Šta je adekvatna imunizacija protiv gripa i kako nas ona štiti?
Nedavno smo pisali o prirodnim načinima i merama prevencije protiv gripa u čiju sezonu upravo ulazimo. Ovoga puta, pišemo o imunizaciji tj. načinu zaštite protiv gripa lekovima i posvećujemo pažnju vakcinaciji.
Kako je sam Predrag Kon, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje istakao u komentaru na naš prethodni tekst o savetima za zaštitu, „vakcinacija protiv gripa je jedna od najmoćnijih preventivnih sredstava čovečanstva i štiti sve hronične bolesnike od komplikacija njihove osnovne bolesti u zimskom periodu u toku sezone gripa„.
Prema najavama Instituta za javno zdravlje Srbije, vakcinacija protiv gripa počela je 21. novembra i tom prilikom, Ministarstvo zdravlje pozvalo je građane, a posebno one koji pripadaju visoko rizičnim grupama da se vakcinišu protiv gripa, jer je to u interesu pre svega očuvanja sopstvenog zdravlja, a indirektno i članova svojih porodica i kolektiva.
Vakcina se preporučuje za radno aktivno stanovništvo, a poseban akcenat se stavlja na osobe sa hroničnim plućnim bolestima (sa astmom npr. jer je verovatnije da će imati komplikacije poput upale pluća). Takođe, u riziku od komplikacija su i bebe mlađe od 6 meseci, trudnice, osobe sa oslabljenim imunim sistemom, osobe sa dijabetesom, osobe sa neurološkim oboljenjima, sa srčanim oboljenjima, kao i starije osobe (izvor: Ambulanta Beomed). Svake godine proizvodi se nova vakcina u skladu sa savetima Svetske zdravstvene organizacije i sebi sadrži tri različita tipa virusa gripa za koje se pretpostavlja da će te godine biti aktivan, koji se potom uzgajaju u kokošijim jajima. Nakon toga, virusi se ubijaju i prečišćavaju pre ubacivanja u samu vakcinu.
Kada je u pitanju vakcinisanje dece, a prema pravilniku o imunizaciji br 11/2006, član 14, ona se sprovodi na sledeći način:
– Za zaštitu dece od 6 meseci- do 8 godina života koristi se isključivo SPLIT vakcina protiv gripa;
– Deca koja se prvi put vakcinišu dobijaju dve doze u razmaku od 1 mesec, a narednih godina samo po jednu dozu vakcine
– Deca od 6 meseci – do tri godine dobijaju 0,25 ml SPLIT vakcine, a deca uzrasta 3-8 godina dobijaju dozu za odrasle (0,5ml) SPLIT vakcine
– ≥ 8 godina i odrasli dobijaju samo jednu dozu celovirusne ili SPLIT vakcine (0,5ml)
– Vakcina se daje intramuskularno ili duboko subkutano u deltoidnu regiju ( deca 6- 12 meseci u anterolateralni deo butnog mišića)
(Izvor: Mr sci med Snežana Medić)
Što se tiče trudnica, koje imaju povećan rizik od dobijanja gripa jer im drugo stanje izaziva promene u imunom sistemu, prema istraživanju klinike Mayo, preporučljivo je da se vakcinišu protiv gripa i time zaptite ne samo sebe, već i bebu jer – antitela koja se tom prilikom razvijaju, preko placente se prenose i na nju.
Neophodno vreme za sticanje imuniteta je 2 do 3 nedelje nakon davanja vakcine, a trajanje imuniteta varira od 6 do 12 meseci, zbog čega je potrebna redovna godišnja vakcinacija radi potpunije zaštite od gripa.
Neželjene reakcije na vakcinu protiv gripa mogu biti:
Lokalne reakcije poput bola, crvenila i otoka na mestu davanja vakcine
Opšte reakcije poput glavobolje, nesvestice, bolova u mišićima, febrilnosti, mučnine;
Alergijske reakcije
Ostale retke neželjene reakcije
Zaštita vakcine protiv gripa
Vakcina protiv gripa štiti nas tako što podstiče imuni sistem da proizvodi antitela kojima napada virus gripa. Antitela su proteini koji prepoznaju i napadaju antigene virusa gripa, koji igraju glavnu ulogu u stvaranju imuniteta. Ovi antigeni su podložni promenama, te tako nastaju podtipovi virusa (zato svakog februara centar za grip Svetske zdravstvene organizacije obaveštava nacionalne laboratorije o antigenoj strukturi soja virusa koji je u cirkulaciji ili virusa koji se očekuje). U slučaju da vas virus gripa napadne nakon dobijanja vakcine, imuni sistem će ga prepoznati i trenutno proizvesti antitela, kako bi se od njega odbranio. Ova zaštita se tokom vremena smanjuje, kao što se virus gripa iz godine u godinu menja, zbog čega je važno vakcinisati se svake godine kako biste imali najbolju zaštitu protiv najnovijih vrsti virusa.
Da biste primili vakcinu protiv gripa i time se zaštitili tokom sezone njegovog trajanja, neophodno je da ste potpuno zdravi – bez simptoma bilo koje bolesti – temperature, mučnine, bola – kako se ne bi pogrešno protumačili kao posledica vakcinacije.
Ostavite komentar