Deca

Kad dete treba da progovori?

Kad dete treba da progovori?
Podeli dalje

Kad dete treba da progovori i do kog uzrasta nije vreme za uzbunu? Odgovore na ova pitanja pronašli smo kod medicinskih stručnjaka.

 

U današnje vreme, kad su nam pametni telefoni, tableti i računari deo svakodnevice i kada su dostupni i deci najranijeg uzrasta, normalno je da se postavlja pitanje utiče li sve to na razvoj govora kod dece i kad dete treba da progovori. Koji je to uzrast do kojeg možemo tolerisati onomatopeje, tepanje i nerazgovetne kovanice? Pampers stručnjaci su dali odgovore u jednom od svojih mesečnih sastanaka na forumu Ringeraja.

 

Jedna mama se pitala sledeće:

 

„Ako dete, dečak (2 godine, 1 mesec) ne govori (osim tata, retko mama i par onomatopeja), da li bi smo trebali potražiti pomoć, i da li logopeda, ili drugog stručnjaka-defektologa …? Da li smo to trebati i ranije uraditi (odgovarali su me, dečak je, lenj je, sačekaj ..)..“

 

Odgovor Pampers psihologa bio je sledeći:

 

„Na uzrastu od 25 meseci bi se očekivalo da dete govori više od onoga što vaš sin kaže. Moguće je da mu, kao što su vam rekli, treba više vremena, ali bi imalo smisla da ga odvedete kod psihologa koji će onda na licu mesta, komunicirajući sa njim, proceniti da li još da čekate ili će preporučiti tretman sa logopedom.“

 

kad-dete-treba-da-progovori-v

 

Druga mama se dotakla upravo korišćenja mobilnih telefona i tableta:

 

„Trudim se da minimalizujem korišćenje mobilnog, tableta, računara starijem detetu, 2 god, 1 mesec, ali nekada prosto nije moguće potpuno ga izolovati.
On još ne govori, sem , kao što već napisah, tata, i par imitacija životinja. S druge strane, prijateljice mi kažu da su im deca progovorila upravo uz neke pesmice, crtane na you tube.
DA li takve sadržaje potpuno isključiti ili dozvoliti u nekoj količini, i kojoj?“

 

Usledio je sledeći odgovor:

 

„Nikada ekstremna ponašanja nisu dobra, tako i u ovoj situaciji. Tableti, kompjuteri su sastavni deo života danas i smatramo da je sasvim u redu da sinu povremeno dozvolite da na tabletu sluša i gleda pesmice i crtane. To ga, pored vaše komunikacije sa njim, može dodatno inspirisati da se zainteresuje za govor i da počne više da priča.“

 

Drage mame i tate, ako i vi imate (a sigurna sam da imate) nedoumice i pitanja u vezi rasta, razvoja i odrastanja vaših mališana, uputite se na forum Ringeraja i saznajte sve što vas zanima od stručnjaka okupljenih oko Pampers mesečnih online sastanaka, jedan je upravo juče održan, ali odgovore možete potražiti i u okviru Facebook aplikacije „Pitajte Pampers stručnjaka„.

 

*Tekst pisan u saradnji sa Pampers Srbija

Podeli dalje

Ostavite komentar

Click here to post a comment

Facebook