Istraživanja su pokazala da većina žena u proseku dobije oko 20 kilograma tokom trudnoće, iako mnogi od nas završe sa čak mnogo više od toga. U proseku od 10 do 15 kilograma se gubi u roku od mesec dana, ali osloboditi se onih nekoliko ekstra kilograma koje ste dobili, može biti više nego naporno. Vaše telo može biti drugačije posle porođaja, ali uz malo strpljenja i doslednog vežbanja, možete se vratiti u formu.
Kada i koliko?
Već znate da povratak vežbanju treba da bude postepen proces. Vaše telo je prošlo kroz ogromne promene i potrebno je neko vreme da bi se ono povratilo. Vaš lekar će vam dati „zeleno svetlo“ kad budete mogli da krenete sa vežbanjem i ukazati vam na par jednostavnih vežbi koje možete raditi prvih nekoliko nedelja nakon porođaja. Neki od tih predloga mogu biti:
– Kegelove vežbe – Kegelove vežbe podrazumevaju malu kontrakciju mišića u vaginalnom zidu. Ove vežbe mogu pomoći u jačanju slabih karličnih mišića, jer oni su izuzetno slabi nakon porodjaja što može dovesti do problema kontrole bešike
– Šetnja – Ukoliko se vaš lekar slaže, spore, katke šetnje mogu pomoći da pripremite vaše telo za energične i intezivne vežbe. Ako ste vežbali pre trudnoće, možda će biti potrebno šest nedelja da biste se vratili na nivo na kom ste se prethodno nalazili.
– Joga – Nežne joga poze mogu biti odličan način da pokrenete svoj krvotok dok istovremeno smanjujete stres i napetost. Možda ćete morati da izbegnete neke poze (kao što je inverzija), ali osnovni lagani potezi su odlično mesto za početak. Možda ćete čak biti u mogućnosti da pronađete posleporođajne časove joge u vašoj lokalnojh teretani.
– Pilates – Uz neke modifikacije, možda ćete moći da odradite osnovne pilates vežbe za jačanje jezgra i povećavanje fleksibilnosti.
Šta sa trbušnjacima?
Možda ćete se plašiti da se vratite vežbanju trbušnjaka što pre. Ali opet, možda će biti potrebno vreme pre nego što budete mogli i smeli da bezbedno radite tradicionalne trbušnjake. Počnite sa jednostavnim karličnim vežbama i izometrijskim kontrakcijama. Kako bivate sve jači, možete polako preći na teže vežbe. Imajte na umu – ako ste imali carski rez, potrebno je mnogo vremena da vam se telo oporavi pre nego što počnete sa trbušnim vežbama. Pre nego što počnete da radite bilo šta, konsultujte se sa vašim lekarom.
Posleporođajne vežbe
Kada vam lekar odobri i kada se vi osetite spremnom za vežbanje, možda će vam biti potrebne neke ideje o tome šta tačno da radite. Ako ste vežbali ranije, moćićete lako da se vratite na izmenjenje verzije vežbi koje ste ranije upražnjavali. Ako, pak, niste vežbali, počećete sa početnim programom koji će pružiti vašem telu vremena da se navikne na vežbe. Ove ideje vam mogu pomoći da odlučite odakle da počnete:
– Posleporođajne video vežbe – Pilates i joga video materijal će vam ponuditi nežan način da se vratite u formu nakon bebe. Potražite ga i na internetu, ili u obližnjoj video radnji
– Posleporođajne vežbe – Ovaj sveobuhvatni spisak vežbi i treninga nudi siguran način da sa vratite u formu. Raspitajte se u obližnjoj teretani.
Najvažnije od svega je da ne zaboravite da budete nežni prema sebi i da sledite uputstva lekara. Hranite se zdravo, posebno tokom dojenja. Uklapanje vežbi sa novim načinom života i bebom, može biti teško. Ne odustajte. Najbolje što možete usredsredite svu vašu energiju na brigu o sebi i vašoj bebi.
Izvor: Sportal
Ostavite komentar