Zanimljivosti

Oblak u bermudama

Oblak u bermudama
Podeli dalje

Četvrtog decembra daleke ’91. godine otpočela je, sada već, tradicionalna i antologijska emisija “Oblak u bermudama“ na tadašnjem novobeogradskom radio Pingvinu. Voditelj je bio i ostao legendarni Darko Kocjan – Dača, dok je za ton bio zadužen izvesni Hogar, dečko sa neobično lepim i prodornim očima (meni bar, tadašnjoj 14-godišnjakinji).

Danas, skoro dvadeset godina kasnije, emisija “Oblak u bermudama“ i dalje postoji – sa Dačom na čelu, a šta sa Hogarom bi, osta mi nepoznanica (ako neko ima bilo kakvu informaciju, neka nam javi). Činjenica je da je ova emisija obeležila i dala pečat mračnim devedesetim, bila oaza za tadašnje izgubljene tinejdžere i nešto starije; emisija koje se ti isti, nekadašnji tinejdžeri i oni stariji sa osmehom sete i prepričavaju najbolje delove. A ima ih dosta, tačnije – ceo koncept je najbolji deo. Klub ljubitelja pustih ostrva, Grafiti, Kratke priče, Ko radi taj i groši (lapsusi-biseri), Paprikaš-Voćna salata (miks priloga), izbor najbolje poruke na kraju emisije…sve rubrike su riznice bisera. I sama sam, nebrojano puta, zvala i ostavljala poruke, od kojih je jedna “Joko ovo, Joko Ono i ubiše Lenona“ osvojila i neku nagradu i završila u zbirci grafita – “Kad ja tamo a ono međutim“, čini mi se..Navukla i godinu dana mlađeg brata na emisiju, pa slušao i slao i sam, postalo je to pravo rodbinsko nadmetanje, iz nedelje u nedelju. Lepa vremena.

Ono što je, po meni, doprinelo da jedna radio emisija traje toliko godine, sa podjednakim ako ne i većim uspehom, jesu sama koncepcija, neosporan kvalitet voditelja kao i svi mi koji smo, tokom godina, slali svoje grafite, aforizme, kratke priče…
Tih davnih devedesetih, Darko Kocjan prepoznao je kvalitet u dvosmernoj komunikaciji – nešto na čemu web 2.0 danas počiva – i time omogućio da se glas omladine čuje i širi. I dan danas prepričavaju se delovi emisije, smejemo se na neke stare grafite, aforizme i priče, lepo nam i toplo oko srca.

Oblak u bermudama“ nastao je, kako Darko ističe na blogu, “kao emisija koja bi se bavila komunikacijom među ljudima – znači, trebalo je da bude u punom smislu te reči pravi medij. Da kao medij omogućava kontakte među onima koji ga prate, a ne da im ih uskraćuje na razne načine (kako već to rade mediji danas). Tako je Oblak osim telefonskog kontakta pokušao i da na sve moguće ostale načine bude u vezi sa svojom publikom (pismima, dopisnicama, razglednicama, mejlom, putem interneta, mobilnim telefonom, sms-porukama, dopisivanjem preko listića hartije, na zidovima, putem stvaranja knjiga i ostalih umetničkih projekata, malim stanicama radio amatera, golubovima-pismonošama… ali pre svega ličnim kontaktom). Od svih načina komunikacije najviše sam se radovao neposrednom, ličnom kontaktu između onih koji su pratili emisiju. To je kontakt na koji zaboravljamo u modernom svetu, s jedne strane punom sredstava za komunikaciju, a sa druge strane sve punijem usamljenih ljudi. Zahvaljujući publici koja je to osetila i velikom broju onih koji su dobrovoljno pomagali u realizaciji emisije, Oblak je ispunio taj cilj. Naravno, najveća inspiracija u životu Oblaka uvek je bio Ozon (Omladinsko Zabavište Obično Nedeljom) – emisija koju je profesor Vlada Jevtović utemeljio na Beogradu 202 (1979) i uspešno je predvodio za mikrofonom osam godina.

Danas, emisija “Oblak u bermudamaide svakog utorka u terminu od 20:00h do 24:00h, na radio beogradu 202, gde je Darko Kocjan i glavni i odgovorni urednik programa 202.


Podeli dalje

Ostavite komentar

Click here to post a comment

Facebook