Kejptaun je drugi po poulaciji grad u Južnoj Africi i najveća turistička atrakcija. Takođe spada u važan poslovni i kulturni centar afričkog kontinenta. Ovde vlada i pravi kosmopolitski duh, zahvaljujući, kako meštanima, tako i stanovnicima koji su došli iz Holandije, Velike Britanije i zemalja Azije.
Zbog svoje geografske pozicije godinama je izazovna turistička destinacija. Nalazi se između same obale Atlantskog okeana i planine Tejbl, koja je zbog svoje visine i vidljivosti nadaleko, oduvek služila kao odličan orijentir moreplovcima. Klima je mediteranska, sa jasno definisanim sezonama; zime su vetrovite i sa prosečnom temperaturom od 7 stepeni, leta blaga i sa prosečnom temperaturom od 26, pa sve do 30-35 stepeni.
Zbog svoje raznovrsne ponude, turisti će ovde uživati i vreme provesti u obilju različitih sadržaja. Zaljubljenici arhitekture biće očarani kolonijalnom stilu gradnje, koji je u ovom gradu zastupljen, naročito britansko-holandski iz 19. veka. Pored njega, prisutne su i muslimanska i moderna arhitektura, čineći jednu zanimljivo spojenu celinu.
Ljubitelji planinarenja uživaće u izletima do planine Tejbl, Đavoljeg vrha, Lavlje glave, odakle se može uživati u divnim slikama prirode, kao i celog grada. Postoji legenda koja kaže da je Đavolji vrh dobio ime po tome što je izvesni Holanđanin, ne znajući, izazvao Đavola na dvoboj pušenja lule na obroncima planine. Besan što je posle nekoliko dana borbe izgubio, Đavo mu se prikazao u pravom liku i u obrisu dima nesrećnog čoveka poveo sa sobom. Od tada, legenda kaže, oblaci i magla prvo se na tom mestu pojavljuju i odatle kreću prema ostatku planine Tejbl i niže ka gradu.
Nedaleko od grada nalazi se i poznati južnoafrički Alkatraz ili ostrvo Roben, koje ima dugu istoriju ostrva-zatvora i gde je više od 25 godina bio zatočen sam Nelson Mendela. Tek 1990.-te vlada je krenula da pušta poslednje zatvorenike, zaključno sa 1996., kada je oslobođen poslednji zatvorenik. Takođe, može se uživati i u obilasku poznatog Rta Dobre Nade, kojeg je otkrio portugalski istraživač bartolomeo Dijas, još 1488. godine.
Ljubitelji umetnosti, vreme će utrošiti u posetama Muzeju južne Afrike, zgradi Parlamenta, ali i u čuvenom Akvarijumu dna okeana, u kojem se nalazi bogat južnoafrički podvodni svet. Takođe, ovaj deo Afrike je poznat i po sadnji vinove loze i proizvodnji vrhunskih vina i to već više od tri stotine godina. Najstariji vinograd i vinarija u samom gradu je Groot Constantia i priča kaže da je vina iz ove vinarije pio i sam Luj XIV!
Kejptaun ima jednu od najlepših plaža na svetu, sa mlečno belim peskom. Ipak, usled temperature vode od nekih prosečnih 18 stepeni, dolazak ovde je više za sunčanje, nego za neko duže kupanje. Surferi će, svakako, uživati u velikim talasima, mada se savetuje da sene ide daleko od obale, jer se ponekad znaju pojaviti morski psi.
Sve u svemu, u koje god doba odlučite da ovde dođete, sačekaće Vas fenomenalne lepote prirode, bogat gradski sadržaj i neverovatne uspomene za poneti. Detaljnije informacije, potražite ovde.
stvarno je sve lepo ali me zanima koliko je sada siguran za nas strance neka mi neko kaze.