Ako ste i vi poput većine roditelja u nedoumici kako odabrati autosedište za dete, nadam se da će vam pomoći moja lična iskustva i preporuke.
Prošle godine sam pisala o tome kako je, u vreme kad sam rodila prvo dete, autosedište kod nas bila misaona imenica i kako su se deca obično (a kako drugačije) vozila u naručju odraslih. Svi znamo koje su posledice tog (sada) neozbiljnog i neodgovornog ponašanja; ali, pre 16 i više godina, malo ko je o tome tako razmišljao.
Srećom, stvari su se danas znatno izmenile i sada znamo (bar bi trebalo) koliko je važno da su nam deca, od prvog dana, sigurna i bezbedna u svakom momentu, pa i kada su u automobilu.
Pred rođenje drugog i trećeg deteta, dobro sam se informisala o tipovima, veličini i bezbednosnim elementima autosedišta, kad se koja koriste i kako, koje je najbolje autosedište za moje dete. Neću vam sugerisati niti predlagati određeni brend, već vam ukazujem na sve one stvari na koje treba obratiti pažnju kad kupujete autosedište za vaše dete. Neke od njih će biti prilično bazične – ne zamerite, jer na Portal dolaze i budući roditelji, a za sve ostale, svakako nije zgoreg podsetiti se, zar ne 🙂
Kako odabrati autosedište za dete?
1. Prvo i osnovno je da izaberete sedište koje odgovara uzrastu, visini i težini vašeg deteta. Šta ovo znači? Jednostavno, ako imate novorođenče, naravno da ćete gledati da kupite autosedište jaje – odnosno ono namenjeno za bebe (kategorije 0 i 0+). To su autosedišta koja su posebno dizajnirana da oponašaju prirodan položaj novorođenčadi, odličnog kvaliteta i udobnosti. Ujedno, ova autosedišta se postavljaju u položaju suprotnom od smera vožnje (kod nas preporuka, na zapadu zakonska obaveza), jer je utvrđeno da bolje štite glavu, vrat i kičmu novorođenčeta u slučaju bilo kakvog sudara.
2. Naučite kad se koje sedište koristi, to je veoma važno. Iako naizgled može delovati da su se proizvođači autosedišta „urotili“ protiv roditelja u nameri da im uzmu više novca, različiti tipovi autosedišta postoje sa razlogom. U prvom savetu sam opisala period prvih meseci detetovog života, a sada ću vam reći koju o ostalim tipovima autosedišta. Grupe 1, 2 i 3 obično se odnose na težinu dece od 9-18, 15-25 i 22-36kg, odnosno uzrast od 6/9 meseci pa sve do 7/8godina. Busteri su autosedišta koja imaju samo donji – sedalni deo, i neke preporuke su da ga mogu koristiti deca preko 125cm visine i ako imaju više od 22kg. Ono što vam iz ličnog iskustva mogu reći jeste da smo srednjem sinu buster kupili po navršenoj 4-oj godini i koristimo ga samo za kraće relacije, dok za putovanja obavezno koristimo autosedišta koja su iz treće grupe, radi što veće sigurnosti.
3. Uvek gledajte da li je autosedište koje kupujete atestirano. Šta ovo znači? Potražite oznaku koja predstavlja međunarodni znak odobrenja kao potvrdu da je proizvod testiran i bezbedan za upotrebu. Na sajtu AMSS stoji podatak da je oznaka koju treba potražiti ECER 44/04.
4. Način montiranja autosedišta. Moja preporuka vam je da ne kupujete autosedište „na slepo„, odnosno bez da ste ga isprobali u samom automobilu. Možda ispunjava sve tehnike i bezbedonosne uslove, ali ako ne može da stane u automobil – šta ćete onda? Takođe, proverite kakav je način postavljanja i montiranja autosedišta – da li se podešava samo pojasom ili je u pitanju Isofix sistem (prisutan kod automobila koji su proizvedeni 2006. godine i kasnije), koji omogućava da se autosedište prikopča u konektore koji se nalaze između sedišta i naslona automobila, a pričvršćeni su za samu šasiju vozila te, samim tim, daju još veću sigurnost.
A šta kažu propisi?
U Srbiji je trenutno na snazi zakon koji kaže da dete:
- do 3 godine mora da bude u sigurnosnom autosedištu
- od 3 do 12 godina ne moraju biti u sedištu, ali moraju biti vezana pojasem
- na prednjem sedištu ne sme biti mlađe od 12 godina
Kao roditelji, odgovorni smo prema sebi i prema deci da im omogućimo svu bezbednost i sigurnost sveta. I, iako postoji sijaset situacija u kojima bezbednost i sigurnost ne zavise od nas, vožnja u kolika sigurno nije jedna od njih. Autosedište nije luksuz, nije hir i što pre to shvatimo, biće bolje za sve nas.
Ostavite komentar