Istraživanje univerziteta u Bristolu pokazalo da je autizam povezan sa pušenjem u trudnoći. Vest o tome pronašli smo na sajtu Neuroscience News, odakle prenosimo sve detalje.
Ukratko: devojke čije su bake po majci pušile u trudnoći imaju 67% više šansi da ispolje osobine autizma.
Šta to, tačno, znači?
Naučnici sa bristolskog univerziteta istraživali su 14.500 učesnika kod dece iz ’90-ih i otkrili su da kod onih devojaka čije su bake po majkama pušile tokom trudnoći imaju ozbiljno povećane šanse da ispolje neke osobine koje se vezuju za autizam, kao što su lošija društvena komunikacija ili ponavljajuće ponašanje. Ovaj tim stručnjaka takođe je otkrio da su bake koje su pušile u trudnoći, svojim unukama za 53% povećale rizik dijagnostikovanja ASD ili autizma.
Ova otkrića ukazuju na to da, ako je žena izložena duvanskom dimu dok je još u materici, to može uticati na njene jajne ćelije u razvoju, a time i promene koje mogu uticati i na razvoj njene vlastite dece. Zato su potrebna dalja istraživanja da bi se otkrilo šta te molekularne promene mogu biti, kao i da li se slična predviđanja mogu odnositi i na druge skupine ljudi.
Istraživanje o tome da je autizam povezan sa pušenjem u trudnoći je objavljeno u medicinskom žurnalu Scientific Reports i predstavlja deo duže studije koja ispituje efekte pušenja oba roditelja majki čija su deca rođena 90-ih, kako bi se ustanovili potencijali rizici i predupredili uzročnici za buduća pokolenja.
Kako živimo u vremenu u kojem je primećen znatan porast autizma – što je opet povezano sa napretkom medicine i poboljšane dijagnostike, ne možemo poreći činjenicu da neke od uzroka treba potražiti i u promenjenom načinu života i navikama. I, mada još do kraja nije poznat uticaj pušenja na autizam, ono što znamo, a prema rečima profesora Marcusa Pembreya, je sledeće:
„Znamo da pušenje može oštetiti DNK mitohondrije – brojne „energetske pakete“ koji se nalaze u svakoj ćeliji, i znamo da se mitohondrije prenose samo na sledeću generaciju preko majčinog jajeta. Inicijalne mitohondrijalne DNK mutacije često nemaju direktan efekat na samu majku, ali se njihov uticaj može povećati kad se prenose na njenu decu.“
Čak i ovo nedovršeno istraživanje više je nego dovoljan razlog da prestanete sa pušenjem, ne dozvolite pušenje u svom domu i blizini i, uopšte, izbegavate mesta i prostorije u kojima ima duvanskog dima. Čak i ako same niste pušači, pasivno pušenje može uticati na buduće zdravlje – ne samo vas – već i vašeg deteta.
Više o istraživanju i nalazima potražite na sajtu Neuroscience News.
Ostavite komentar