Ako se i vi često pitate kako organizovati svoj život a da vam se ne čini da iskačete iz koloseka, ako želite da budete produktivnije, bolje organizovane i uspešnije u svim aspektima, predstavljamo top 5 saveta za primeniti.
Verujem da nema osobe koja se, u nekom trenutku, ne oseti kao neuspešni žongler. Krenete za jednom loptom – recimo posao, druga /privatan život/ krene daa pada ili vas udara u lice 😊 I, kao što to u životu obično biva, ne mogu sve lopte ostati u vazduhu; neke će pasti i razbiti se, neke ugruvati, neke ćete u minut do uhvatiti…. Prevedeno na vas, to znači da ćete sebi uskraćivati san zbog nečega, nećete stizati uvek da kuvate, možda će kuća trpeti, gubićete fokus na poslu i slično.
Ako ste se pronašle u ovim opisima, onda je krajnje vreme da pročitate ovaj tekst i pozabavite se savetima i načinima kako možete organizovati svoj život i biti bolje u (gotovo) svemu. Savete koje donosim možete primeniti u svemu, bili to posao, škola, dom i porodica, zdravlje, finansije, ljubavni odnosi.
5 ključnih saveta kako organizovati svoj život
Pre svega, iako ovi saveti mogu delovati rigidno i prilično odsečno “uradi ovo – nemoj ovo”, upravo niz jasnih smernica i preporuka je ono što je neophodno za stvaranje dobrih navika i obrazaca ponašanja. S tim u vezi, kad imam unapred određen skup načina kako želimo da se ponašamo, ograničavamo mogućnost skretanja sa puta i ulaska u onu zonu haotičnosti koja nas sprečava da budemo /bolje/ organozovane. Zato:
1. Gradite pozitivne navike i stvarajte rutinu
Dobre navike postavljaju nas za dugoročni uspeh i čine da se osećamo dobro. Loše navike nam oduzimaju vreme, zdravlje, sreću i novac. Obratite pažnju na navike u vašem životu. Takođe, pogledajte šta radite i kako, čega bi trebalo da se odreknete i koje to nove navike mogu da vam pomognu da postignete svoje ciljeve.
- Da li svakodnevno provodite sate skrolujući po Instagramu? (jednostavan uvid u Screen time telefona će vam jasno pokazati koliko vremena gubite na internet distrakcije)
- Da li u vašim bankarskim izvodima ima više stavki plaćenih obroka nego što to želite da priznate?
- Možete li da iskoristite svoje slobodno vreme za neke bolje aktivnosti osim šopinga ili kafenisanja – poput sporta, rekreacije, više fizičke aktivnosti?
Jednom kada steknete navike koje želite u svom životu, stvorite svakodnevnu rutinu koja vas čini produktivnima. Kad imate dobre navike i možete ih povezati u snažnu i stabilnu rutinu, primetićete da ćete manje bežati u onaj proctor za odugovlačenje i odvlačenje pažnje.
2. Planirajte unapred
Samo zato što je život nepredvidiv, ne znači da ne možemo i ne treba planirati stvari unapred. Čak i malo planiranja, ma koliko nam se beznačajno možda činilo, može dovesti do velikih rezultata. Bilo da koristite papir i olovku, notes, ili neku od aplikacija za planiranje, sastavljanje dnevnih/nedeljnih zadataka svakako pomaže i doprinosi boljoj organizaciji.
Odvojite vreme za mapiranje svojih dana i planiranje nedelja. Kada znate za koji dan vam treba prezentacija za posao, koji dan je roditeljski sastanak u školi, kad imate zakazano kod frizera, lakše je i jednostavnije organizovati se i planirati neke druge aktivnosti i obaveze oko toga. Evo nekoliko saveta za planiranje:
- Planirajte i zakažite sitnice – vrlo se lako gomilaju! (npr. slaganje veša, odlazak u prodavnicu i sl.)
