Koliko puta ste čuli frazu vreme je novac i pitali se za dublje značenje iste? Možda i ko ju je prvi rekao i zašto? U vremenu u kojem je vreme postalo najvrednija valuta, vredi odvojiti malo istog da se pozabavimo ovom temom jer, korisno je i otreznjujuće.
Frazu vreme je novac prvi je upotrebio, odnosno osmislio, Bendžamin Frenklin i to u eseju „Saveti mladom trgovcu“ iz 1748. U njemu piše sledeće: „Zapamtite da je vreme novac. Onaj ko može da zaradi deset šilinga dnevno svojim radom, i ode u inostranstvo, ili sedi besposlen polovinu tog dana, iako potroši samo šest penija tokom svog odvraćanja ili dokolice, to se ne bi trebalo smatrati jedinim troškom; on je zaista potrošio ili bacio još pet šilinga.“
Vreme je novac i poruka koju izreka nosi
Čika Bendžamin je želeo da prenese iliti izrazi novčanu cenu lenjosti ukazujući na to da, kada je neko plaćen za količinu vremena provedenog radeći, to isto vreme provedeno u neradu ga košta taj neki iznos novca. Suštinski, postoji ograničena količina vremena sa kojim raspolažemo i koje se ne može nadoknaditi ili vratiti i neminovno dolazimo do sledećih pitanja:
- Da li to vreme koje imamo trošimo ili ulažemo?
- Šta dobijamo u zamenu za naše vreme?
- Da li vreme koje dajemo možemo da iskoristimo na bolji način?
Kad se zamislite nad ovim pitanjima i malo bolje razmislite, tvrdnja da je novac najvažnije što možemo imati i sa čim trgujemo brzo pada u vodu. Jer, da bi došli do tog novca, potrebno je vreme. Vreme uloženo u obrazovanje, u rad, u napredovanje i stizanje do tog neke zamišljene idealne cifre. Istovremeno, za rad na sebi, hedonizam, putovanja, uspomene, ljubav… potrebno je vreme. Vreme da se upozna druga osoba, odabere željena destinacija, pročita ta knjiga, odgleda film, odsluša koncert. A opet, veliki broj pomenutih stvari se može nadoknaditi i nadomestiti. Uvek postoji neka druga knjiga, i neki drugi koncert, i dođe neka druga ljubav.
Vreme ne. Jednom utrošeno, više se ne vraća. I to ga čini najvrednijim i najvažnijim aspektom života svakog od nas. Zato su danas popularni saveti za upravljanje vremenom, gomile TED govora na temu bolje organizacije vremena se snimaju, dele se preporuke za prevazilaženje prokrastinacije i slično.
Umesto zaključka
Šta nam je poenta ovog teksta? Osim elementarnog informisanja, želimo da ukažemo na to da, iako se ova fraza koristi u kontekstu zarade i priče o novcu, suština je da novcem ne možemo vratiti izgubljeno vreme. Da je samo vreme najdragoceniji resurs kojim raspolažemo i da, shvatajući to, njime pažljivo raspolažemo i obazrivo biramo na koga ćemo ga, gde i u kojoj meri trošiti.
[…] da poštujemo svoje vreme i da ga iskoristimo na najbolji način. Svest o tome da je „vreme novac“ je ključna za razumevanje koliki uticaj ono ima na naš život. Shodno tome, firme koje […]
Нетачно. Још је у античким пророчиштима било записано.
Имамо то у преводу Ксеније Атанасијевић Сенекиних „Писма Пријатељу“. 94 Писмо, 27.