Nedavno objavljeno američko istraživanje vođeno od strane Univerziteta u Teksasu pokazalo je vrlo ozbiljne i zabrinjavajuće rezultate kada su u pitanju tinejdžeri i njihov odnos prema seksu.
Nedavno objavljeno američko istraživanje vođeno od strane Univerziteta u Teksasu pokazalo je vrlo ozbiljne i zabrinjavajuće rezultate kada su u pitanju tinejdžeri i njihov odnos prema seksu.
Svrha istraživanja koje se vodi tri godine i u koje je uključeno 7 srednjih škola u Teksasu, ima za cilj da izuči i otkrije učestalost ponašanja vezanog za slanje seksi poruka, kao i njihov odnos prema vezama i zabavljanju, suprotnom polu i rizičnom seksualnom ponašanju.
Sexting predstavlja sve ozbiljniji problem u Americi među tinejdžerima, u veliko meri i zbog toga što se ugledaju na svoje tinejdž idole. U pitanju je mobilna i email komunikacija koja sadrži izjave prikrivene ili naglašene seksualne konotacije, uz eksplicitne fotografije samih učesnika tj. dece. Ispitivanja su otkrila sledeće:
– 28% srednjoškolaca, uzrasta od 13 do 19 godina, slalo nekom svoje nage fotografije putem mobilnog telefona – 31% srednjoškolaca je tražilo da im se pošalje sext poruka – 57% njih je dobilo pozive da pošalju sext poruku
Dobijeni podaci su, između ostalog, doveli i do nekoliko zaključaka:
– Deca koja se upuste u sexting poruke lakše će i pre stupiti u seksualne odnose, od one dece koja takve poruke ne šalju i ne primaju – Velika je verovatnoća da će devojčice koje se upuste u sexting imati nezaštićene seksualne odnose – Ako u telefonu svog deteta otkrijete sexting poruku tj. sliku, velika je verovatnoća da je ono već seksualno aktivno
Prema važećim američkim zakonima, ukoliko bi se sprovela nacionalna istraga među tinejdžerima, nekoliko miliona njih bi bilo optuženo za pedofiliju – toliko je ovaj problem postao opasan i preteći. Ovakvo ponašanej tinejdžera koje polako ali sigurno postaje norma u njihovom društvu nameće nekoliko ozbiljnih pitanja:
– Šta klince nagoni da se uopšte upuste u ovakvo ponašanje? – Kakvu psihološku štetu čine ovakvim rizičnim ponašanjem? – Šta ako fotografije zavrpe u pogrešnim rukama? – Da li će ovo sada devijantno ponašanje sutra biti tek norma ponašanja, kao što su danas vanbračne veze, deca i slično?
Kao roditelji i društvo, imamo odgovornost da svu decu zaštitimo od loših uticaja, raznih devijacija i potencijalnih opasnosti koje ih vrebaju sa svih strana. Dokumentarni film “Klip” koji je uglavnom dočekan na nož kod nas, ipak pogađa pravo u suštinu problema – sexting postoji i itekako je prisutan i kod nas i šta možemo učiniti da decu od toga otrgnemo – ako su već zašla na ovaj opasan teren; kao i kako da ih zaštitimo od ove opasne društvene pojave?
Odgovor je jednostavan: redovnim sopstvenim informisanjem i sticanjem novih saznanja iz oblasti modernih tehnologija, kao i kontinuiranom (njima dosadnom) pričom o opasnostima koje vrebaju – kako offline tako i online – savetima za odgovorno korišćenje modernih tehnologija. Vika, pretnje, batine i ostalo kažnjavanje imaju malo ili nikakav prolaz kod razbuktanih i hormonima punih, tinejdžera i gotovo uvek će imati kontraefekat. Pričati, pričati i potkrepljivati konkretnim primerima (savet iz ličnog iskustva) o svim potencijalnim opasnostima koje ih mogu snaći jedini je put da (možda) uspemo da ih sačuvamo što duže.
Are you ready for it?Pariz dočekuje Taylor Swift koja, nakon par meseci pauze, nastavlja svoju svetsku turneju 🔥
.
.
.
#erastour #taylorswoft #swifties
Ostavite komentar