Moja šolja, za prirodu bolja! slogan je koji prati peticiju za ukudanje jednokratne plastike ih vrtića u Srbiji.
Grupa roditelja i vaspitača se organizovala i pokrenula online peticiju kao način da se stane na put zagađenju životne okoline i same planete koju ostavljamo našoj deci.
Samo u Beogradu, 75.000 mališana ide u vrtić. Ako svako od njih popije vodu 4 puta u toku dana, to je 300.000 plastičnih čaša DNEVNO. Za godinu dana to je 78 MILIONA plastičnih čaša koje završe na deponiji u Vinči, gde će biti spaljene i zagaditi okolinu vekovima pošto nas više ne bude.
Naša deca se ne pitaju, ona o ovome ne odlučuju, ali ona su ta koja u nasleđe dobijaju planine otpada.
Možemo bolje.
Potrebno je da ponovo počnemo da masovno koristimo višekratne čaše za vodu u našim vrtićima. Moguća rešenja: kutija sa čistim metalnim čašama i kutija u koju se odlažu prljave čaše ili višekratne plastične flaše o čijoj higijeni brinu roditelji ili neko treće, višekratno rešenje koje je u skladu sa propisima.
Na nivou Srbije postoji Pravilnik o opremljenosti objekta (vrtića). U njemu se navodi: ,,Ustanova je dužna da obezbedi optimalne uslove za normalan i nesmetan psiho-fizički razvoj deteta.“ Vrtić je uslužna firma i u zakonskoj je obavezi da obezbedi pribor koji je neophodan da bi dete tokom celodnevnog boravka zadovoljilo svoje potrebe. Mnogi vrtići u Srbiji su prešli na praksu korišćenja jednokratnih čaša i vlažnih (takođe plastičnih, nereciklabilnih) maramica, za koje se od roditelja traži da ih donose, doniraju vrtićima, na mesečnom nivou. Zamislite tu količinu jednokratnog, nereciklabilnog otpada…
I roditeljima i vrtićima i državi je cilj da vaspitaju decu koja su odgovorna i saosećajna. Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja u čl. 8, tački 5, kao osnovni cilj obrazovanja i vaspitanja definiše i: ,,5) razvijanje svesti o značaju održivog razvoja, zaštite i očuvanja prirode i životne sredine i ekološke etike, zaštite i dobrobiti životinja“.
Možemo bolje.
Ovo je trenutak u kojem je potrebno da se mi – roditelji i vrtići zajedno, izborimo za to da životna sredina koju predajemo našoj deci bude sredina u kojoj se zaista može živeti.
Ukoliko smatrate da treba ponovo da počnemo u vrtićima da koristimo višekratne čaše/šolje za vodu i tako smanjimo količinu otpada koju stvaramo, potpišite peticiju i podelite je kako bi se sakupilo što više potpisa i tako podigla svest o ovom problem i mogućim rešanjima.
Ostavite komentar