Iako državne institucije i brojne organizacije civilnog društva već godinama ulažu velike napore kako bi suzbile nasilje u porodici i edukovale društvo o rodnoj ravnopravnosti i ženskim ljudskim pravima, ovaj društveni problem je, uprkos svemu, veoma prisutan u našoj svakodnevici, zaključeno je na Okruglom stolu o nasilju u porodici, koji su organizovale kompanija Avon i Fond B92.
Iako državne institucije i brojne organizacije civilnog društva već godinama ulažu velike napore kako bi suzbile nasilje u porodici i edukovale društvo o rodnoj ravnopravnosti i ženskim ljudskim pravima, ovaj društveni problem je, uprkos svemu, veoma prisutan u našoj svakodnevici, zaključeno je na Okruglom stolu o nasilju u porodici, koji su organizovale kompanija Avon i Fond B92. Na okruglom stolu su učestvovali predstavnici Uprave za rodnu ravnopravnost pri Ministarstvu rada i socijalne politike, MUP-a Srbije, Višeg prekršajnog suda, Savetovališta protiv nasilja u porodici, Centra za socijalni rad iz Sombora, kao i predstavnici medija.
Nasilje u porodici je i dalje tema koja je u našem društvu svakodnevno prisutna i puni stupce dnevne štampe potresnim ispovestima žrtava i šokantnim izveštajima o tragičnim ishodima sukoba u porodici. Svaka treća žena trpi neki oblik nasilja, a tokom 2011. godine u Srbiji broj smrtnih slučajeva, u porodičnom nasilju, u odnosu na prethodne godine nije smanjen.
„U poslednjih nekoliko godina država je učinila značajne pomake u borbi protiv nasilja nad ženama, koje su prema statističkim podacima u 95 odsto slučajeva žrtve porodičnog nasilja. Pre godinu dana usvojili smo prvu Nacionalnu strategiju za sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama u porodici i u partnerskim odnosima, koja je usklađena sa međunarodnim standardima. Ipak, moramo imati svest o tome da pred svima nama stoji dugačak put borbe protiv ovog ozbiljnog oblika rodne diskriminacije i da samo zajedničkim snagama možemo obezbediti bolju i sigurniju budućnost ženama i njihovim porodicama“, rekla je Vesna Jarić iz Uprave za rodnu ravnopravnost pri Ministarstvu rada i socijalne politike.
U saradnji sa Pravosudnom i Kriminalističko policijskom akademijom, Službom za upravljanje kadrovima Vlade Republike Srbije i nevladinim organizacijama, država je obučila više od 1200 policajaca, sudija, tužilaca i službenika u institucijama sistema za zaštitu od nasilja u lokalnim zajednicama, kao i 100 novinarki i novinara za rodno senzitivno izveštavanje o ovoj važnoj društvenoj temi. O značaju hitnog rešavanja ovog problema govore i pojedina istraživanja koja su pokazala da je 54 odsto žena u Srbiji bilo izloženo nekom obliku porodičnog nasilja, psihičkom ili fizičkom, dok je u 40 odsto slučajeva scenama fizičkog nasilja nad ženama prisustvovalo barem jedno maloletno dete.
„Nasilje nad ženama nije iskorenjeno ni u daleko razvijenijim i emancipovanijim društvima nego što je naše, ali to nije opravdanje za to da svaki činilac koji može da utiče na rešavanje ovog problema u Srbiji ne uradi najviše što može. Primećuje se veliki pomak kada je reč o hrabrosti žena da prijave nasilje i zatraže pomoć od institucija sistema. Ipak, mislim da dan kada će sigurne kuće u Srbiji biti prazne nije blizu, ali da se ka tome mora ići strpljivo, dosledno i odgovorno“, istakla je Vesna Stanojević, koordinatorka Savetovališta protiv nasilja u porodici.
Od 2007. godine izgrađeno je čak pet sigurnih kuća širom Srbije u okviru akcije Fonda B92 koji već niz godina kontinuirano radi na pomoći žrtvama porodičnog nasilja. Fond B92 je započeo partnerstvo sa kompanijom Avon u borbi protiv nasilja u porodici nakon nekoliko godina uspešne saradnje u drugim akcijama iz domena društvene odgovornosti.
„Avon je kompanija koja je utemeljena na principima osnaživanja žena i duže od 125 godina nastoji da živote žena širom sveta učini boljim i kvalitetnijim. Kroz program Avon Fondacije „Reci Ne Nasilju u porodici“, koji deluje u više od 50 zemalja širom sveta, želimo da skrenemo pažnju javnosti na problem porodičnog nasilja i podržimo sve one programe koji imaju za cilj da pruže direktnu podršku žrtvama i zaustave nasilje nad ženama i decom. Pružajući podršku sigurnim kućama u okviru akcije B92, i upravo ovakvim inicijativama kao što je ova danas, koje podižu svest o važnosti rešavanja problema porodičnog nasilja, napravili smo prve korake u okviru Avon programa „Reci Ne Nasilju u porodici“ u Srbiji. Ovo je naravno samo početak naših aktivnosti u pružanju podrške ženama Srbije da se jedno ovako važno pitanje za sve nas reši„, rekla je Jelena Malenović, Regionalni PR menadžer kompanije Avon.
Javni apel upućen sa okruglog stola samo je jedan od primera kojim kompanija Avon i Fond B92 pozivaju sve članove društva da se uključe u rešavanje problema ovakvog oblika nasilja.
Ostavite komentar