Za ovu dragu i predusretljivu damu, saznala sam posredstvom reči (i fotki) hvale od strane njenog supruga, putem njegovog bloga i društvenih mreža. Nakon par odgledanih fotografija, dovoljan razlog da je ugostim na Portalu i upoznam vas malo više sa likom i delom Miljane Stojanović.
Miljana Stojanović ex Milenković, završila sam Ekonomski fakultet i ekonomija mi je primarno zanimanje kojim se bavim svakog radnog dana od osam do četri.
Pored toga, kao i svako drugo žensko, privlačila me je garderoba i šminka tako da sam još u srednjoj školi išla na većinu kurseva koji su mi tada bili dostupni. Naravno sve je to bilo na nivou hobija koji su ostavili trajne posledice na moj način života. Sada mi garderobu često šije moja šnajderka (zbog mogućnosti da sama smislim model i odaberem materijal), a šminka je postala moje drugo zanimanje.
#2. Šta te je navelo da kreneš putem profesionalnog šminkanja?
Prosto želja da šminkam. Ovo je specifičan posao jer je uslovljen prilikama za koje se radi i zahteva posvećenost ukoliko želite da iskažete svoju kreativnost. Uz to zahteva i velika ulaganja jer je sama šminka jako skupa za naše standarde pa je potrebno da se rad finansijski proprati. Vremenom to postane zatvoren krug na relaciji posao kao šansa za ispoljavanje kreativnosti, šminka kao srestvo za to i trošak i zarada kao preduslovi za novi posao u smislu pokrivanja troškova. Čista ekonomija 🙂
#3. Za sve zainteresovane devojke koje bi se time htele baviti, reci nam ukratko kako postati profesionalni šminker (ako ukratko o tome može da se priča)?
Presudno je imati želju i biti na neki način nadaren za to jer je šminkanje zapravo umetnost ali ne na platnu nego na živom modelu.
Sledeće je obrazovati se u tom pravcu i informisati o tome kako se probiti na tržištu.
#4. Kada si shvatila da je šminkanje nešto više od pukog hobija i da se njime možeš profesionalno baviti?
Upravo kada sam shvatila ono što sam prethodno spomenula. U početku je to bila moja lična potreba koja me je vodila ka tome da naučim nešto više. Upisala sam šestomesečni, intenzivni, profesionalni kurs u “Make-up Academy Aurora” koji mi je otvorio nove prespektive.
Shvatila sam da je to moja šansa da ispoljim svoju kreativnost kroz nešto praktično. Jedno je povuklo drugo i shvatila sam da se poslovi nižu.
#6. Na koji način dolaziš do poslova? Je li u pitanju reklama ili preporuka, samopromocija…?
U pitanju je sve. Reklamom i samopromocijom je jedino moguće predstaviti se ljudima i dobiti šanse za posao dok je preporuka i kavlitetan rad jedino što može da obezbedi trajnost i sigurnost u ovom poslu.
#7. Koje su prednosti ovog tipa posla?
Prednosti su osećaj ispunjenosti zbog rezultata koji su brzo vidljivi, kreativan je, omogućava komunikacija sa velikim brojem ljudi. Svaki put se susrećem sa novim izazovom pa je samim tim i jako uzbzdljiv.
#8. A mane?
Ovo je posao na neki način sezonskog karaktera, nekad ima jako puno posla a onda nastupi period kada se ništa ne dešava. Može da bude jako fizički naporan ukoliko se radi o snimanjima koja traju po 12h dnevno više dana i na kojima apsolutno nema mesta za privatan život.
#10. Omiljeni proizvodi bez kojih nikako ne možeš?
Ne mogu bez mnogo proizvoda, prosto ne znam šta da izdvojim. Puderi i korektori su nešto osnovno od čega sve kreće i zavisi, ali ono bez čega stvarno ne mogu jesu četkice za šminkanje. Jer kako kažu, bez alata nema zanata.
#11. Obzirom na tvoju vrstu posla, koje su to najčešće greške koje žene prave šminkajući se?
Ono što ja primećujem i smatram velikom greškom jeste puder tamniji od prirodnog tena koji se nanosi samo do vilične kosti gde se iz profila jasno vidi granica. Ukoliko se koristi tamniji puder mora se ravnomerno naneti i na vrat i dekolte ukoliko je potrebno da bi delovao prirodno.
Rumenilo kojim se koriguje lice je greška. Rumenilo se stavlja samo na obraze a za ostalo se koriste korektori, bronzeri i posvetljivači.
Takodje, previše šminke nije efektno, ako ne i gore nego biti bez šminke.
#12. Otkrij nam šta se nalazi u tvom neseseru za šminku?
Puderi koje trenutno koristim i sa kojima sam jako zadovoljna su Vichy i Sephora, tečni lakši, teži i u prahu. Korektori Kryolan u nekoliko nijansi kao i Vichy Dermablend koji je savršen za pokrivanje fleka, ožiljaka i crvenila. Senke Sephora i Ingolot, rumenila Inglot i Sephora, Paleta Dior ruževa za usne, razne sitnice od veštačkih trepavica, olovaka za oči i usne, eyelinera i maskara u raznim bojama i naravno set četkica za šminkanje Jane Iredale.
#13. Koji je sledeći korak u tvojoj karijeri profesionalnog šminkera?
Pa moj sledeći korak zavisi od toga kakvu ću odluku doneti, da li ću ići u pravcu šminke za film ili ne. Do sada sam radila šminku za sve prilike od venčanja, večernje šminke, do šminke za reklame i neka kratka snimanja i to mi odgovara. Treba dobro da razmisli da li želim da se upustim u svet filma pošto je to jako zahtevna oblast.
#14. I, za kraj, daj nam neki univerzalni savet o pravilnoj nezi ili načinu šminkanja; nešto osnovno što svaka od nas treba uvek da zna i praktikuje.
Već je mnogo puta ponovljeno da je obavezno skidanje šminke pre spavanja i redovno čišćenje lica a ono što se ne ponavlja tako često a trebalo bi svi da praktikuju kada je šminka u pitanju: manje je više jer lepota dolazi iznutra a šminka služi samo da je ohrabri.
Drage moje dame i ostali posetioci; Miljana je samo još jedan dokaz kako istrajnost u hobiju i/ili poslu i svemu onome što volite da radite može biti višestruko korisno, zabavno i plodonosno – na više nivoa. Učite, kako iz njenog, tako i iz mnogih drugih primera i radite na sebi jer, nikada ne znate šta nam sutra donosi i šta nam može zatrebati.
Ostavite komentar