Konačno ste, posle svih peripetija, uspele da pronađete posao koji ste želele i došao je taj prvi dan. Šta obući, kako se ponašati, šta reći…, samo su neke od nedoumica sa kojima se, tog prvog radnog dana, susrećemo.
Najvažnije je da nikako ne kasnite! Potrudite se da na posao stignete bar nekih 10 do 15 minuta ranije. Osim što dobijate na vremenu da se mirno smestite na svoje radno mesto, opustićete se taman na vreme za normalno javljanje i predstavljanje novim kolegama, nego da sve to užurbano radite, rizikujući da već tog prvog dana steknete reputaciju kao osobe koja uvek kasni. Isto tako, nemojte biti prve koje po isteku radnog vremena izleću na vrata – 5 do 10 minuta neće Vam pokvariti planove, ali itekako će ostaviti dobru sliku o Vama kao radnoj osobi.
Ne žurite sa upozavanjem kolega, radite to postepeno. Nervoza i neprijatnost zbog činjenice da ste nove u kolektivu mogu Vam odmoći time što možete reći i više o sebi nego što treba, rizikujući time da krenu raznorazni tračevi, ako ste se i ne znajući otkrile „dežurnoj tračari„. Budite ljubazne i prijateljski nastrojene, ali neutralne i ne trčite pred rudu – poziv na zajedničku pauzu ili ručak nije i automatska potvrda prijateljstva. Isto tako, ne sudite ni o kome i ne iznosite zamerke, ne trebaju Vam neprijatelji na poslu. Tu ste prvenstveno da radite i napredujete, iskazujući svoje veštine i sposobnosti – trudeći se da budete jednako ljubazne i predusretljive sa svima, ali na maloj distanci. bar dok ne prođe neko vreme, dok ih sve malo bolje ne upoznate.
Obucite se za posao u stilu koji ste imali kada ste išli na razgovor za posao. Većina firmi ima svoj kodeks oblačenja, koji ćete vremenom uočiti i prihvatiti; nemojte prvog dana doći u odeći u kojoj se osećate prijatno i komotno, poput džinsa i ležerne tunike. Izreka „Obuci se za posao kakav želiš“ je tačna i odličan je savet. Obucite se adekvatno u zavisnosti od vrste posla kojim se bavite i nemojte štrčati; možda baš prvog dana budete pozvane da prisustvujete nekom važnom sastanku, ili budete predstavljene bitnom klijentu, nikad se ne zna.
Kao i „dežurnu tračaru„, svaka radna okolina ima i „dežurnog zavodnika„, koji će pokušati da Vas zavede, ako ništa drugo, a ono iz čiste navike. Vi tu ništa ne možete, neke osobe prosto su takve i sa tim se treba pomiriti. Najgore što možete uraditi jeste da se upustite u njihvu igru, misleći da ih možete pobediti. Budite prijateljski nastrojene, ali na sigurnoj distanci. Što im više svog vremena buete davali, dajete im više prostora za manevrisanje i opsedanje, a to Vam svakako ne treba. Trudite se da ostanete zauzete i vrlo brzo će preći na neku „novu metu„. Nemojte upasti u zamku – ma koliko da Vam ovakvo ponašanje laska, ne zaboravite da ste samo jedna od mnogih.
Ne žurite da već prvog dana pokažete koliko ste vredno radni – kao novi zaposleni, ako Vam vreme i pretpostavljeni dozvoljavaju, iskoristite prvi dan za upoznavanje sa politikom firme, njenim načinom rada i napretkom. Upoznajte se da radnim prostorom, svojim i tuđim; saznajte gde ko od kolega i pretpostavljenih sedi, gde je čija kancelarija; kako ne biste došle u situaciju da lutate ako Vas negde unutar zgrade pošalju i slično. Naučite firminu „hijerarhiju“ kako ne biste došle u situaciju da se zabunite i pobrkate funkcije.
Budite smirene i samo polako; upoznajući prostor i ljude oko sebe, otvarajte se i pokazujte sve ono zbog čega ste i dobile posao i srećno!
Ostavite komentar