
Svima se desi da, pre ili kasnije, naprave ili budu zaslužni za neku grešku na radnom mestu. I to je normalno, ništa neuobičajeno. Važno je u takvim situacijama ostati smiren i staložen, ne paničiti i ne donositi ishitrene odluke, zbog kojih ćemo se kasnije, sasvim sigurno, kajati.

Naravno, ne možete znati reakciju pretpostavljenog na učinjenu grešku. Ipak, najgore je da sazna pre nego što mu Vi same za nju kažete – na taj način, i ne želele to, ukazaćete pretpostavljenom da samo želite da zataškate tragove, što Vam nikako ne ide u prilog. Što je greška ozbiljnija, manje su šanse da je možete prikriti i ignorisanje problema neće isti rešiti. Izvinjenje je osnov svega, nakon čega trebate Vi same pokrenuti inicijativu u svrhu rešenja. Opet, ni to ne znači da nećete pretrpeti posledice, naročito ako je u pitanju ozbiljnija greška, koja može uticati na reputaciju firme ili njen bankovni račun. Ipak, smišljanje bar jednog rešenja problema, može ublažiti posledice.

Naučite iz svojih grešaka! Niko nije bezgrešan i verovatno će Vam se ponovo desiti da negde pogrešite. Iskoristite znanje i umeće iz prethodnih grešaka, kako bi pravovremeno prepoznale buduće potencijalne slične situacije i znale u njima na pravi način da postupite. Isto tako, ako dobijete zadatak za koji znate da se ne može obaviti u zadatom roku – to i recite, kako biste dobile svu potrebnu pomoć u njegovom izvršenju. Isto tako, ako radite nešto za šta niste dovoljno stručni, ne ustežite se da zatražite pomoć od nekog stručnijeg – u tome nema ničeg lošeg – važno je završiti posao, a ne baviti se eventualnim nesigurnostima. Na poslu – posao je uvek na prvom mestu; budite realne i dajte sve od sebe; prepoznajte svoje slabosti i radite na njima, kako biste sprečile da budu prepreka u dobrom obavljanju posla.
Ostavite komentar