Izmišljeni likovi u bajkama poput princeza, vilenjaka, čarobnjaka, zveri i sl. pomažu deci da pored toga što će razvijati svoju maštu, upoznaju svet i ono što ih čeka kad odrastu. Bajke su prvi dodir deteta sa književnošću i pozitivno utiču na njegovu socijalizaciju.
Izmišljeni likovi u bajkama poput princeza, vilenjaka, čarobnjaka, zveri i sl. pomažu deci da pored toga što će razvijati svoju maštu, upoznaju svet i ono što ih čeka kad odrastu. Bajke su prvi dodir deteta sa književnošću i pozitivno utiču na njegovu socijalizaciju.
Šta deca uče kroz bajke?
Kroz bajke deca vežbaju da održe pažnju i razvijaju koncentraciju. Takodje, deci se razvija mašta koja kasnije utiče na njihovu kreativnost. Bajke nisu samo izmišljene priče sa happy end-om već životne priče kroz koje se deca pripremaju za spoljašni svet. Mnogi smatraju da deci ne treba pričati strašne bajke, poput one o vuku i crvenkapi, jer se kod dece razvija osećaj straha prouzrokovan stršnim pričama. S druge strane, stručnjaci tvrde da je mnogo veća opasnost pričati detetu samo lepe bajke, jer ono tada nema predstavu o tome šta ga čeka u stvarnom životu.
Čemu nas uče junaci iz bajki?
Klasici poput Andersenovih bajki šalju deci važne moralne poruke koje će kasnije primenjivati kroz život. Mnogi tvrde da su bajke istinite životne priče kroz koje deca upoznaju svet onakav kakav jeste.
– Priča o Crvenkapi i vuku uči decu da poštuju šta im stariji (najčešće roditelji) govore. Da ne lutaju bez roditeljskog nadzora, ne veruju svakome i budu obazrivi. Ova priča aludira na svakakve manijake koji žele nauditi mališanima, kakvih smo dogadjaja sve češće svedoci.
– Snežana i sedam patuljaka nam govori koliko je važno u životu imati prijatelje na koje se možemo osloniti. O tome koliko ljubav i dobrota pobedjuju zlo, kao i to da ne možemo svakome verovati (kada se zla maćeha pretvara u dobru staricu).
– Priča o Pepeljugi ih uči da veruju u svoje snove, da sve nedaće u zivotu prebrode s verom u bolje sutra, kao što je to činila Pepeljuga maštajući o svom princu dok je ribala podove.
– Priča o Ivici i Marici im ukazuje na važnost roditeljske i bratske ljubavi.
Kada i kako čitati bajke?
Postala je praksa čitati bajke za laku noć, ali to nije pravilo. Važno je da dok čitate bajke bude tišina, odnosno da mu ništa ne odvraća pažnju sa priče. Dok čitate bajku obratite pažnju da vas dete prati, da mu niste dosadni (možete menjati intonaciju i boju glasa dok čitate). Najbolje je početi sa kraćim pričama pa postepeno ubacivati duže priče, kako biste bili sigurni da vaše dete budno prati priču. Nakon ispričane bajke porazgovarajte sa detetom, analizirajte priču. Na taj način ćete shvatiti da li je razumelo priču i da li zna da razlikuje dobre od loših stvari. Objasnite mu zašto su neke stvari dobre a zašto neke ne treba raditi jer su loše.
Izvor: Moja beba
Ostavite komentar