Nalaženjem adekvatnog (da ne kažemo „iz snova“) posla ne prestaje briga za sigurnošću – naročito u ovoj kriznoj ekonomiji. Restruktuiranje firmi, smanjenje plate, masovna otpuštanja, su samo neke od situacija koje ne možete kontrolisati niti na njih uticati. Srećom, ono što možete kontrolisati jeste svoje ponašanje i učinak, kako biste smanjili mogućnost da baš Vi ostanete bez posla.
Kada ste već u poslu, svoje šanse za ostanak umnogome povećavate ako pokažete (bez glume samo) da ste „timski igrač“, savestan i pouzdan radnik, neko na koga ostale kolege, ali i pretpostavljeni mogu da računaju i oslone se. Pokažite da ste voljni da učite i napredujete; kad nešto ne znate – ne ustručavajte se da pitate; pomažite drugima (tako ćete pomoći i sebi). Sva ta želja, zalaganje i trud ne mogu proći neopaženo.
Ne manje važna je i činjenica kako se nosite sa stresom. Izbegavajte da privatne probleme i sam privatni život, mešate sa poslovnim; ne dozvolite da stres izazove (u toj situaciji neizbežne) konflikte među kolegama, što se može negativno odraziti na Vaš poslovni učinak. Umesto toga, naučite da kanališete i kontrolišete stres, kao i ovladavanje veštinom rešavanja konflikata – pomoći će Vam kako u poslu, tako i u privatnom životu.
Stopostotne garancije, naravno, ne postoje. Međutim, radom na sebi i minimiziranjem (eventualnih) negativnih okolnosti koje možete prouzrokovati pomažete sebi lično i na poslovnom planu.
Ostavite komentar