Food Revolution Kuhinja

Pravi recept za humus – na domaći način

Pravi recept za humus – na domaći način
Podeli dalje

Ako ste se pitali kako naći pravi recept za humus – odgovor ćete pronaći na našem sajtu i među ovim redovima, uživajte!

Ah, humus, taj slasni namaz od leblebija i jedno od najukusnijih jela koje se može napraviti od ove namirnice. U susret Svetskom danu humusa, evo priče o njemu + recept kako da ga napravite kod kuće.

Ovaj ukusni bliskoistočni namaz (humus je libansko nacionalno jelo) ima jako dugu istoriju, jer se zna da su ga u ishrani koristili drevni Egipćani, Feničani, a bio je čest gost na stolu narodima stare Grčke i Rimskog carstva.

Humus se služi kao namaz, uz hlepčiće i salate, ali se koristi i kao dodatak jelima od mesa. Zahvaljujući tome što su leblebije pune proteina, humus je idealna zamena za meso, što ga čini jednom od omiljenih namirnica vegetarijanaca, a često se jede i za vreme posta. Pored toga, australijski naučnici su utvrdili da leblebije pomažu u snižavanju visokog holesterola i preporučljive su u mnogim dijetama.

Pravi recept za humus (osnovna verzija, inače ga možete mešati sa najrazličitijim ukusima), pronašla sam na sajtu Food 52 i u pitanju je malo prerađena verzija izvornog recepta iz Jerusalima – kad kažem prerađena, mislim na skraćivanje procesa dobijanja ovog ukusnog namaza. A evo kako i vi možete napraviti domaći humus:

Recept za humus, potrebno:

1/4 šolje osušenih leblebija
1 kašičica sode bikarbone
6 1/2 šolje vode
1 šolja + 2 kašike tahini paste (sos od susama)
4 kašike sveže ceđenog soka od limuna
4 čena belog luka, sitno seckanog ili pasiranog
6 1/2 kašike hladne vode
so
kvalitetno maslinovo (ili obično) ulje

pravi_recept_za_humus_v

Priprema:

Noć pre, u većoj činiji potopite leblebije u hladnoj vodi i ostavite preko noći da nadođu. Sutradan ih iscedite, uzmite tiganj srednje veličine  ili pliću šerpu i na visokoj temperaturi dodajte leblebije i sodu bikarbonu.  Dodavanje sode ubrzava skidanje ljuske sa leblebije, kuvaju se brže i ispadnu kremastije na kraju. Pržite ih 3 minuta, uz neprestano mešanje, a potom dodajte vodu i sačekajte do ključanja. Za to vreme, uklanjajte penu i koru od leblebija, koja će se pojavljivati na površini. Leblebije treba kuvati 20-40 minuta, u zavisnosti od njihove svežine, nekad i malo duže. kada su gotove, treba da su mekane i nežno, ako se lako raspadaju kada ih pritisnete prstima – spremne su za dalje.

Skuvane leblebije iscedite, prespite u blender i meljite dok ne dobijete formu paste. Dok blender još radi, dodajte tahini pastu, sok od limuna, luk i 1 1/2 soli; na samom kraju, polako dolivajte vodu, miksajte sve još 5 minuta, dok se ne dobije glatka i kremasta smesa.

Ovako dobijen humus prespite u činiju koju ćete prekriti prozirnom folijom i ostaviti da odstoji pola sata. Ako ga ne koristite odmah, odložite u frižider do upotrebe, iz kojeg ćete ga vaditi bar 30min pre služenja. Pre samog posluženja, opciono ga možete preliti sa malo kvalitetnog maslinovog ili – ako ne volite maslinovo – običnog ulja.

Domaći humus može se čuvati u frižideru do 3 dana.

Uz šta se služi humus?

Izvorno, humus se služi uz pita hleb, poznat i kao Naan hleb. Kod nas, obično se služi uz štapiće povrća kao što su šargarepa i krastavac, rotkvice ili paradajz, hlebne štapiće, tost hleb i slično. Humus takođe možete poslužiti i uz slanki keks, perece, poslužiti kao sos za špagete, ili njime puniti kuvana jaja. Tekstura i ukus su mu takvi da se veoma lepo slaže uz široku paletu jela tako da je, faktički, samo vaša mašta granica!

A ako vam treba i dodatni razlog probate i zavolite i spremite same humus – samo pogledajte ove momke kako u njemu uživaju 🙂

Isprobajte recept i javite nam o rezultatu!


Podeli dalje

Ostavite komentar

Click here to post a comment

Facebook