Da li će uskoro doći vreme kad više nećemo pitati „Kada su devojke važne?“ već će se podrazumevati da su ljudi, bez obzira na pol, jednako važni i vredni poverenja u njih?
„Kad žena kaže „Ovaj muškarac me je silovao pre dugo vremena“, mi kažemo „Ali, to je bilo pa prošlo“. Kad devojka kaže „Ovaj dečko me je silovao sinoć“, kažemo „Ali, ne možemo mu uništiti budućnost!“. I onda ona stoji, razapeta između njegove prošlosti i njegove budućnosti, bez ikakve vrednosti za svoju sopstvenu.“
Brett Kavanaugh je sudija Apelacionog suda Sjedinjenih Američkih Država nedavno optužen za pokušaj silovanja dok je bio tinejdžer. Prema pismu koje je sudu predaato u julu, sudija je kao 17-ogodišnjak, napao je i pokušao da siluje 15-godišnju devojčicu, cepajući joj odeću, ležeći preko nje i držeći ruku preko usta kako ne bi vrištala. Da li je tako zaista bilo i u kojoj meri, istraga bi trebalo da pokaže – pod uslovom da je bude, jer je odluka FBI-ja da slučaj ne istraži. Da li zbog toga što je sudija Trampov kandidat za Senat ne znamo tek, vest o optužbi i svim detaljima se u većem obimu pojavila u NewYorkeru.
U jeku skandala koji već potresaju Ameriku, čini se neverovatnim da se jedna ovako ozbiljna optužba ne istraži čime se daje slika kako takve situacije i okolnosti – ako se pokažu kao tačne – mogu proći. Da mladići i muškarci mogu da „naprave glupost“ i prođu nekažnjeno.
Da pričamo malo o tome. O tome kako žene zaslužuju da se čuje njihov glas, ma koliko da je vremena prošlo od napada, napastvovanja, mobinga, bilo kakve nedozvoljene radnje. I nije bilo pa prošlo i nije „Ostavi se toga“, „Ćuti, prošlo je“, „Ne talasaj“ i sve ono što žene obično čuju u takvim situacijama. S tim u vezi, autorka i predavač Simcha Fisher je objavila tekst koji govori upravo o tome – kada će devojke i žene biti važne (onoliko koliko su muškarci). Tekst koji je izazvao brojne komentare na mrežama i podstakao devojke i žene (ali i muškarce) da podele kako svoje mišljenje tako i svoja iskustva.
Poenta priče?
Ako ne želimo da se muškarci „razapinju“ zbog decenijama starih optužbi za silovanje, neophodno je rešavati ih onda kada se dese. Deluje jednostavno, zar ne? Pa, ipak, to se i dalje ne radi. Umesto toga, imamo situacije u kojima su devojke i žene uplašene i gotovo primorane da ćute iz straha od nerazumevanja, nepriznavanja, izostanka podrške i procesuiranja nasilnika. A ako, ipak, odluče da progovore, ili im se, po običaju, ne veruje ili bivaju podvrgnute neverovatnoj količini kritika, uvreda, otuđivanja od strane okoline.
A šta kaže zakon?
Prema aktuelnom Krivičnom zakoniku Republije Srbije, za polno uznemiravanje predviđena je novčana kazna ili zatvor do šest meseci, tri meseca do tri godine ako je u pitanju polno uznemiravanje maloletnog lica.
Polno uznemiravanje
Član 182a
(1) Ko polno uznemirava drugo lice,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.
(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinjeno prema maloletnom licu,
učinilac će se kazniti zatvorom od tri meseca do tri godine.
(3) Polno uznemiravanje jeste svako verbalno, neverbalno ili fizičko ponašanje koje ima za cilj ili predstavlja povredu dostojanstva lica u sferi polnog života, a koje izaziva strah ili stvara neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje.
(4) Gonjenje za delo iz stava 1. ovog člana preduzima se po predlogu.
Šta možemo da uradimo?
Pre svega, da decu naučimo da poštuju jedni druge. Da shvate da smo svi jednaki i imamo ista prava i da osmeh ili način garderobe ne znači poziv na bilo šta. Da se mi odrasli naučimo empatiji. Da devojci/ženi koja je bila žrtva napada, pre svega, verujemo i budemo podrška. Da se informišemo o svemu što potpada pod seksualno nasilje i ponašamo se u skladu sa tim. Za početak, na sajtu Autonomnog ženskog centra možete pronaći Priručnik za žene sa svim potrebnim informacijama.
I za kraj, ostavljamo vas sa porukom Simche Fisher:
„Mislite. Razmislite o tome šta implicirate kad ste spremni da odbacite optužbe za pokušaj silovanja. Razmislite o tome šta govorite devojkama čemu služe. Razmislite o tome šta govorite momcima čemu oni služe. Razmislite o tome šta govorite žrtvama o tome koliko vrede. Razmislite o tome kako razgovarate o ovim stvarima. Razmislite o tome ko sve sluša.“
Ostavite komentar