Da li i vi zakolutate očima na pomen termina upravljanje vremenom i mislite da ste od onih koji se u toj disciplini neće nikad snaći?
Ako je odgovor potvrdan, onda je upravo ovaj članak pravo mesto za vas, da se edukujete i pokupite par korisnih trikova kako da shvatite i ovladate veštinom upravljanja vremenom i boljom organizacijom. Jer, fraze poput „Iskoristi dan“, „Neka se svaki trenutak računa“ i njima slične su daleko više od običnih floskula. U današnjem svetu, vreme jeste najvredniji resurs i treba ga racionalno i vrednosno koristiti. Otud i ovi predlozi u vidu sjajnih TED videa koji govore upravo o tome. Ovi saveti za upravljanje vremenom inspirišu, uče i podstiču da ova disciplina postane vredna osobina i taktika svih nas kako bismo vodili kvalitetnije i produktivnije živote.
Kako uspostaviti kontrolu nad slobodnim vremenom?
Svaka nedelja ima 168 sati i izazov je kako odrediti prioritete i pronaći vreme za ono što nam je najvažnije. Laura Vanderkam je žena koja se profesionalno bavi upravljanjem vremenom i konsultacijama za firme, brendove, pravna i fizička lica i tokom svog dugogodišnjeg rada otkrila je da mnogi od nas vreme troše na obaveze i stvari koje nemaju toliko bliskih dodira sa nama samima. Da drastično malo vremena trošimo ili koristimo upravo na one stvari koje su nama samima bitne. Otud i njen TED govor koji podstiče i inspiriše na koje načine da pronađemo to vreme za sebe i stvari koje su nam važne.
Kako spasiti svet – ili sebe – od loših sastanaka?
Svi znamo za te situacije. Bespotrebni sastanci koji su, u velikom broju slučajeva, mogli biti ne više od dva do tri emaila, bez potrebe da se svi sastajemo lično i gubimo vreme. Ne da su svi sastanci takvi, ali znatan broj njih to upravo jeste – bespotreban i loš. David Grady je IT-jevac, čovek koji dolazi iz sveta zaštite podataka i u svom TED predavanju izneo je niz praktičnih saveta kako prekinuti sa lopom praksom nepotrebnih sastanaka i tako racionalizovati upravljanje vremenom, iskoristiti ga za neke daleko produktivnije stvari.
Unutar uma najvećeg prokrastinatora
Deo u kojem smo se lično najviše pronašle je upravo prokrastinacija. „Greh“ modernog doba i loša navika koje ne možemo sa uspehom da se rešimo J U današnjem svetu brzog interneta, društvenih mreža, on-demand streaming servisa, prokrastinacija nikad nije bila uspešnija! Te slatke distrakcije koje nam pomažu u odlaganju stvari i čekanju poslednjeg minuta da završimo neki zadatak, naučimo gradivo za ispit, pripremimo se za sutrašnje (ili današnje!) predavanje… Tim Urban, internet pisac, u svom TED predavanju govori upravo o prokrastinaciji, najčešćim tipovima, koje su mane ove loše navike i kako se sa njom izboriti. Kao samoproklamovani najveći prokrastinator, verujemo da ima odlične informacije iz prve ruke 🙂
Sve što vam treba su 10 svesnih minuta
Kada ste poslednji put odvojili svega 10 minuta vremena da ne radite apsolutno – ništa? Samo i jedino vi u vremenu i prostoru, bez mailova, bez telefona, notifikacija sa društvenih mreža i aplikacija? Andy Puddicombe, instruktor meditacije i profesionalni spiker nam objašnjava upravo to – kako izdvojiti svega 10 minuta za ovde I sada, posvetiti se sebi i sopstvenoj dobrobiti. Na taj način, smanjujemo svakodnevni stres i doprinosimo da imamo bolji i ispunjeniji život.
Zašto se rad ne dešava na poslu?
Da bi ljudi bili produktivni dok rade, neophodni su im mir i fokus. Dve stvari koje je nemoguće postići na poslu jer stalno ima prekidanja – bilo da su u pitanju sastanci, razni zahtevi, pozivi i slično. Preduzetnik Jason Fried u svom TED predavanju deli saznanja koja je otkrio istražujući ljude i njihova radna mesta.
Zaboravite multitasking, probajte monotasking
Nauka je utvrdila da nas multitasking ne čini produktivnima, naprotiv. Upravo ovaj trend modernog doba čini da nam za obavljanje zadataka, u stvari, treba i više vremena od predviđenog, kao i da ovu disciplinu ne treba posmatrati kao vrlinu. U svom TED predavanju, dizajner Paolo Cardini nas upoznaje sa pojmom monotaskinga, odnosno fokusiranja na obavljanje jedne aktivnosti. Multitasking čini da brže sagorimo, preopteretimo se viškom informacija, sami sebi nabijamo stres. Paolo nas uči kako da se toga rešimo i na koji način da racionalno i praktično iskoristimo vreme i tako budemo produktivniji.
Malim stvarima do velikih promena. Uđite u novu godinu sa odlukom da više poradite na sebi i tako promenite stvari na bolje. Neka ovi saveti za upravljanje vremenom i videi budu početak toga.
Ostavite komentar