Toplo vreme i dugi dani savršeni su za sportove i aktivnosti na otvorenom, istraživanje prirode, plivanje, putovanja sa porodicom i prijateljima i stvaranje srećnih uspomena. Evo nekoliko saveta za bezbednost na letnjem odmoru koji će vama i onima koje volite pomoći da ostanete bezbrižniji i zdraviji tokom celog leta.
Letnje mere predostrožnosti u vezi sa COVID-19
Ovog leta, mere predostrožnosti za COVID-19 (nošenje maski, fizičko distanciranje i higijena ruku) i dalje imaju smisla kada ste na javnim mestima, posebno u zatvorenom prostoru. Proverite da ste vakcinisani, budite u toku sa varijantama koronavirusa i pratite lokalne smernice za COVID-19.
Ako putujete sa porodicom, bilo da se radi o kratkom jednodnevnom izletu ili dugom odmoru, obavezno ponesite sa sobom dosta sredstva za dezinfekciju ruku i svežih maski.
Bezbednost vode
Bilo da vaša porodica ovog leta provodi vreme u bazenu, na plaži ili na čamcu, trebalo bi da budete svesni odgovarajućih mera predostrožnosti koje treba slediti. Roditelji male dece treba da:
- nikada ne ostavljaju svoje dete bez nadzora u blizini vode u ili u kući, ili oko bilo koje vode, uključujući bazen
- zapamte da vrlo mala deca mogu da se prevrnu glavom u kante, sanduke za led, kade, spoljašnje vodene objekte, toalete i druge posude sa vodom
- se uvere da sve aktivnosti čamca uključuju odgovarajuće uređaje za plutanje, kao što su prsluci za spasavanje koje je odobrila lokalna obalska straža, u slučaju nužde.
- razmisle o učenju CPR-a, posebno ako vaše dete redovno učestvuje u aktivnostima u vodi
Letnja bezbednost kože
Jedna od poslednjih stvari o kojima razmišljate kada se opuštate na plaži je mogućnost razvoja raka kože kasnije u životu. Ali način na koji se brinete o svojoj koži sada – i o koži svoe dece – može da napravi veliku razliku u budućnosti. Rak kože je najčešći tip raka u svetu, koji čini skoro polovinu slučajeva raka.
Pravilno i dosledno nanošenje kreme za sunčanje ― vodootporne kreme za sunčanje sa zaštitnim faktorom od sunca (SPF) od 30 ili više ― može smanjiti rizik od izgorenosti, alergije na sunce i drugih posledica. Drugi dobri načini da zaštitite kožu tokom leta uključuju:
- izbegavanje sunca tokom vršnih sati od 10 do 14 časova
- izbegavanje solarijuma
Toplotni udar, toplotna iscrpljenost i druge bolesti povezane sa toplotom
Bolesti izazvane toplotom predstavljaju pravi rizik u letnjim mesecima, posebno kada radite ili vežbate. Naučite simptome toplotnih grčeva, toplotne iscrpljenosti i toplotnog udara i obavezno ostanite hidrirani sa puno vode kada uživate na otvorenom tokom vrućeg dana.
Letnje sportske povrede
Ako vaš bicikl, patike za trčanje, skejtbord, košarka, teniski reket ili druga sportska oprema skupljaju prašinu cele zime i spremni ste da se ponovo krećete, ne zaboravite da u početku idete polako i preduzmite druge mere predostrožnosti da sprečite sportske povrede.
Na primer, povrede od prekomerne upotrebe obično pogađaju i profesionalne i amaterske sportiste i mogu se sprečiti zagrevanjem pre vežbanja, upotrebom odgovarajuće tehnike i izbegavanjem prenaprezanja.
Oštećenje očiju od sunca
Nošenje naočara za sunce sa UV zaštitom može pomoći da zaštitite oči od prekomernog izlaganja ultraljubičastom svetlu, što je povezano sa razvojem katarakte, makularne degeneracije, pterigijuma (ili oka surfera, abnormalne izrasline na belom delu oka) i fotokeratitisa (oči opečene suncem). Efikasne naočare ne moraju da budu skupe: sve koje pružaju 95% do 100% UV zaštitu su više nego adekvatne.
Ubodi insekata, krpelji i prevencija lajmske bolesti
Vodite računa da zaštitite sebe i svoju porodicu od ujeda i uboda insekata i od krpelja, koji mogu da prenesu lajmsku bolest. Ako provodite vreme na otvorenom, često proveravajte da li imate krpelja, posebno ispod pazuha, pupka, iza kolena i svuda gde odeća pritiska kožu.
Ako je neko od vaših najmilijih alergičan na ubode pčela ili drugih insekata, pobrinite se da imate sredstva za hitnu pomoć pre nego što napustite kuću i krenete napolje.
Ostavite komentar