Šta treba poneti u porodilište, šta je dozvoljeno a šta nije, jesu li u međuvremenu promenjeni propisi i dalje je jedna od glavnih nedoumica, bilo da se porađate po prvi ili N-ti put. Zato, evo preporuke iz prve ruke.
Kao mama sada već troje dece, svaki put me je iznenadila (ne)opremljenost bolnice u kojoj sam se porađala. I, bez obzira što je između prve i treće trudnoće prošlo 13 godina, neke stvari su i dalje ostale nepromenjene. A to je da mnogo toga (da ne kažem sve) što vam treba u porodilištu za vas i vaše bebe, treba poneti od kuće.
Upravo zato, nastao je i ovaj spisak, kao vodič i prva pomoć u tome šta treba poneti u porodilište i pripremiti se na vreme za taj najveseliji događaj u životu svake porodice 🙂
Za mamu:
– Mrežasti ulošci
– Mrežaste gaćice
– Spavaćica x2
– Pumpa za izvlačenje mleka
– Gel za negu bradavica
– Vlažne maramice
Za bebu:
– Pampers pelene
– Pavlovićeva mast
– Vlažne maramice
Spisak stvari za porodilište za mamu
Mražasti ulošci i mrežaste gaćice – nakon porođaja, većina porodilja je sečena i zato su jedini dozvoljene, higijenski ispravni i zdravi ulošci oni mrežasti od vate – Niva. A kako vam isti ne bi ispadali jednom kad krenete da ustajete iz kreveta i krećete se, neophodno je da imate i mrežaste gaćice, koje pored što drže uložak na mestu, dozvoljavaju rani da diše i lepo zarasta. Ipak, treba znati da doktori te gaćice ne vole i obavezno ih skidajte pre vizite! Ovo iz razloga da vas poštedimo neprijatne situacije da vas doktor/ka kritikuje ili – daleko bilo – krene da viče (a što se itekako dešava).
Donji veš i garderoba vam nisu potrebni – štaviše – pri prijemu vam traže da to ostavite kod supruga. Izdržaćete tih nekoliko dana i sa mrežastim vešom, a i više će vam prijati. Ponesite samo gore navedeno i nekoliko peškira, pregrmite to bolničko iskustvo i uživajte punim plućima sa najmilijima, po izlasku iz bolnice.
Spavaćice su neophodne jer – ili nećete dobiti bolničku (u stalnom su deficitu), ili ako i dobijete, nećete se osećati prijatno da budete u njoj nakon što porođaj prođe i vi ostanete krvave i umazane. Ne moraju to biti ne znam kakve fancy i skupocene spavaćice – bito je da su od prirodnih materijala i na kopčanje u predelu grudi – zbog dojenja. Bolničke spavaćice su – najčešće – dotrajale i u ne baš sjajnom stanju, te je uvek preporučljivo da imate sopstvenu.
Pumpa, gel za negu bradavica i lažne bradavice – česte su pojave mastitisa i ragada (ranica u predelu bradavica) ako mleko još nije pošlo kako treba pa beba kao sumanuta vuče i gricka, ne jede dovoljno ili vam, prosto, nije objašnjeno kako treba. Zato je važno kraj sebe imati ove tri stvari: pumpica kako biste izvlačili preostalo mleko nakon svakog podoja – verujte, bol je neznatan u odnosu na bol mastitisa ako se razvije; gel za lečenje ragada/ranica – meni je lično mnogo pomogao; lažne bradavice – dok ne zalečite ranice, da beba ne usporava zalečenje i da može neometano da sisa.
Diklofen čepići i čepići za stolicu – nakon porođaja – bilo da je bio prirodan, epidural ili carski rez, normalno je da osećate bolove, a naročito bolove u predelu materice koja sada treba da se vrati u prvobitno stanje. I, sa svakom sledećom trudnoćom, bolovi materice su jači i izraženiji, te je vrlo važno da imate ove čepiće, kako biste sebi pomogli. Zašto ih nositi, ako ste u bolnici – sigurno se pitate? E pa, verovali ili ne – u bolnici ih uglavnom nemaju, a da bi vam – eventualno – dali neku injekciju protiv bolova, moraju da konsultuju lekara, kad i ako stignu. Čepići za stolicu vam trebaju ako niste u stanju prirodnim putem da se olakšate – a trebalo bi barem jednom dok ste u bolnici – svakodnevno vas u viziti to pitaju i deo je postupka za određivanje kada ćete izaći.
Pribor za ličnu higijenu, asepsol i vlažne maramice – od pribora ponesite neutralni blagi sapun – kako ne biste iritirali ranu i, uopšte, vaginu nakon porođaja, a i da ne bi ostajao miris na bradavicama – ume da odbije bebu. Pored toga, pasta i četkica za zube, krema za lice i to je to, ono najosnovnije. Asepsol neka vam je tu za svaki slučaj – za dezinfekciju ormarića, toaleta ako baš ne možete ništa da uradite stojeći i slično jer, surova realnost je ta da je higijena u bolnicama ravna nuli. Vlažne maramice neka su tu da vas osveže, da obrišete ruke pre nego što budete u kontaktu sa bebom i slično.
Šta treba poneti u porodilište za bebu?
Za vašu bebu trebaće vam pelene, vlažne maramice i Pavlovićeva mast jer – u Beogradu bar, ne postoji bolnica koja nema Baby friendly program u kojem ste – za sve vreme boravka u bolnici, zajedno sa vašom bebom. Presvlačite je, brinete o higijeni – bukvalno sve. E sad, maramice su tu da održavate guzu čistom i mirisnom jer kupanje se ne preporučuje i prvo kupanje koje obavljate je ono kad ste već kod kuće – još jedan u nizu zapadnih trendova – ne preporučuje se (pre)često kupanje tek rođenih beba.
Mnogo vam hvala na ovom tekstu i spisku,bas mi je trebalo ovako nesto detaljno objasnjeno! Nama beba stize na prolece i taman da se dobro pripremimo 🙂