Nekada je jedino što stoji između vas i posla iz snova taj omraženi razgovor za posao! Kako se pripremiti, šta reći a šta prećutati, koje su neke od najčešćih greški – a koje ne smete napraviti, saznajte u ostatku teksta.
Nekada je jedino što stoji između vas i posla iz snova taj omraženi razgovor za posao! Kako se pripremiti, šta reći a šta prećutati, koje su neke od najčešćih greški – a koje ne smete napraviti, saznajte u ostatku teksta.
Tokom svoje dosadašnje karijere, u prilici sam bila da odem i prisustvujem na velikom broju razgovora za posao, kao i da se posavetujem sa nekolicinom stručnjaka, radi savetovanja i pripreme za što bolji razgovor, ali i „čitanje“ potencijalnih zaposlenika. U ovom tekstu podeliću sa vama neke od najčešćih a najbanalnijih greški i saveta kako ih prevazići, za što bolji utisak i dobijanje tog željenog posla.
#1 Neinformisanost o firmi u kojoj ste aplicirali
Ma koliko apsurdno zvučalo, ovo je jedna od najzastupljenijih greški pri razgovoru za posao. U vreme kada je posla sve manje, a pogotovo sad u vreme krize, ljudi se prijavljuju na gotovo svaki oglas koji se pojavi a da deluje iole primamljivo, zanemarujući činjenicu da se podrobnije o firmi raspitaju i informišu. Ponekad možda ovlaš samo pređu preko naslovne strane web sajta i misle da su time obavili šta su trebali, ali jednom kad se nađu oči u oči sa potencijalnim poslodavcem, mogu nastati ozbiljne neprijatne situacije. Zamislite samo da vam postave pitanje „Zašto ste se odlučili za prijavu u našoj kompaniji?“ ili „Šta vam se posebno dopada kod nas?“ i slično – a vi zanemite poput ribe. Neprijatno i krajnje neprofesionalno. Uvek se pripremite pred sazgovor za posao i imajte spremna pitanja.
#2 Lažno predstavljanje
Nije retkost da kandidati, u želji da se potencijalnom poslodavcu predstave u što boljem svetlu, iznesu i neke činjenice o sebi koje baš i ne odgovaraju istini. Kolika god da vam je želja da se dopadnete i baš vi dobijete taj posao, nemojte misliti da vam skretanje od istine može pomoći jer, pre ili kasnije, od vas će se tražiti da izvršite upravo ono što ste izjavili da znate, da pokažete na delu sve one veštine koje ste naveli da njima vladate. Zato, pamet u glavu i tražite one poslove u kojima vaša prava kompetencija i kvaliteti dolaze do izražaja, razvijajte se u okviru njih a tek onda potražite i one druge, kojima težite. Budite iskreni prema sebi i drugima, nemojte se minirati i kvariti sliku o sebi netačnim informacijama.
#3 Prepotentnost
Ova greška česta je kao i prethodne dve. Imate škole i iskustva, dobri ste u onom ešto radite i pucate od znanja – što je za svaku pohvalu, ali ne i za „kočoperno“ pojavljivanje na razgovoru za posao. Nijedan poslodavac (a ni kolege) ne voli hvalisavce, pa i kad imate čime da se pohvalite jer, to dosta govori o vašem karakteru i o tome kakva ste zapravo osoba – egoistična i željna centra pažnje. Jedno je biti svestan svojih kvaliteta i vrednosti i istaći konkretne primere svojih uspeha, a nešto sasvim drugo izigravati „Bogom danog“ za datu poziciju. Čak i u situacijama kada znate da ste najbolji kandidat za posao, ostanite prisebni i samouvereni do granice koja ne prelazi u prepotentnost – bolje ćete prolaziti.
#4 Nepoznavanje imena sagovornika na razgovoru za posao
Dešava se svima da, najčešće zbog treme, zaborave na ime osobe koja ih intervjuiše tokom razgovora za posao, ili ga pogrešno izgovore. Kako vam ova greška ipak ne bi prešla u naviku, ali i ako nje dođe, najbolje je izviniti se i pitati ponovo za ime „Izvinite, nisam dobro čula“, „Je l možete, molim vas, da ponovite?“, nego se praviti kao da ste uradili sve kako treba. Najbolje je, ipak, pripremiti se pre samog razgovora: istražiti o samoj firmi u koju na razgovor idete i ispitati koje su osobe zadužene za intervjue, kako bi imena dobro zapamtili. Razgovor za posao je situacija u kojoj – da, trebate prodati sebe, ali je i situacija u kojoj sagovorniku stavljate do znanja da uvažavate njega i ono što on/ona rade u toj firmi.
#5 Upadanje u reč
Razgovori za posao uvek sa sobom nose i dozu stresa, ma koliko da smo pripremljeni. Otud, nije retkost da se tokom razgovora desi i greška, poput upadanja u reč potencijalnom poslodavcu, prekidanje njegovog izlaganja i monolog sa vaše strane. Ok, desilo se jednom, ali pokušajte se kontrolisati jer često i taj jedan put bude previše i prikaže vas u negativnom svetlu. Trudite se da, ma koliko da ste nervozni ili pod tremom, pažljivo slušate sagovornike, ono što govore i pitaju vas, pre nego što sami progovorite i odgovorite. Ovo iz razloga što: upadanje u reč je nepristojno, desi se da propustite samu srž izlaganja ili pitanja i ispadnete smešni ili nedovoljo dobri za posao kad progovorite, odajete sliku nervozne osobe – a takve osobe i nisu najpoželjnije u poslovnom okruženju.
#6 Nedostatak entuzijazma
Vreme u kojem živimo je prepuon trzavica i neizvesnosti; možda ste ostali bez posla i sad idete sa jednog razgovora na drugi, tražeći nešto bolje i sigurnije i desi se da dođe do zasićenja i potištenosti. Ipak, to nije razlog da na svaki od tih razgovora ne dođete naoružani strpljenjem i pozitivizmom; svaki od tih razgovora je prva a možda i jedina šansa za prodor, ostavljanje dobrog utiska i možda prolaz do posla! Zato, nemojte se snebivati i izgledati kao da ste ustali na levu nogu ili vam nije ni do čega. Budite vedri i optimistični, veseli i pozitivni i već to će vam pomoći u podsticanju samopouzdanja.
Ostavite komentar