Za sve vas koje interesuje kako se kuva pirinač da dobijete savršenu teksturu i ukus, donosimo sve detalje koje treba znati!
Ko bi rekao da tako jednostavna namirnica može zadavati toliko muke pri pripremi i kuvanju? Bilo da ste početnik u kuvanju ili vrsni virtuoz u kuhinji, pitanje kako se kuva pirinač jedno je od onih koje svima zadaje muke. Koliko ste puta bili u situaciji da vam pirinač ili zagori, ili ostane bez imalo tečnosti i suv, možda previše mekan i gnjecav? Da više ne biste bili deo tih scenarija, u ovom tekstu smo se pozabavile svim neophodnim detaljima i smernicama za dobijanje savršeno skuvanog pirinča. Ispratite sve o tome i naučite jednom za svagda kako se kuva savršen pirinač – svaki put!
Šta treba znati pre kuvanja pirinča?
Prvo i osnovno, dužina kuvanja pirinča zavisi od vrste odnosno sorte koju koristite. Nećete isto kuvati beli i integralni, iako će priprema biti ista. Prosto, različitim sortama pirinča potrebna je drugačija dužina kuvanja, pa prema tome, ako kuvate beli pirinač to je 20-25 minuta, ako kuvate integralni, u pitanju je 35 do 45 minuta.
Kako se kuva savršen pirinač?
Da ovladate ovom veštinom osnovno je da budete strpljivi i ne dižete ruke. Samo zato što vam je pirinač ranije ispadao gumenast, gnjecav ili presuv, ne znači da će to biti i ovoga puta, nakon što savladate sve korake. A evo kako se kuva pirinač na pravi način:

1. Isperite pirinač pre kuvanja
Možda niste znale ili ste previdele, ali pirinač je pre kuvanja potrebno isprati u vodi kako biste uklonili skrob i odlepili zrna. Ovaj korak će osigurati da se pirinač ne slepi pri kuvanju. Dobro isperite pirinač, znaćete da ste ovaj korak uspešno završili kad voda u kojoj pirinač stoji potopljen ostane prozirna.
2. Mera je 1:2
Odnos pirinča i vode je uvek 1:2; na jednu šolju pirinča idu dve šolje vode ili neke druge tečnosti – supa, kocka za supu i slično. Integralni pirinač iziskuje malo više vode, recimo 1:2.5, da budete sigurne. Kuvanje pirinča u manje vode učiniće ga nešto suvljim i čvršćim, i kao takav se može koristiti u hladnim jelima i salatama.
3. Pirinač se kuva u posudi sa poklopcem
Obavezno, ali obavezno za kuvanje pirinča koristite šerđu sa poklopcem koji dobro prijanja, kako bi para ostala unutra i tako dodatno kuvala pirinač čineći ga vazdušastim i odličnim. Kuvanje pirinča u šerpi bez poklopca doprinosi bržem isparenju vode, skraćuje vreme kuvanja i gotovo jelo jednostavno ne ispadne dovoljno dobar. Para je ključna za kuvanje dobrog pirinča! Ako poklopac ne prijanja baš dobro, stavite i osigurajte preko njega pamučnu krpu da biste osigurali da para ostaje unutra.
4. Vodite računa o temperaturi kuvanja
Pirinač potopite u hladnu vodu, vodeći računa o odnosu mera, i kuvajte na umereno srednjoj temperaturi – trojka, ako vam je pporet sa 6 stepena jačine. Posolite, dodajte kocku putera (ko voli) i ostavite da lagano provri. Kad počne da vri, smanjite temperaturu na najmanje, stavite poklopac i osigurajte da je dobro pričvršćen i ostavite da se pirinač dokuva u kombinaciji vode i pare. Nikako ne dižite poklopac da proverite stanje pirinča! A naročito ne da promešate varjačom, taj korak se radi pre vrenja.

5. Imajte strpljenja
Nakon što ste pirinač skuvali – a to ste proverili nakon 18 do 20 mminuta – nakon tog vremena je dozvoljeno podići poklopac 😊, vratite poklopac, šerpu sklonite sa šporeta i ostavite pirinač da miruje još nekih 5 minuta, da para dodatno učini svoju magiju. Za efekat rastresitog pirinča, viljuškom ga zagrebite dok je još u šerpi, a potom prebacite u tanjir za posluživanje.
Učenje da kuvate savršen pirinač je poput učenja vožnje bicikla – jednom kad ovladate, više ne zaboravljate! Isprobajte način koji preporučujemo i javite nam rezultate!
[…] Kako se kuva pirinač? […]
Mene je majka ucila da je odnos jedna solja pirinca i 3 solje vode. Sve ide u hladnu vodu dok ne provri. Onda smanjim na najmanje dok voda ne uvri skroz. To je po meni najbolji recept ali kako svi zivimo jako ubrzano danas uz solis kuvalo za pirinac stedim i vreme i novac a ukus je u potpunosti dobar.
Basmati pirinač kuvan 20 minuta u poklopljenoj posudi po ovom opisu (na 3 dok ne provri pa na 1 ostatak vrmena) bude gnjetav i lepljiv. Hvala svakako na savetu…to mi je tek prvo kuvanje 🙂
Godinama ga ovako kuvam jednom u deset dana, najmanje i uvek ispadne savršeno – žao mi je što čujem da tebi nije uspelo. Doduše, u pitanju je beli pirinač i u receptu stoji da se vreme prilagođava tipu pirinča.. svakako, drago mi je da si se odvažila na prvi kulinarski korak, samo napred! 🙂