Kao i svake prethodne, novogodišnje odluke su tu da nas podstaknu na promene i napredak u svakom smislu. Kako da ih se pridržavamo?
Prošle godine, napravili smo spisak od 10 novogodišnjih odluka, ali i 6 zadataka za ostvariti u 2015-oj i potrudili smo se da ih sve izvršimo. Odluke su već druga stvar i izazov koji već godinama nikako da ispunimo u celosti.
Zašto su novogodišnje odluke tako teške za pridržavati ih se? E, tu nauka uskače u pomoć. Naime, profesor Baba Shiv sa univerziteta Stanford u Americi utvrdio je da je za ispunjenje novogodišnjih odluka neophodna enormna količina volje koju naš mozak jednostavno ne može da isprati. Deo mozga koji rukovodi voljom nalazi se u prefrontalnom korteksu iliti području iza čela i ujedno je odgovoran i za fokus, kratkoročno pamćenje i rešavanje apstraktnih zadataka. I onda, kad se približi kraj godine sa čuvenim novogodišnjim odlukama kojih uvek ima onoliko (ne zna im se broj), jednostavno dođe do kratkog spoja jer se mozak toliko napreže da iznađe ekstremne količine volje za ispunjavanje tih hirova odluka, da je prosto nemoguće pridržavati ih se!
Umesto toga, dr Shiv preporučuje sledeće. Mozak je kao mišić i treba ga trenirati. Zato, umesto da opterećujete prefrontalni korteks i naprežete volju, trenirajte druge delove mozga i usresredite se za jednu, najviše dve novogodišnje odluke, te će vam biće vam lakše da ih ispunite. Da bi novogodišnje odluke uspele i bile ostvarene treba ih napraviti u navike. Jer, svaki cilj/odluka koja nije uvezana sa specifičnim ponašanjem ne može usmeriti mozak da se na nju fokusira i to je glavni razlog zašto 90% odluka ne bude ispunjeno 🙂
4 koraka za ispunjenje novogodišnjih odluka
Sad kad smo objasnili kako mozak radi i ko je krivac za neispunjenje zacrtanih ciljeva (mi sami), evo kako ih, u stvari, možete ispuniti.
1. Opredelite se za jednu odluku
Umesto spiska želja, povucite ručnu i odaberite jednu konkretnu odluku koju želite da ispunite. to može biti želja da ostavite cigarete, smršate ili se ugojite, počnete da vežbate, naučite novi jezik, manje se nervirate ili štagod drugo; bitno je fokusirati se na jednu stvar, što će vam olakšati da je se pridržavate.
2. Bebi koraci
Kad ste odabrali tu jednu odluku, na redu je da postavite mini ciljeve koji vode do glavnog. Ako za primer uzmemo odluku da ostavite pušenje – krenite tako što ćete izbaciti jednu cigaretu iz uobičajenog broja dnevno popušenih. Bebi koraci, da. Možda vam se čini minorno, ali zaista deluje. Posle nekog vremena, na primer 2-3 nedelje, postepeno povećavajte broj cigareta koje sebi uskraćujete i budite istrajni u tome. Dok primetite, spašćete na pola paklice, četvrtinu, osminu i doći ćete do te nekad nedostižne nule 🙂
3. Budite odgovorni za ono što želite da promenite
Volja jeste važna, ali ne i najvažnija – vi sami morate sebe dovesti u red i biti odgovorni za ono što želite da promenite. Zapišite tu odluku, podelite je sa porodicom i prijateljima – naučno je potvrđeno da ljudi oko vas imaju pozitivnog uticaja na pridržavanje odluke kada za nju znaju. Samim tim, to će vas još više podstaći da je ispunite.
4. Fokusirajte se na ono što je važno
Ma koliko da je teško i izazovno pridržavati se i te jedne odluke, pozitivan stav i istrajnost uvećavaju šanse za uspeh. Takođe, nije šteta ako i posle nedelju/dve dana pokleknete i počastite se jednom cigaretom više (držimo se tog primera); to ne znači da niste uspeli – samo se fokusirajte na krajnji cilj (prestanak pušenja) i ta po koja cigareta već nije ništa strašno niti će vas znatno poremetiti, ako ste već uspostavili naviku koja vas vodi do potpunog prestanka pušenja.
Sad kad smo vam sve lepo razjasnili – koje su vaše ovogodišnje odluke? 🙂
Ostavite komentar