Stručnjaci iz oblasti naslednog kancera preporučuju ovih 5 stvari koje svako sa porodičnom istorijom raka treba da zna.
U svojoj knjizi „A Cancer In The Family„, onkolog i direktorka programa za genetiku raka pri medicinskom centru univerziteta u Teksasu Theodora Ross navela je, između ostalog, i 5 stvari koje svako sa porodičnom istorijom raka treba da zna, kako ne bi bili zbunjeni, neodlučni ili uplašeni. Podelivši svoje lično iskustvo sa čitaovima, doktorka Ross je podelila i mnoge korisne savete.
1. Možda grešite o tipu raka u vašoj porodici
Prema rečima doktorke, veoma je čest slučaj da članovi porodice greše u davanju porodične istorije lekaru jer mnogi mešaju rak grlića materice sa rakom jajnika, ili rak jajnika i rak želuca. Kako je i sama svojevremeno dobila dijagnozu da je obolela od melanoma, doktorka Ross je pretraživala porodičnu istoriju gde je dosta članova porodice imalo neki oblik raka, imala je problem da utvrdi tačne informacije i ko je od čega bolovao, pa i umro. Čak i u vreme pisanja knjige, ali i do danas, nije uspela da sazna da li joj je jedna od tetki obolela od raka jajnika ili raka dela materice.
2. Ako još niste, napravite pedigre
Slično kao porodično stablo, trebalo bi – ako još niste – da napravite genetsku mapu dijagnoza i tipova raka od kojih su svi članovi porodice preminuli. U ovome vam može pomoći genetski savetnik, pa i porodični lekar. Ove mape pomažu lekarima da ustanove proces oboljevanja od raka u porodici i možda otkriju postoje li neke genetske anomalije ili neki drugi uzročnici ovihh bolesti. U Americi su tako došli do iznenađujućih otkrića prateći dve porodice i njihova oboljevanja od raka u periodu od 60-tih do 90-tih, gde su utvrdili da imaju oblik genetske mutacije koji dovodi do oboljevanja od retkog oblika tumora nadbubrežne žlezde. Epilog? Porodice su istupile u javnost kako bi informisali i daleke rođake koji nisu bili obuhvaćeni ispitivanjem i tako su spasili mnoge živote.
3. Ono što tražite ide dalje od rođaka sa istim oblikom raka
Doktorka Ross ističe da treba obratiti pažnju na 2 stvari: povezani oblici raka koji ukazuju na genetsku mutaciju i obrasce. Kad govori o obrascima, misli na rano životno doba, kao što su rak dojke ili debelog creva u tridesetim ili rak prostate pre 50-te godine; na članove porodice obolele od više oblika raka, rak u parnim organima kod iste osobe; ili kad više članova porodice oboli od istog oblika raka. Pod povezanim oblicima raka , doktorka misli na one koje ne biste tipski uklopili – poput raka pankreasa ili melanoma – ali koji su uzrokovani mutacijama u istim genima. „Drugi klasični primeri uključuju rak dojke i jajnika, rak dojke i debelog creva, rak debelog creva i bešike, rak tiroidne i nadbubrežne žlezde“ rekla je dr Ross.
4. Genetski savetnik radi mnogo više nego što mislite
Ako pronađete obrasce ili povezane oblike raka praveći porodični pedigre, genetski savetnik vam može pomoći ne samo u tumačenju ove mape, već vam može pomoći da kompletirate i upotpunite medicinsku dokumentaciju i porodičnu istoriju bolesti. Takođe, genetski savetnik je tu da članove porodice obavesti o rezultatima istorije bolesti i svim onim relevantnim vestima koje vi sami, iz bilo kog razloga, možda ne biste mogli ili hteli da saopštite.
5. Prirodno je oklevati, ali iznenadićete se kako ćete se osećati nakon testiranja
Iako i sama lekar, dr Ross se plašila testiranja i podvrgla mu se tek nakon što je i sama dobila dijagnozu da je obolela od melanoma, a čak i tada je na testiranje pristala samo da usreći supruga. U to vreme, nije razmišljala da se suočavala sa nasleđenim problemom, što je neverovatno da neko ko zna o nauci i medicini i kome je dosta članova porodice obolelo od raka i dalje ne vidi istinu u sebi. „A jedna od najšokantnijih stari za mene bio je taj novi zakup života, saznanje o riziku, ali i opcijama koje imam„, opisala je dr Ross. Testiranje je otkrilo da doktorka u sebi nosi BRCA1 mutaciju, zbog čega se odlučila na duplu mastektomiju i, kasnije, uklanjanje jajnika.
Ostavite komentar