Jedno pitanje koje se iznova svake godine postavlja jeste: Šta je Met Gala, zapravo i zašto je toliko važan?
Paradoskalno, ali tako je. Manifestacija koja iz godine u godinu poprima sve veći značaj, a ipak, toliko malo se o samoj ideji i začetku govori i deli. Odlučile smo da to malo promenimo te vam u ovom tekstu donosimo sve detalje o tome šta je Met Gala, kako je nastao i zašto je toliko bitan kako za modnu tako i kulturnu scenu Njujorka i sveta.
Krenimo od početka: Šta je Met Gala?
Samo najkultnije modno-kulturno mesto na svetu! Šalu na stranu (a i nije šala), Met Gala je godišnji dobrotvorni događaj koji se odigrava svakog prvog ponedeljka u maju. Cilj ovog ekskluzivnog događaja je prikupljanje novca za godišnju modnu izložbu koju organizuje modno odeljenje Met muzeja. Svake godine, određuje se tema izložbe što je ujedno i dress code za učesnike na Met Gala događaju.
Izvorno, Met Gala bal ustanovljen je 1948. godine od strane modne publicistkinje Elenor Lambert, kako bi se novoosnovanom Institutu za kostime pri Met muzeju obezbedio stalan prihod za održavanje. Prva Met Gala manifestacija organizovaana je kao ponoćna večera za koju su ulaznice stajale svega 50 dolara!
Zašto je Ana Vintur glavna na Met Gala manifestaciji?
1972. godine, bivša glavna urednica magazina Vogue, Diana Vrilend postaje konsultant za Institut za kostime i njena je ideja da se dobrotvorna večera premesti u odaje Met muzeja. Od tada, ujedno, Met Gala poprima veći značaj, biva sve zanimljiviji popularnim i poznatim licima sa filmske, muzičke i javne scene. Nakon njene smrti i dolaskom Ane Vintur na čelo glavne urednice Voguea, Met Gala poprima obrise koje gledamo i danas. Zbog svoje umešnosti, profesionalnosti i beskompromisnog upravljanja, Ana postaje zadužena za upravljanje komitetom i listom zvanica, čime sam događaj samo dobija na luksuzu i ekskluzivitetu. A tu je i taj detalj gde upravo Vogue jedini ima pravo na fotografije sa događaja koje itekako umeju da naplate kasnije i time i sebi i manifestaciji doprinesu na vidljivosti i značaju.
Šta se dešava na Met Gala večeri?
Pre nego što zvanice pristupe delu večeri namenjenom za dobrovoljne priloge, sama Met Gala manifestacija počinje raskošnim crvenim tepihom. Učesnici imaju svojih 5 minuta da prikažu na koji način su doživeli i shvatili temu i pokušaju da potraju što duže u medijskim natpisima. Nakon crvenog tepiha, prelazi se na izložbeni deo u okviru kojeg zvanice razgledaju izložena dela na putu ka večeri. Sama večera i zabava nakon nje, smeštena je u krilu muzeja gde se nalazi kompletan staroegipatski hram Dendur.
Koliko košta da uđete na Met Gala?
Sitnica! Karte za Met Gala dobrotvornu večeru koštaju oko 30.000 dolara po osobi, a ako ste brend ili kompanija, možete da zakupite i ceo sto, po ceni od svega 200.000-300.000$!
Met Gala 2019 tema
Tema ovogodišnjeg Met Gala dobrotvornog bala je Camp: Notes On Fashion, tema koja će, sasvim sigurno, izazvati burne reakcije i nesvakidašnje shvatanje u odabiru toalete. U pitanju je svojevrsni pokret ili omaž ljubavi prema neobičnom, neprirodnom, preteranom i veštačkom. Istinski teatralan način života u svakom smislu i pogledu, kako bi rekla Jenna Maroney, želja za nesputanim životom u kojem možete biti šta hoćete na način na koji želite.
Ako vas ovo objašnjenje još uvek donekle buni, deo Camp kulture predstavljaju Tiffany lampe, odeća iz 20-ih godina prošlog veka, kao i Labudovo jezero. Kako li će izgledati ovogodišnja izložba i revija toaleta sa Met Gala crvenog tepiha, ostaje samo da nagađamo!
I za kraj
Prošlogodišnja Met Gala manifestacija i izložba sa katoličkom temom „Heavenly Bodies“ bila je najposećenija u istoriji Met muzeja. Od maja do septembra, izložbu je posetilo 1.659.647 ljudi!
Da li će ovogodišnja izložba nadmašiti ovu impozantnu brojku, ostaje da se vidi, a do tada imamo pitanje za vas: ko je vaš favorit za ovogodišnji Met Gala crveni tepih?
Ostavite komentar