Istraživači sa Univerziteta u Granadi potvrdili su da postoji snažna direktna veza između stanja uhranjenosti (nutritivnog statusa) kod dece i osobe koja im priprema obroke. Studija je otkrila da deca koja ručaju kod kuće sa majkom imaju bolje stanje uhranjenosti i izložena su manjem riziku od gojaznosti nego deca čije obroke priprema neka druga osoba.
Studiju su sproveli istraživači sa Univerziteta u Granadi Marija Hoze Agilar Kordero i Emilio Gonzales Himenez sa Katedre za ishranu beba, Karmen Garsija Garsija iz Laboratorije za fizičku antropologiju, Pedro Garsija Lopez sa Katedre za statistiku, Karlos Alberto Padilja Lopez i Džudit Alvarez Fere – PAI istraživačka grupa CTS-367 pokrajine Andaluzija i Ester Oćete Ita sa Katedre za pedijatriju.
718 dece iz Granade
Pored toga, istraživači sa Univerziteta u Granadi napravili su upitnik za procenu porodičnog okruženja, učestalosti konzumiranja određenih vrsta hrane i fizičke aktivnosti dece. Cilj je bio da se ispita odnos između porodičnog okruženja, gojaznosti i povećane telesne težine u detinjstvu.
Fizička neaktivnost
Istraživači su utvrdili da postoji veza između neaktivnog načina života i indeksa telesne mase. Statistički značajne razlike u indeksu telesne mase ustanovljene su između dece koja su neaktivna i one sa zdravim navikama u pogledu fizičke aktivnosti. Utvrđeno je da što se više vremena provodi u gledanju televizije, igranju video igara i pretraživanju interneta, to je viši indeks telesne mase.
Zaključak istraživača jeste da je „izuzetno važno“ promovisati i podsticati zdrave navike u okviru porodice; deca treba da igraju „tradicionalne igre“ koje obično podrazumevaju fizičku aktivnost. Zdrave navike i fizička aktivnost su od suštinskog značaja za zdravlje dece.
Izvor: Medical News Today
Ostavite komentar