Posao

Kako resiti konflikt na poslu?

Kako resiti konflikt na poslu?
Podeli dalje

Kako rešiti konflikt na poslu a da ne ugrozite svoje a ni tuđe radno mesto, niti poverenje koje pretpostavljeni u vas imaju?

Konflikti su neizbežni u svim sferama života, pa tako i na poslu. Znajući to, evo saveta kako ga/ih možemo rešiti na miran i konstruktivan način.

Koren svakog konflikta najčešće leži u potrebi za razumevanjem, poštovanjem i uvažavanjem nečije vrednosti (na poslu) ili potrebi za većom bliskošću i intimnošću, ali i razumevanjem (u privatnom životu). Zato je važno svakom konfliktu prići hladne glave i napasti sam problem, a ne osobu sa kojom ste u konfliktu.

Nemojte ignorisati probleme. Radite sa kolegom teške naravi, ne dobijate pravovremene i tačne informacije koje utiču na vaš radni učinak, tuđe greške vas koštaju napredovanja u poslu, priča o tuđem privatnom životu vas ometa u svakodnevnom radu…? Ne ćutite i ne gurajte stvari pod tepih, jer će doći trenutak kada će problem eskalirati i doći će do konflikta u kojem ćete teško moći da ostanete hladne glave i potisnete emocije.

Kada se nađete u konfliktnoj situaciji, najvažnije je da ostanete pribrani i mirni, svesni činjenice da treba da “napadnete” problem, a ne osobu ispred vas. Predložite koleginici/kolegi da se oboje smirite i naknadno sastanete kako biste rešili razmirice i eventualne probleme. Nakon toga, napravite listu svega onoga što mislite da je koren konflikta, kako biste zajednički došli do rešenja. Takođe, veoma je važno da umete da saslušate, da se obuzdate i ne padate u vatru svaki put kada kolega pomene nešto sa čim se vi ne slažete. Ovo možda deluje suvišno, ali verujte, kada se nađete u takvoj situaciji, teško je ujesti se za jezik i suzdržati se na (ono što vi mislite da je) nepravdu, ali pokušajte.

Kontrolišite svoje emocije, ali i ponašanje. Na taj način, u stanju ste da razgovarate o problemu bez pretnje i zastrašivanja po drugu stranu, stavljajući mu/joj do znanja da nema “zle krvi” između vas. Izbegavajući stres, lakše ćete doći do rešenja nezgodne situacije, a što može dovesti do izgradnje poverenja između kolege i vas i kvalitetnije buduće saradnje. Kada ste pod stresom i uznemireni, teško da možete kontrolisati ono što ćete reći – a to može dovesti do samo većih problema, umesto da iste rešite.

Poštujte drugu stranu. Ljudi sa kojima radite su isti oni koje viđate svaki dan i biće vam teško da dobro obavljate svoj posao ako postoji animozitet i neprijateljstvo između vas. Umesto da potencirate kako ste vi u pravu, rešenje konflikta treba da je takvo da očuva i ojača vaš međusobni odnos, kako ne biste došli u situaciju da morate menjati posao zbog neizdržive netrpeljivosti. Uvek budite profesionalni, odmereni i spremni: analizirajte unapred problem i pripremite moguća rešenja. Kada ste jasni i konkretni u poruci koju želite da iskažete, koristite neutralan i kontrolisan jezik, bez uplitanja emocija, jasno pokazujete da želite razrešenje problema, bez omalovažavanja druge strane.

Ako se nađete u situaciji da ne možete da rešite konflikt, složite se oko toga da se ne slažete. Za svaku bitku je potrebno dvoje – povucite se i krenite dalje. U slučaju da ni tada konflikt ne prestane, možda je vreme da potražite pomoć za rešavanje od pretpostavljenih – onda kada su sve druge opcije potrošene.

Za uspešno rešavanje konflikta neophodni su fleksibilnost, kompromis i oproštaj; bez tih komponenti nije moguće popraviti nezgodnu situaciju i održati povoljnu poslovnu saradnju.

 


Podeli dalje

Ostavite komentar

Click here to post a comment

Facebook