- Odvojite sat vremena nedeljno planiranju cele nedelje (npr. petkom posle podne, ponedeljkom ujutru)
- Procenite koliko vremena će vam koji zadatak odneti
- Probajte sa tehnikom blokiranje vremena – podelite dan u nekoliko vremenskih blokova posvećenih obavljanju specifičnog zadatka ili grupe zadataka.
Na ovaj način, imate jasnu i preglednu sliku obaveza te vam je jednostavnije rukovoditi se i usmeriti pažnju na pravi način u pravo vreme i na pravo mesto.
3. Budite dosledne, ne savršene
Urađeno je bolje nego savršeno, kaže stara Instagram poruka, a isto se odnosi i na samu organizaciju. Taj sve-ili-ništa stav vrlo lako može postati izvor samosabotiranja, zato ga oterajte od sebe. Upravo taj stav je često razlog zašto ne ispunjavamo sopstvena nerealna očekivanja koja nas guraju u agoniju. Zato, što pre shvatimo da je ono što nam treba postavljanje granica i kreiranje realnih planova, to će nam lakše biti da bolje organizujemo svoj život. Šta to znači? Evo primera:
- Vežbaću 3x nedeljno naspram vežbaću svakog dana
- Odvešću klince u park bar 2x nedeljno naspram idemo napolje svaki dan
- Gledaću Netflix samo vikendom naspram odjaviću se sa Netflixa
Razumete poentu 😊
4. Napravite balans
Jedna od najčešćih stvari koja se dešava kad krenemo da se bavimo organizacijom života jeste da izgubimo ravnotežu, naročito u početku. Kod nekih, san je taj koji trpi, u drugim slučajevima, to su prijatelji. i dok to može da se toleriše u nekom kratkom period, na duge staze škodi sveukupnom psihofizičkom zdravlju i samim međuljudskim odnosima. Zato je važno pronaći i napraviti balans, kako ne bismo sebe dovele u nepotrebne, neočekivane, često i stresne situacije. Kako postići balans?
- Ne preterujte sa poslom i ne trošite previše vremena na njega nakon svog završenog posla
- Pronađite vreme za porodicu i prijatelje
- Kakav god da vam je dan i raspored, uvek se postarajte da imate 6-8 sati sna
- Radite ono što vas opušta, bila to meditacija, joga, fitness, pisanje dnevnika, čitanje…
- Odvojite vreme samo za sebe – odgledajte neki film, otiđite u pozorište
Na ovaj način, osiguravate sebi kontinuirano punjenje baterija koje doprinosi boljem i kvalitetnijem organizovanju života.
5. Odredite prioritete
David Allen je to lepo jednom rekao “Možeš uraditi bilo šta, ali ne i sve”. Jedan od načina da uspešno žonglirate sa svim onim lopticama koje vam život baca, jeste da neke od njih namerno ispustite. i da, ovde govorimo o tome da naučite da jasno i glasno kažete “Ne” i ne osećate grižu savesti zbog toga. Jedino tako ćete imati vremena za ono što vam je zaista važno u životu. Nemoguće je da radimo sve i uvek, zato je davanje prioriteta onome što vam je ključno i puštanje onoga što ne doprinosi realizaciji vaših ciljeva /ma koliko privlačno bilo/, odlučujuće u tome da pronađete odgovor na pitanje kako organizovati svoj život.
Samo zato što je nešto hitno, ne znači nužno da je i važno, znajući šta su vam najvažniji zadaci (a šta ne) i dajući prioritet tome, donosićete efikasnije odluke o tome čemu posvećujete svoje vreme i energiju.
Sada kada znate ove korisne savete, možete ih lako primeniti na bilo koje područje vaših života. Imajući neke posebne smernice koje nadogradite na ove osnove, svakoj oblasti možete pristupiti sa više samopouzdanja i manje stresa.
Ostavite komentar