Tunis je zemlja koja je od trenutka kada se pojavila u aranžmanima domaćih agencija privlačila veliku pažnju domaćih turista, pre svega zbog relativno niskih cena u odnosu na druge uobičajene letnje destinacije. Međutim, niske cene, toplo more i peščane plaže ni izbliza nisu sve što ova zemlja može da ponudi.
Prosečni srpski turista najviše voli da uplati all inclusive hotel i svoj odmor provede na relaciji hotel-plaža. Međutim, kada je Tunis u pitanju, to je najveća greška koju možete učiniti. Svi koji od letovanja očekuju nešto više od izležavanja na ležaljci mogu mirne duše izabrati Tunis kao svoju sledeću destinaciju.
Domaće agencije nude hotele koji se nalaze u tri regije: severo-istočnu (Nabel, Hamamet i Jasmin Hamamet), centralno-istočnu (Port El Kantaui, Sus, Skanes, Monastir i Mahdia) i jugoistočnu (ostrvo Đerba). Ukoliko poslušate naš savet i odlučite se da svoj odmor provedete aktivno, najbolje je da za bazu izabrete hotel koji se nalazi u centralnom obalskom delu zemlje jer ćete odatle iznajmljenim automobilom ili organizovanim prevozom lako stići do brojnih zanimljivih lokaliteta. Prilikom izbora hotela kod najvećeg broja ljudi presudni faktor je cena, ali treba da znate da je tunižanska kategorizacija nešto slabija od evropske pa nemojte očekivati previše čak ni od hotela sa 4 ili 5 zvezdica. Ipak, koji god hotel da odaberete u neposrednoj blizini će vas čekati dugačke i široke peščane plaže tako da ćete na smeštaj ubrzo zaboraviti. Inače, Tunis je oko 200 km udaljen od Sicilije što znači da su vremenski uslovi slični evropskim, pa sezona traje od kraja maja do kraja septembra.
Opšte informacije
Let do Tunisa traje dva sata, valuta je dinar a kada menjate novac sačuvajte potvrdu, jer u slučaju da ne potrošite sve pare, možete ih u menjačnicama konvertovati u euro. Higijena je u Tunisu generalno na niskom nivou, osim po hotelima, pa nije zgoreg uvek sa sobom poneti vodu za piće, vlažne maramice i one najosnovnije lekove, naročito za stomačne tegobe.
Kada je šoping u pitanju, kao i u ostalim arapskim zemljama, cenkanje je ritul koji predstavlja sastavni deo svake kupovine i jednostavno je deo kulture tunižanskog naroda. To važi i za lokalne radnje i za medine koje postoje u svakom većem gradu. Medina na arapskom znači „grad„, a odnosi se na kuće unutar gradskih zidina (nekadašnje jezgro grada). U medinama se nalaze „sukovi“ (četvrti) sa radnjama koje neguju stare zanate: kujundžije, keramika, ćilimi, predmeti od kamilje kože, tekstil, nakit, i slično. Tu je i centralna džamija, tvrđava (ribat) i pijaca. Medine predstavljaju i dobar orijentir, jer se uvek nalaze blizu centra grada.
Pošto je Tunis dugo bio francuska kolonija, službeni jezik je francuski ali to nije jedino što su Francuzi ostavili u nasleđe. Naime, u Tunisu možete kupiti i sasvim dobra vina po niskim cenama, ali se alkohol kupuje u posebnim radnjama koje su pomalo skrivene i neupadljive (u pitanju je muslimanska zemlja). Osim vina, u Tunisu možete uživati u pravoj arapskoj kafi, čajevima, nargilama a ova zemlja poznata je i kao veliki proizvođač maslina i urmi.
Lokaliteti
Tunis obiluje veoma zanimljivim lokalitetima zbog čijeg obilaska vredi „žrtvovati“ par dana izležavanja na plaži. Nabrojaćemo samo neke: brežuljkasti i brdoviti predeli okeraste boje, sa takozvanim „mesečevim pejzažom„, pustinjska oaza Douz koja se nalazi na početku Sahare prema jugu, El Džem, poznat po tome što je treći po veličini koloseum na svetu (posle onih u Rimu i Veroni) ali i činjenici da je u njemu snimljen film „Gladijator„. Zatim, tu su pustinjske i kamene oaze, s tim da se u Gabesu nalazi jedna od najvećih oaza sa čak 30.000 palmi, a tu je i mali ZOO vrt sa minijaturnim kameleonom koga možete uzeti u ruke, krokodilima, nojevima… U oazi se nalazi i mesto Chenini, kanjon ukopan 100 m ispod nivoa zemlje, u kojem rastu palme, a rečica pravi mali vodopad. Mnogi znaju da su u Tunisu Monti Pajtonovci snimili „The Life of Bryan“ ali najveću pažnju turista privlači činjenica da je tu snimljen naučno-fantastični klasik „Ratovi zvezda„. Samo mesto gde je film sniman još uvek postoji sa delovima scenografije, otvoreno je za turiste i pretvoreno je u pustinjski hotel. Celom putu draž daju i jahanje kamila, pustinjski safari u džipovima, poseta starosedeocima Berberima koji žive u kućama koje su u stvari velike kružne, izdubljene rupe dubine od oko 10 m, a površine oko 10x10m, koje predstavljaju centralno dvorište kuće, sa bunarom u sredini. Dalje vas put može navesti na velike plantaže maslina, urmi i tropskog voća, zatim do slanih jezera na čijoj površini se formiraju čuvene pustinjske ruže.
Na putu ćete sigurno obići i Keruan ili grad 50 džamija, koji je posle Meke najsvetiji grad muslimanskog sveta. Na arapskom jeziku Keruan znači utvrđeni grad, a muslimani smatraju da je sedam hodočašća u Keruanu jednako jednom odlasku u Meku. Osim toga, ovaj grad je i najstariji centar proizvodnje tepiha u Tunisu. Posebna priča je obilazak glavnog grada Tunisa i Kartagine gde se nalaze ostaci isključivo iz rimskog perioda, a kada se umorite od svih obilazaka predlažemo krstarenje brodom koji predstavljaju repliku gusarskih brodova, u čemu naročito uživaju deca. Ovo su naravno samo neki od predloga, a vi odaberite onaj koji najviše odgovara vašem senzibilitetu.
Više informacija na www.tourismtunisia.com
Izvor: City Magazine
Ostavite komentar