskih turista i dalje se odlučuje za letovanje u Istri jer se tamo osećaju najbezbednije, a lepota ovog kraja nadaleko je poznata. Posebnost Istre proizlazi iz njenog položaja, zahvaljujući čemu je često bila pod tuđinskom vlašću pa je vekovima dolazilo do mešanja raznih uticaja koji su doveli do stvaranja posebne kulture i okruženja. Turistička ponuda izuzetno je bogata najraznovrsnijim sadržajima koji nisu ograničeni samo na obalu.
Pauza koja je trajala više od deset godina nije uticala na to da srpski turisti zaborave lepote hrvatskog primorja. Čak naprotiv, čini se da su ga se poželeli više nego ikada i da su jedva čekali da se ponovo vrate na obale koje tako dobro poznaju.
Kada je Hrvatska u pitanju, najveći broj srpskih turista i dalje se odlučuje za letovanje u Istri jer se tamo osećaju najbezbednije, a lepota ovog kraja nadaleko je poznata. Posebnost Istre proizlazi iz njenog položaja, zahvaljujući čemu je često bila pod tuđinskom vlašću pa je vekovima dolazilo do mešanja raznih uticaja koji su doveli do stvaranja posebne kulture i okruženja. Turistička ponuda izuzetno je bogata najraznovrsnijim sadržajima koji nisu ograničeni samo na obalu.
Naime, turisti koji odluče da istraže unutrašnja ruralna područja takođe će biti prijatno iznenađeni ponudom. Upoznavanje sa autentičnim načinom života i nadaleko poznatom istarskom kuhinjom i vinima, malvazijom ili muškatom, samo su deo šarma ovog regiona.
Inače, i ove godine aktuelan je sezonski let za Pulu koji traje nešto malo više od sat vremena, što je značajno uticalo da povećano interesovanje za Istru. Ako se odlučite da idete kolima vozićete sigurnim i dobrim putevima. Za mnoge je presudan faktor i to što nam za Hrvatsku i dalje nije potrebna viza. Takođe, izbor smeštajnih kapaciteta je veliki, a osim već poznatog stacionarnog turizma u mnogobrojnim hotelima, apartmanskim naseljima, kampovima, privatnom smeštaju, sve više se radi na razvoju nautičkog, kongresnog, izletničkog, lovnog i ribolovnog turizma, agroturizama, kulturnog, etno-gastronomskog, sportsko-rekreacionog, ronilačkog, konjičkog i ekološkog turizama.
Za svakog po nešto
Poseban dodir luksuza istarskoj regiji dao je novootvoreni hotel Monte Mulini u Rovinju, ali i drugi hoteli Maistre koji podigli nivo turističke ponude u ovoj oblasti. Iako su cene u ovim luksuznim hotelima visoke, oni koji to sebi mogu da priušte zaista će imati priliku da uživaju u luksuzu koji se retko sreće i vredi svakog evra. Naravno, nemojte da vas ovo obeshrabri jer u gradovima i selima Istre možete naći smeštaj za svačiji džep, od malih porodičnih hotela i apartmana do kamp parkova.
Kada ste već u Istri, ako niste došli svojim kolima preporučujemo da ih iznajmite jer boraviti samo u jednom mestu zaista je prava šteta. Zato napravite plan puta i obiđite što više možete. Bogatstvo i lepota istarske kulture i baštine možda je najizražajnija u Rovinju. Jedna od obaveznih atrakcija Rovinja je obilazak Starog grada i poseta crkvi Svete Eufemije, zaštitinice grada, koja predstavlja jedan od simbola regije. A kad ste već tu iskoristite priliku da sa platoa ispred uživate u jednom od najlepših pogleda na Jadransko more. Novigrad je poznat po starim impoznatnim zidinama, a slično okruženje ima i najseverniji istarski obalni grad Umag, nasuprot koga se nalazi jedna od najvećih marina u Hrvatskoj. Ne propustite ni druge živopisne gradiće poput Vrsara na brdu iznad zaliva, omiljenog od strane mnogobrojnih nautičara. Venecijanska kultura vidljiva je svuda, ne samo u gradskim već i u ruralnim sredinama. Poseban kuriozitet u vezi sa Istrom je da je to dom najmanjeg grada koji je kao takav ubeležen u Ginisovu knjigu rekorda. Naime, grad Hum ima samo 20 stanovnika. U Poreču, koji je po broju turista spada u red najrazvijenijih centara Hrvatske, nalazi se i najvredniji kulturno-istorijski spomenik u Istri – Eufrazijeva bazilika koja je upisana u listu Svetske baštine UNESCO-a. Najveći istarski grad Pula krije čuveni amfiteatar koji svedoči o iznimnoj važnosti Pule i Istre još od antičkoga doba. Amfiteatar je građen u doba cara Vespazijana u 1. veku i izgled mu je ostao gotovo nepromenjen. Nekad je služio kao arena za okrutne gladijatorske borbe koje je posmatralo i do 20.000 ljudi, a danas služi kao turistička atrakcija i omiljena pozornica za razne priredbe i koncerte.
Svakako se potrudite da nađete malo vremena za posetu Brijunima, do kojih se stiže brodićem po ceni od 30 evra u oba smera. U tu cenu uračunat je i obilazak nacionalnog parka uz slikanje sa slonovima koje je Indira Gandi poklonila Titu i Titovog muzeja. Takođe, preporučujemo obilazak grada festivala Motovuna ili Grožnjana, grada u kom su smeštene kolonije slikara i umetnika. Odmor i Istri nepotpun je ako ne počastite sebe specijalitetima od ribe, morskih plodova, mesom boškarina i tartufima, vinom i maslinovim uljem. Na kraju nam ostaje samo da vam poželimo srećan put i mirno more.
Izvor: City Magazine
Nikad tamo…pa ni tada