Retkost je da se na planetarnom tržištu pojavi proizvod koji ruši socijalne i generacijske barijere i razlike među polovima, a da je u isto vreme praktičan i udoban. Upravo se to dogodilo sa crocksericama, koje su zbog svoje masovnosti postale svojevrstan sociološko-kulturološki fenomen. A kako je letnja sezona pred nama, crocserice su obavezan detalj za sve.
Tekst: Slobodan Avramović
Retkost je da se na planetarnom tržištu pojavi proizvod koji ruši socijalne i generacijske barijere i razlike među polovima, a da je u isto vreme praktičan i udoban. Upravo se to dogodilo sa crocksericama, koje su zbog svoje masovnosti postale svojevrstan sociološko-kulturološki fenomen. A kako je letnja sezona pred nama, crocserice su obavezan detalj za sve.
Iako je danas malo onih koji nisu čuli za crocks obuću čudnog izgleda, koja je na prečac osvojila svet, malo njih zna da je sve u vezi sa njom počelo spontano, pre sedam godina, kada su trojica prijatelja krstarila jedrilicom po Karibima, a jedan od njih nosio neobične klompe od penaste gume. Tada su došli na ideju da naprave sličnu obuću koja se neće klizati po vlažnoj palubi. Ideja je bila da obuća bude namenjena vlasnicima jahti, i onima koji vreme provode na vodi i uz vodu. I tako su ih prvi put izložili na nekom sajmu jahti u Kaliforniji. Sve što su imali prodali su za jedno pre podne, bez ikakve reklame. Priča o njima širila se od uveta do uveta, registrovali su firmu Crocs Inc. i napravili posao veka. U Velikoj Britaniji su nedavno proglašene za brend godine.
U čemu je tajna?
Tajna crockserica je u materijalu od kojih su napravljene – etilen vinil acetat, kopolimer elemenata od kojih je sastavljen. Njegova svojstva su da se prilagođava konfiguraciji stopala u zavisnosti od temperature, što ga čini izuzetno podobnim. On takođe sprečava neugodne mirise, jer se u njemu noge ne znoje. Sama sirovina i nije bila ništa novo, budući da se koristila za izradu uložaka cipela i čizama, ali je sad prvi put cela cipela kompaktno izlivena od istog materijala. Samo se „šetajući kaiš“, koji omogućava da je nosite i kao sandalu i da vam ne spada dok trčite po pesku, izrađuje posebno i pričvršćuje kopčama.
Izvorna varijanta ima 13 kružnih otvora sa gornje strane i sedam četvorougaonih sa bočnih strana. Njihov oblik najviše podseća na klompe, ali nisu toliko kabaste, teže do 170 g i daleko su praktičnije. A tek boje – ceo dugin spektar, plus metalik i fluorescentni tonovi, uz nezamislive nijanse koje bi se mogle nazvati (subjektivna asocijacija) mišsiva, kretenskozelena, gejroze, neverovatnožuta, kao i zvanična trendi boja ove sezone – elektroplava. Naravno, tu su i razni cvetni dezeni pa svako može da izabere onaj koji mu /joj se najbolje slaže uz ostatak outfita. Crockserice su neodoljivo ružne i blesave, a od popularnih japanki razlikuju se ne samo po obliku, već i po činjenici da je noga je zaštićenija, ne prljaju se peta i prsti, nema neprijatnosti usled vrelog peska i asfalta i mogu da se nose na čarapu kad je hladnije (pod uslovom da vas niko ne vidi).
Povoljna okolnost koja je uticala na njihovu masovnu prodaju bila je mogućnost lakog kopiranja i pristupačnost sirovine za izradu. Samo tokom prošle godine u svetu je prodato više od 30 miliona pari originala – kopije je teško izbrojati. Tako su pored skipera blagodet krokserica otkrili i školarci, lekari, baba sere, umetnici, prodavačice, stomatolozi, kelnerice, frizeri i svi oni kojima je prioritet funkcionalnost i udobnost, uz povoljnu cenu – od 200 din. kod Kineza do 50 evra za original, a i više ukoliko je dekorisana svarovski kristalima ili sličnim implantima. I ono najvažnije, na ulici je gotovo nemoguće razlikovati original od kopije, čak ni po materijalu – socijalni raj. Kako ne postoje ograničenja u životnoj dobi onih koji ih nose, tako ih nema ni u situacijama u kojima se nose, ne zahtevaju odgovarajuću frizuru i odeću. Nose se na sve i ne moraju da se uklapaju ni u šta, izuzev u karakter vlasnika, što je nemoguće izbeći.
Pros and cons
U ljubitelje crocks obuće spadaju i poznate ličnosti. Pored mnogobrojnih tu su i veterani Al Paćino i Džek Nikolson, Ben Aflek, Met Dejmon i Feit Hil. Bivši američki predsednik Džorž Buš nosi jedne u uranijumskocrnoj boji, sa čarapama, dok Goran Bregović preferira drskociklama, na bosu nogu. Specijalno dizajnirane krokserice prave se za L.A. Lejkerse, a stotinak američkih koledža je samo tokom prošle godine naručilo skoro pola miliona pari za svoje studente. One su postale i neizbežan deo paketa humanitarne pomoći namenjene socijalno ugroženom stanovništu.
Postoji međutim i nemali broj onih koji mrze crockserice – u filmovima na You Tubeu ih spaljuju i „masakriraju“. Smatraju ih ružnim i nedovoljno bezbednim, navodeći, između ostalog, kao primer dečaka kome su u Japanu pokretne stepenice zahvatile kroksericu i samlele je. Ipak, fanovi preovlađuju, a u regrutovanju novih ljubitelja pomažu i dizajneri kojima su rupice na kroksericama poseban izazov. Nastali su novi modeli sa rupicama u obliku cvetića, voća, životinja i muzičkih instrumenata, dok je „Dizni“ kreirao one u obliku silueta Miki Mausa i likova iz filma „Pirati sa Kariba“.
Izvor: City Magazine
Ostavite komentar