Prema podacima iz 2009. godine, svaka druga žena ne koristi kontracepciju, a svake godine se u našoj zemlji obavi oko 150.000 abortusa. Danas, te cifre su revidirane na oko 80.000 godišnje, što je i dalje veoma visok broj, uzevši u obzir činjenicu da abortus nije kontraceptivna mera. Zato je važno informisati devojke i žene o postojanju i načinu upotrebe hitne kontracepcije.
Prema podacima iz 2009. godine, svaka druga žena ne koristi kontracepciju, a svake godine se u našoj zemlji obavi oko 150.000 abortusa. Danas, te cifre su revidirane na oko 80.000 godišnje, što je i dalje veoma visok broj, uzevši u obzir činjenicu da abortus nije kontraceptivna mera. Zato je važno informisati devojke i žene o postojanju i načinu upotrebe hitne kontracepcije.
Kako u našem društvu postoje slučajevi abortusa već kod devojaka od 14 i 15 godina, opšta je činjenica kako informisanost mladih nije na zadovoljavajućem nivou. Prema pisanju štampe od prošle godine, svake godine devojke uzrasta 15 do 19 godina obave 3000 prekida trudnoće. Vršnjačke radionice koje se redovno unazad nekoliko godina vode u domu zdravlja Stari Grad, a pod vođstvom načelnice dr Vesne Pavlović Vukotić, pokazuju kako tinejdžeri kao odgovor na pitanje o merama kontracepcije najčešće navode abortus, ili ne znaju ništa o tome. Zbog toga je jako važno sa edukacijama krenuti na vreme, već u neko pubertetsko doba, kako bi mladi bili pravilno informisani i time zaštitili na adekvatan način sebe i svoje zdravlje. Hitna kontracepcija je upravo tu kao mera prevencije trudnoće i očuvanja reproduktivnih organa kod devojaka i žena.
Na početku treba napomenuti kako hitna kontracepcija nije prekid trudnoće, kako vlada uvreženo mišljenje. Prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije, hitna kontracepcija je:
Prevencija neželjene trudnoće kod odnosa bez zaštite ili ako se sumnja u pouzdanost korišćene zaštite.
Hitna kontracepcija deluje tako da odlaže ili sprečava plodne dane i ovulaciju i da spreče implataciju oplođene jajne ćelije u zid materice. Ove pilule štite samo od seksualnog odnosa koji se desio u poslednjih 72 ili 120 sati i ne pružaju zaštitu od neželjene trudnoće unapred, zbog čega je neophodno sve seksualne odnose koji slede zaštititi primenom mehaničke kontracepcije – npr. kondomom.
Postoje četiri različite pilule za hitnu kontracepciju koje se razlikuju po aktivnoj supstanci.
Prvi tip su one koje sadrže aktivnu supstancu Levonogestrel. Ove pilule je moguće dobiti direktno od Vašeg apotekara bez recepta i deluje ukoliko se uzmu do 72 sata posle rizičnog odnosa. Stopa efikasnosti je od 81% do 90% . Ove pilule su verovatno kod nas najpoznatije pilule za dan posle, nekada su bile na tržištu kao brand Postinor, a danas kao Escapelle.
Drugi tip tableta sadrži ulipristal kao aktivnu supstancu, u Srbiji je prisutna kao brand ellaOne i izdaje se isključivo na lekarski recept. Sa ulipristal tabletom, vreme uzimanja je produženo na 5 dana od rizičnog odnosa, a efikasnost na čak 98%. Podnošljivost je takođe dosta bolja nego kod drugih tableta, pa su i neželjeni efekti ređi (mučnina, povraćanje..)
Treći tip tableta su one koje kombinuju progesteron i estrogene. Kod ovih tableta efikasnost je nešto niža, do 75%, a češće se javljaju neželjeni efekti mučnina i povraćanje nego kod ostalih tableta.
Četvrti tip tableta sadrži male doze mifepristone (ista grupa supstanci kao i Uripristal), takođe se smatraju dosta efikasnim i neželjeni efekti su retki. Tablete sa mifepristonom su trenutno na tržištu samo u Rusiji i Kini.
Zapamtite Iako ih zovemo “pilule za dan posle”, to ne znači da treba čekati sledeće jutro da bi ih koristile. Neke od ovih tableta, kao one koje sadrže ulipristal, možemo uzimati i do 5 dana posle rizičnog odnosa, ali tablete za hitnu kontracepsiju treba uzimati odmah ili što pre posle rizičnog odnosa.
Are you ready for it?Pariz dočekuje Taylor Swift koja, nakon par meseci pauze, nastavlja svoju svetsku turneju 🔥
.
.
.
#erastour #taylorswoft #swifties
Dobrar i vrlo informativan clanak,trebalo bi malo vise da pisete o tome,ipak ste zenski sajt