Zvuči jednostavno, međutim, imati dovoljno sna je izuzetno važno i jedan je od najvažnijih faktora koji doprinose boljem sveopštem zdravlju. Dobar kvalitet sna telu omogućava da se razvija i raste, regeneriše i zaceljuje.
Ono što vodič za dobar san ima za cilj jeste – prevashodno – da shvatite kako je kvalitet samog sna mnogo važniji od kvantiteta. I, s tim u vezi, evo nekoliko ključnih saveta da sebi omogućite taj kvalitet sna.
8 saveta za dobar san
- Poslednja dva sata pred spavanja nemojte koristiti da vežbate i/ili se kupate.
Obe ove aktivnosti podižu telesnu temperaturu i nećete imati dovoljno vremena da je spustite pre nego što odete na spavanje.
- Prostorija u kojoj spavate neka bude prohladna, mračna i tiha
Ljudi instinktivno reaguju na mrak i na svetlost, zbog čega je važno sobu pripremiti tako da vam pomogne da lakše i brže zaspite. U tome vam mogu pomoći i čepići za uši ili maska za oči – sve, samo da uklonite distrakcije.
- Ne plavoj svetlosti
Telefoni, tableti, računari – izbegavajte da ih koristite neposredno pred spavanje jer ova vrsta svetlosti ometa san.
- Umerena dremka
Dnevne dremke su korisne, međutim, ako ih već praktikujete, ograničite vreme na 20ak minuta – ne duže, kako ne biste poremetili ciklus za spavanje. Sve preko toga i organizam polako ulazi u duži ciklus spavanja te ćemo, kad ustanemo, biti bunovni i nervozni.
- Obezbedite sebi dovoljno tečnosti tokom čitavog dana
Organizmu je neophodna svakodnevna hidracija, međitim, smanjite unos nakon 17 časova, kako ne biste rizikovali noćna buđenja i odlazak do toaleta i tako poremetili san (videti stavku 4.).
- Bez hrane neposredno pred spavanje
Kao i u slučaju tuširanja i vežbanja, ni hranu nemojte jesti dva sata pre odlaska na spavanje. U suprotnom, opteretićete stomak i probavni sistem, što će vam poremetiti san.
- Namirnice koje pospešuju san
Ono što možete jesti popodne i predveče jesu namirnice poput kivija, oraha, malina i trešnji, kao i paradajuz ili jasnim pirinač. Ove namirnice su poznate kao pojačivači nivoa melatonina – hormona spavanja.
- Izbacite sat iz spavaće sobe
Sat može uneti nervozu i stvarati pritisak, zbog neminovnog stalnog gledanja i proveravanja vremena, naročito kad legnete da spavate. Ako već ne možete da ga izbacite iz sobe, budilnih i mobilni telefon držite što dalje od kreveta – da ne možete da ih dohvatite.
Isprobajte ove savete i pomozite sebi da lakše i kvalitetnije utonete u san i svom organizmu obezbedite zdravu dozu preko potrebnog odmora. Ako vam je vodič za dobar san pomogao, recite nam na koji način u komentarima i podelite ovaj tekst sa prijateljima, kako bi i njima koristio.
Ostavite komentar