Iako posao može (i često jeste) uzrok za pojavu stresa, postoje neke stvari koje možemo uraditi, kako bismo njegove štetne efekte minimizirali i osećali se i radili bolje.
Malo stresa teško da je ikome naškodilo, ali kad i ako preraste u hroničan – teško je raditi, a kamo li funkcionisati na normalan način. U takvim situacijama, smeta nam zvonjava telefona, kolega koji preglasno žvaće žvaku ili prejako udara tipke na računaru i slično. Kako ne biste došli do presagorevanja i blokiranja produktivnosti, poslušajte ove savete radi svog fizičkog i psihičkog zdravlja i izbacite stres sa posla.
#1. Raščistite radni prostor
Ma koliko tvrdili da u haosu savršeno funkcionišete (kao neki koje poznajem), teško je skoncentrisati se na radne obaveze, ako vam je radni sto u neredu; ako su papiri rasuti na sve strane; ako vam se na stolu nalaze ostaci jutrošnjeg doručka, zaostale šoljice kafe od pre nekoliko dana i slično. Niko ne traži da budete čistunci, ali malo reda nikom nije naškodilo, pa neće ni vama. Osim toga, videćete kako ćete se – gotovo odmah – osećati bolje i pozitivnije.
#2. Oplemenite prostor u kojem radite
Posao nam oduzima znatno vremena, ponekad i više nego sve ostale obaveze zajedno. Zato je važno da prostor u kojem radite – bez obzira da li je u pitanju vaša kancelarija ili open space prostor – bude, kako uređen, tako i prilagođen vama i vašim potrebama. Ukrasite ga po kojom biljkom, za koje se zna da opuštaju i snižavaju stepen stresa; okačite fotografije omiljenog filma; uramite omiljeni citat; stavite na radni sto porodičnu fotografiju ili fotografiju svog ljubimca..osećaćete se ugodnije i bolje – samim tim i manje stresno.
#3. Ne preterujte sa poslom
Svima ponekad naiđu faze prenatrpavanja poslom i radnim zadacima. Jedno je kada ste na početku i željni dokazivanja, a nešto sasvim drugo kada vam gomilanje posla pređe u naviku i postane opterećenje. U takvim situacijama, pojava stresa i to onog u velikim količinama, nije retka pojava. Vrlo često, može doći i uznemirenosti, napetosti pa i napada anksioznosti – a sve zbog nametnutog pritiska da ne možemo sve započete obaveze i da završimo. U ovakvim i sličnim okolnostima, važno je udaljiti se od svega što radite i napraviti pauzu – ma koliko vam to teško, u tom momentu, padalo. Kratka pauza i, nakon toga, fokusiranje na jednu do dve obaveze je ono što je neophodno kako bi se organizam resetovao i vratio u pređašnje bezstresno stanje.
#4. Izađite na vazduh
Bilo da ste se pretrpali poslom ili imate dugo radno vreme, organizmu je neophodna pauza u vidu izlaska napolje, na dnevnu svetlost i sunce – ma koje doba godine da je. Čak i 5 do 10 minuta spoljnog odmora pomaže u snižavanju stresa i odmoru organizma. Uz pomoć sunčevih zraka povećavaju se nivoi serotonina (hormona sreće) što nas čini bolje raspoloženima i otpornijima na stres. Zato, nije ni čudo što smo u letnjim mesecima obično bolje volje i više nasmejani. Imajući to u vidu, trudite se da pauze koristite napolju, ili bar na kratko izađite.
Ostavite komentar