Minerali u ishrani su mikrohranljivi sastojci, pasivne supstance naše svakodnevne ishrane i neophodni su za apsorpciju vitamina, kao i za aktiviranje i kočenje enzima.
Prema značaju i količini u telu, minerali se dele na:
– esencijalne ili glavne: kalcijum, magnezijum, fosfor, natrijum, kalijum, hlor
– esencijalne u tragovima: gvožđe, bakar, hrom, cink, jod, selen, fluor, kobalt, mangan, molibden
– verovetno esencijalne u tragovima: silicijum, nikl, kalaj, vanadijum
– neesencijalne: arsen, živa, olovo, aluminijum, bor, zlato, srebro, titan, litijum, stroncijum, germanijum, kadmijum, antimon, bizmut, rubidijum, brom.
Prema količini, minerali se dele na:
– makroelemente: natrijum, magnezijum, kalcijum, fosfor, kalijum, hlor, gvožđe, sumpor, bakar, cink i jod.
![voće-i-povrće-na-pijaci-izvor-minerala](https://media.organvlasti.com/2009/07/voće-i-povrće-na-pijaci-izvor-minerala.jpg)
Organizam ima najčešće potrebe za kalcijumom, fosforom, kalijumom i hloridima. Za normalno funkcionisanje organizma, potrebno je 18 poznatih minerala, od kojih je za samo 6 ustanovljena preporučena dnevna doza:
- kalcijum
- jod
- gvožđe
- magnezijum
- fosfor
- cink.
Minerali u ishrani
Jod (J) je mineral zadužen za pravilnu funkciju štitne žlezde. Pomaže u poboljšanju i pravilnom rastu kose, noktiju, utiče na zdravlje kože i zuba. Prirodno se nalazi u: ribi, plodovima mora, crnom luku, jajima, algama, žitaricama, morskoj soli. Preporučena dnevna doza je oko 20mg.
Gvožđe (Fe) je mineral koji je odgovoran za stvaranje eritrocita i sprečavanje anemije, potpomaže rast, a sprečava zamor. Povećava fizičke aktivnosti i stimuliše apetit. Naročito je pogodan u trudnoći. Preterana upotreba kafe ili čaja, znatno smanjuje gvožđe u organizmu. Prirodni izvori ovog minerala su u: posnom mesu i ljuskarima, lisnatom povrću (naročito u spanaću), žitaricama, crvenom mesu, kvascu, džigerici – svinjskoj i pilećoj, žumancu, jezgrastim plodovima. Preporučena dnevna doza je 14mg.
Magnezijum (Mg) je mineral koji utiče na funkcije nerava i mozga, dobro deluje na rad srca, dobro deluje na digestivni sistem i sprečava taloženje kalcijuma u organizmu i time stvaranje kamenca u bubrezima i jetru. Osim toga, blagotvoran je u situacijama stresa i PMS-a. Prirodni izvor je u: mesu, lisnatom povrću, smokvi, limunu, grejpu, kukuruzu, grašku, bademima, jabukama, medu, kakau i čokoladi. Preporučena dnevna doza je oko 400mg.
Fosfor (P) je mineral odgovoran za kosti i zube, pomaže metabolizam masti i skroba, kao i rast i obnavljanju organizma i proizvodnji energije. Izvori se nalaze u: mesu, ribi, jajima, integralnim žitaricama, grožđu, vinu, semenkama. Preporučena dnevna doza je oko 800mg.
Cink (Zn) je mineral koji utiče na metaboličke procese i sintezu proteina, pomaže kod ozdravljenja prostate i rastu noktiju, dobar je i u lečenju neplodnosti. Prirodni izvor je: meso poput svinjetine i govedine, pivski kvasac, pšenične klice, jaja, semenke od bundeve. Preporučena dnevna doza je 15mg.
Hlor (Cl) je mineral koji potpomaže varenje, održava elastičnost kože i uništava crevne bakterije, olakšava funkcionisanj ejetre. Prirodni izvori su u: algama, maslinama, jogurtu, stonoj soli, jabukama. Kako ni za ovaj mineral nije ustanovljena zvanična dnevna doza, preporučuje se unos od oko 15mg.
Ostavite komentar