Šta je Zika virus, koga i kako napada, ko je u riziku i postoje li mere zaštite? Odgovaramo na neka od najvažnijih pitanja o virusu koji je digao pola sveta na noge.
Zika virus je do nedavno smatran za retku tropsku bolest koju prenose komarci, sa blagim simptomima i koja je bila karakteristična za afričke zemlje. Ime je dobila po Zika šumi u Ugandi, gde je prvi put identifikovana još 1940. godine. Pre 2013. godine, Zika virus se veoma slabo znalo, jer je bilo zabeleženo svega nekoliko slučajeva oboljevanja, a onda su krenula upozorenja i dojave o velikim epidemijama u ostrvima Pacifika i jugoistočnoj Aziji, odakle se proširila i u Brazil i dostigla cifru od oko 1.5 miliona mogućih zaraženih ljudi.
Ovo saznanje je nagnalo brazilske naučnike da istraže i dovedu u vezu Zika virus sa mikrocefalijom, defektom koji se uočava pri rođenju, a koji se karakteriše malom glavom u odnosu na uzrast. Mikrocefalija je defekt koji je, samo u Brazilu, tokom 2015. godine otkriven u gotovo 4000 slučajeva (270 potvrđenih i 3.448 sumnjivih), dok je istovremeno registrovano skoro 3000 obolelih od Zika virusa u odnosu na prethodne godine, kada je zabeleženo tek par stotina obolelih.
Pojedine zemlje, uključujući Kolumbiju, Ekvador, El Salvador, Jamajku i Portoriko su već izdale saopštenja ženama da odlože planiranje trudnoće dok širenje Zika virusa ne bude pod kontrolom, kako ne bi rizikovale svoje i zdravlje svog potomstva.
Simptomi Zika virusa su blagi i uključuju groznicu, osip, svrab, konjuktivitis i bol u zglobovima, a najzabrinjavajuće je to što veliki broj zaraženih osoba nema nikakve simptome, što samo povećava rizik od širenja zaraze i pretvaranja u globalnu epidemiju, iako tek jedna od pet zaraženih osoba oboli od ovog virusa.
Vakcina protiv Zika virusa ne postoji, kao ni konkretan način lečenja koji su, za sada, usmereni samo na ublažavanje simptoma. Podsetimo, u pitanju je relativno nepoznat virus o kojem se ne zna mnogo, ponajmanje da može imati tako ozbiljne posledice po još nerođenu decu. U toku je rad na razvijanju brzog testa koji bi tražio antitela u pacijentu oporavljenom od Zika virusa, koja bi se potom testirala na imunitet.
Što se tiče rizika proširenja na evropski kontinent, do sada je zabeleženo nekoliko desetina slučajeva među ljudima koji su se vratili sa odmora ili posla u inostranstvu. Svetska zdravstvena organizacija prati situaciju i zakazali su hitan sastanak na kojem će se utvrditi da li je u pitanju zdravstvena uzbuna na globalnom ili međunarodnom nivou.
Ostavite komentar