Deca

Bebin razvoj u drugoj godini života

Bebin razvoj u drugoj godini života
Podeli dalje

Ako Vam se razvoj Vaše bebe u prvoj godini života činio brzim, druga godina će proleteti. Razvoj moždanih funkcija je najuočljiviji u ovom periodu i Vaše dete će savladati hodanje, pričanje i pamćenje. Promene koje se dešavaju u ovom razdoblju podeljene su u pet područja:

 

 

 

Ako Vam se razvoj Vaše bebe u prvoj godini života činio brzim, druga godina će proleteti. Razvoj moždanih funkcija je najuočljiviji u ovom periodu i Vaše dete će savladati hodanje, pričanje i pamćenje. Promene koje se dešavaju u ovom razdoblju podeljene su u pet područja:

 

–    fizički rast – očekivano je da dete u ovom periodu poraste za 7 do 12 cm i ugoji se za 1,5 do 3,5kg.
–    emocionalni i socijalni razvoj – u ovom periodu, deca formiraju jaka vezivanja za roditelje i teško se od njih odvajaju; osim toga, ovo je period kada iskušavaju svačije strpljenje i toleranciju, budući da kreću sa svojom tvrdoglavošću i svojeglavošću, buntom…i tada su mogući konflikti, zbunjivanja, rasprave i tome slično.
–    kognitivni razvoj tj. razvoj ljudskog ponašanja – u drugoj godini, dete uči da priča, razmišlja, uči i pamti – upoznaje okolinu i svet oko sebe; u ovom periodu počinje maštanje i pretvaranje, kao i mnogo sadržajnije druženje roditelja i dece.
–    razvoj govora – deca u ovom periodu razumeju deset puta više reči nego što ih pričaju. Do svoje navršene druge godine, raspolažu fondom od 50 do 100 reči.
–    razvijanje motorike – deca u ovom periodu ovladavaju hodom i koordinacijom pokreta i tada već kreću prva penjanja, skakanja i trčanja.
 

U ovom periodu, počinje nicanje kutnjaka, što može biti propraćeno povišenom temperaturom, pojavom neprijatnosti i bola u desnima, što može uticati na razdražljivost, gubitak apetita i nespavanje kod dece.

 
Deca su u ovom periodu istraživači i najbolje što roditelji mogu da urade jeste da imaju dosta razumevanja za dečiju potrebu za nezavisnošću. Bezuslovna ljubav i ulivanje osećaja sigurnosti najbolji su recept za zdravo razvijanje Vašeg deteta. Pored toga, ovo je idealno vreme za uspostavljanje jasnih granica dokle se i kako sa ponašanjem može ići, budući da u ovom periodu počinje buntovna faza.
 

Već sa nekih 12 meseci, bebe su u stanju da zapamte dešavanja od pre par sati ili ranije tog dana i da ih ponove kasnije
,  poput bacanja lopte ili slaganja kocki. U kasnijem periodu, počinju da povezuju stvari, pa tako nauče da kada otvore muzičku kutiju čuje se lep zvuk, kada bace loptu ona odskoči i tome slično. Već sa nekih 18 meseci, počinje igra pretvaranja, kada oponašaju starije pa tako “pričaju” telefonom, lutkama daju da piju čaj i kafu, “čitaju” novine i slično. Kada je u pitanju govor, na početku ovog razdoblja, u stanju su da kažu mama, tata, baba, žiža i slično; kasnije kako napreduju, kombinuju izmišljene reči sa pravim, da bi pred kraj druge godine već mogla da kombinuju dve do tri reči smisleno.
 
Deca u ovom razdoblju imaju širok dijapazon ispoljavanja emocija, koje su često potpuno oprečne – od euforije do potpune histerije. Za pravilan emotivan razvoj, važno je da su roditelji puni ljubavi, stabilni i uravnoteženi, ali i nepokolebivog stava, kako bi deca razvila samopouzdanje i osećaj sigurnosti. Treba im pomoći u pravilnom ispoljavanju ali i kontrolisanju svojih emocija ali prepoznavanju  i poštovanju tuđih,  naučiti ih da dele i da se mogu odvojiti od roditelja bez straha da će biti napuštena i tome slično.
 

Pored neizmerne ljubavi, deci je u ovom periodu potrebno prisustvo roditelja, kad god je to moguće. Kvalitet vremena naspram kvantiteta je ono što je bitno.
Što više rada, igre i pričajna sa njima; na taj način, pomažete deci u zdravom napretku, dobroj socijalizaciji, gradite im samopoštovanje, samostalnost i hranite glad za znanjem. Tako da, koliko god da Vas posao, privatni problemi, razne nedoumice muče i brinu, nađite vremena da vašem detetu pročitate priču i poigrate se – ugrađujući im na taj način postojan temelj za dalje napredovanje.

 


Podeli dalje

Ostavite komentar

Click here to post a comment

Facebook