Polazak u školu je jedan od najznačajnijih i najstresnijih događaja u životu svakog mališana i njegove porodice. Odvajanje od poznate sredine i ulazak u novu i drugačiju, po malo ozbiljniju, retko kad prođe smireno i lagano. Ipak, i pored svih navedenih činjenica, ovo je ujedno i jedan od najlepših događaja. A šta se sve radi pred polazak, saznaćete u sledećim redovima.
Juče, 01. aprila zvanično je počeo upis dece u prvi razred osnovnih škola u Srbiji i trajaće sve do 01. juna 2010. godine. Prema Zakonu, u školu se mogu upisati deca rođena između 01. marta 2003. do kraja februara 2004. godine i njih će, prema procenama, ove godine biti oko 80.000. Takođe, u školu se mogu upisati i mlađa deca, uzrasta od 6 do 6,5 godina – uz saglasnost psihologa i pedagoga škole; kao i deca koja zbog bolesti ili drugih opravdanih razloga nisu bila u mogućnosti ranije da se upišu.
Dokumenta za upis
Prilikom upisa, školi je neophodno dostaviti sledeća dokumenta:
– detetov izvod iz matične knjige rođenih,
– potvrdu o prebivalištu,
– zdravstvenu potvrdu iz doma zdravlja koja sadrži specijalističke preglede pedijatra, očnog lekara, logopeda i ORL,
– potvrdu o završenoj predškolskoj nastavi – dostavlja se naknadno, zbog produženog programa sa šest na devet meseci – izdaje je vrtić.
Po prijemu dokumenata, zakazuje se i testiranje kod psihologa i/ili pedagoga škole. Uvod u testiranje predstavlja opušten razgovor roditelja i deteta sa stručnim licem, sa ciljem opuštanja i pripreme deteta. U ovom delu, roditelj/i daju osnovne informacije o detetu i njegovim psihofizičkim sposobnostima. nakon toga, pristupa se delu testiranaj gde je dete samo sa psihologom i/ili pedagogom i tu dobija zadatak da nešto nacrta – obično ljudske figure, porodicu i slično, što ukazuje na motoričke sposobnosti deteta. Ujedno, nastavlja se opušten razgovor sa detetom iz kojeg se zaključuje stepen socijalizacije, emotivne zrelosti, kao i verbalne sposobnosti deteta. Roditelji ne trebaju brinuti zbog ovog testa – on nije provera znanja, već samo pokazatelj detetovih sposobnosti i umeća. Nije obavezno da deca znaju pisanje i računanje – za to služi škola, ovim testiranjem procenjuje se dečija samostalnost, poznavanje osnovnih pojmova, način njihovog razmišljanja i slično; zato se, onim roditeljima koji su na bilo koji način upoznati sa testiranjem, ne savetuje da decu unapred pripremaju, kako bi se izbegli unapred naučeni odgovori i načini ponašanja, jer je tada teško utvrditi stepen pripremljenosti za školu.
Svim budućim prvacima i njihovim roditeljima želimo srećan početak, kao i puno sreće i uspeha u školskim koracima!
Hvala na tekstu,bas mi je koristan
Nema na čemu,
trudićemo se da Vas informišemo i dalje.
🙂