U vreme kad je proglašena globalna pandemija pitanje je kako smanjiti izloženost korona virusu i šta možemo uraditi da zaštitimo i sebe i druge?
Činjenica je da za virus znamo već nekoliko meseci i činjenica je da smo znali ili trebalo da očekujemo da će se situacija u Kini proširiti na ceo svet – kao što i jeste. Ono što nismo znali, odnosno, što smo se pribojavali i nadali se da neće biti tako – pravovremena reakcija je izostala ili, u najmanju ruku, nije na očekivanom nivou. Paušalne procene i izjave, poigravanje sa ionako tankim živcima i poverenjem koje građani imaju u državu i njene institucije dovele su do toga da i dalje imamo skoro pa haotičnu situaciju u čitavoj zemlji.
Međutim, to nije i ne sme biti opravdanje niti izgovor da ne učinimo sve što je do nas da smanjimo izloženost korona virusu, ponašamo se odgovorno i zbog nas samih, ali i zbog svih drugih. Pored smernica, preporuka i saveta koje svakodnevno ističu Svetska zdravstvena organizacija, Unicef i slične kredibilne institucije, postoji još dosta toga što možemo da uradimo kako bismo dali svoj doprinos borbi protiv ovog virusa.
Kako se ponašati u vreme korona virusa?
Kao što smo istakle, SZO, Unicef i drugi preporučuju sledeće:
- perite ruke sapunom i tekućom vodom svaki put kada su ruke vidljivo prljave, ako nisu vidljivo prljave, perite ih često koristeći sredstvo na bazi alkohola ili sapun ivodu
- zaštitite sebe i druge od oboljevanja, perite ruke nakon kašljanja ili kijanja; nakon brige o bolesnom; pre, tokom i nakon spremanja hrane; pre jela; nakon korišćenja toaleta; nakon rada sa životinjama ili životinjskim otpadom
- prekrijte usta i nos laktom ili maramicom kad kašljete ili kijate i ne dirajte lice rukama
- bacite maramicu u kantu sa poklopcem odmah nakon upotrebe
- izbegavajte bliski kontakt sa drugima kad kašljete ili kijate
- izbegavajte pljuvanje u javnosti
- ako imate temperaturu, kašalj ili teškoće pri disanju, potražite medicinsku pomoć i podelite informacije o prethodnim putovanjima sa svojim lekarom
Može li se i kako smanjiti rizik od korona virusa?
Pored toga, svoju izloženost korona virusu možete umanjiti na sledeće načine:
- kad god je moguće, sastanke pretvorite u video pozive ili prepisku mailom, isto uradite i sa grupnim događajima kojima ne morate lično prisustvovati
- sastanke koje ne možete odložiti obavite daleko od gužve, u što kraćem vremenu i ne konzumirajte hranu
- sve što nije hitno i neophodno, odložite za neki drugi put
- otkažite odlaske u bioskop, pozorišta, koncerte
- ne izlazite u restorane da jedete; kuvanje kod kuće je zdravije, praktičnije i ekonomičnije
- kad god možete, ne koristite javni prevoz već idite kolima ili peške
- ako se bavite sportom ili idete u teretanu, prestanite – bolje vežbajte kod kuće dok neposredna opasnost ne prođe
Naravno, niko od nas možda ne može sve od navedenih saveta da primeni; međutim, makar i neke od njih doprinose da svoj i rizik drugih ljudi umanjimo. Razmislite šta je to sa čim možete da napravite kompromis i tako doprinesete zaustavljanju daljeg širenja virusa.
A kako čistiti i održavati higijenu u vreme korona virusa?
Internetom i putem tradicionalnih medija kruže svakakve priče i saveti o tome kako vršiti dezinfikovanje prostora u kojem boravimo. Ono što mi preporučujemo – i ono što i same praktikujemo u svojim domovima – jesu saveti koje smo usvojile od B. i J., naših sunarodnika na radu u Kini, a koje i vama prenosimo.
Dezinfekcija obuće: razblaženo sredstvo na bazi hlora i vode u flaši sa raspršivačem. Držati kod ulaznih vrata, po povratku naprskati đonove pre nego što se u kuću uđe. Potražite u obližnjoj radnji Domestos i obavezno proverite deklaraciju jer su pojedini samo za čišćenje toaleta.
Dezinfekcija odeće: jakne u kojima idete napolje držati isključivo i samo na terasi, po potrebi prskati alkoholom. Ostali veš uobičajeno prati u mašini, sa produženim pranjem.
Dezinfekcija i zaštita ljudi: u Kini je nošenje maske zakonom obavezno od početka epidemije, tako da se maska stavlja na lice pre jakne, kape, šala i jednokratnih rukavica. Napolju se boravi na pristojnoj razdaljini, maska i lice se ne pipaju. Po povratku, ispred ulaznih vrata se naprska obuća, izuvanje, ulazi se u stan, skida jakna i odlaže na terasu, skidaju se rukavice, maska bez dodirivanja prednjeg dela, opet se operu ruke, alkoholom prebrišu ključevi i telefon.
Kupljeno voće i povrće se sveže drži u rastvoru sode bikarbone i sirćeta, a pre upotrebe i konzumiranja. Ostalo se dobro skuva, rovita jaja se ne jedu od kad je epidemija krenula, jer je tako savetovano.
Za čišćenje životnog prostora koristi se isto sredstvo na bazi hlora. Kuća se prvo očisti, pa se podovi prebrišu razblaženim sredstvom na bazi hlora i ostave da se osuše. Radne površine brisati alkoholnim maramicama ili alkoholom, kuhinjske daske redovno prati i ne koristiti iste za povrće i za meso. Preporuka je da se životni prostor vetri 3 puta dnevno na minimum 20 minuta.
Na kraju, dodale bismo da je jako važno ne gubiti prisebnost, ne padati u neke panične napade i ne dozvoliti da neproverene informacije, i neodgovorno ponašanje utiču na zdrav razum.
Potrudite se da imate dovoljno sna, da redovno unosite tečnost i održavate hidrataciju tela, ne preskačite obroke i – kad je moguće – pomozite starijima u porodici i vašoj okolini.
1 komentar