U poslednje vreme, svedoci smo sve učestalijeg i popularnijeg termina #hipster. Za one koji možda još uvek ne znaju najjasnije šta ovaj termin predstavlja i na koga ili na šta se odnosi, sledi objašnjenje ko su hipsteri i šta je hipsterizam.
Termin hipster originalno je označavao ljubitelje (mahom belci iz srednje klase) džez muzike, naročito bebop zvuka (brži tempo i sa dosta instrumentalnih improvizacija), četrdesetih godina prošlog veka. Hipsteri su tako usvojili način života džez muzičara poput: garderobe, načina govora i ponašanja, boemski opušten stav prema životu, seksu i opojnim drogama i predstavljali su ozbiljnu subkulturu u to vreme. Kasnije, taj stil odevanja i ponašanja, usvojaju i hipici, pankeri, delimično underground rokeri, zbog čega je hipsterizam postao subkultura pomešanih stilova i epoha.
Danas,termin hipster je definicija za ljude koji su ‘underground trendy‘, u smislu da se oblače, slušaju muziku i koriste proizvode koji su relativno nepoznati ili alrternativni, čime žele da naglase svoju različitost u odnosu na uobičajenu i uniformisanu masu. Nekako, postalo je karakteristično da oblače uski džins, iznosane košulje, ležerne majice i indi boemsku garderobu, retro obuću i često nose crne ‘geek‘ naočare, stvarajući taj neki ‘nemaran‘ izgled kojim u prvi plan žele da istaknu neke druge kvalitete: samostalno razmišljanje i poglede na svet, očiglednu inteligenciju, drugačiju i novu kreativnost i, uopšte, različitost na svim poljima od drugih.
„Hipsters are the friends who sneer when you cop to liking Coldplay. They’re the people who wear t-shirts silk-screened with quotes from movies you’ve never heard of and the only ones in America who still think Pabst Blue Ribbon is a good beer. They sport cowboy hats and berets and think Kanye West stole their sunglasses. Everything about them is exactingly constructed to give off the vibe that they just don’t care.„
Hipsterima na našem podneblju nazivaju i se ljudi koji su, u neku ruku, ispred vremena, prvi u nečemu – tzv. early adopteri. Pored njih, zaljubljenici u fotografiju (khm, Plagosus? 😉). Takođe, osobe koje prednost daju iPhoneu i ostalim Apple proizvodima, često se smatraju hipsterima, a uz njih dolaze i osobe koje ih ismevaju, pa tako imamo obilje dovitljivih pošalica, kakva je i ova infografika:
ili odličan članak uz nekoliko infografika sa Cracked.com.
Sa druge strane, ljubitelji jabuke imaju i svoju društvenu mrežu Hipster – Apple aplikaciju koja je kombinacija Instagrama i Foursquarea u interakciji sa Twitterom i Facebookom.
Umesto zaključka, sledi video uputstvo kako da izgledate kao hipster/ka, a detaljne instrukcije se nalaze na Wiki How – Budi hipster.
Hhahahahah, simpa clanak, lol
Kopirano tj prevedeno sa „urban“!!!
Dragi Nemanja,
Svi izvori korišćeni za potrebe pisanja su navedeni u tekstu, u pitanju je originalan zaključak i nikakvo kopiranje 🙂
Moja skolska drugarica je hipster.Nikada nesto tako ne bih postala.