Promenama koje nosi trudnoća telo se ubrzano prilagođava reagujući na različite načine. Koje su to tegobe u trudnoći koje izazivaju strah, neprijatnost i ponekad probleme?
Iako trudnoća predstavlja radost za svaku ženu nekada se ove promene veoma teško podnose, a mogu ukoliko se više manifestuju da predstavljaju i veliki problem, izazovu neprijatnost, čak i strah kod trudnica (mnoge osobe računaju da je trudnoća blaženo stanje koje ne bi trebalo da bude praćeno bilo kakvim neprijatnim, pogotovo ne bolnim tegobama).
U svakom slučaju, ove promene koje se mogu manifestovati u većem ili manjem kako broju tako i intenzitetu u devet meseci trudnoće su očekivane i normalne za ovo stanje. Nastaju kao posledica ubrzanog i izmenjenog načina rada hormona, povećanja telesne mase, ali i načina življenja. Telo žene se ubrzano prilagođava svim ovim promenama i reaguje na razne načine, kod svake žene na sebi svojstven način. Tu se mora uzeti u obzir i fizičko, ali i psihičko stanje žene, njene godine, koja je trudnoća po redu, da li postoje hronična oboljenja od ranije, prethodni stil života, fizičke aktivnosti…

Osim pojačanog intenziteta rada bubrega, na učestalo mokrenje utiče i povećanje materice, koja pritiska bešiku (tako trudnica ima osećaj da bešiku nikada nije ispraznila do kraja). Ovaj problem muči sve trudnice u prvom trimestru, dok u drugom (kada se materica podiže), osećaj punoće mokraćne bešike može biti slabijeg intenziteta pa i trudnica može malo odahnuti, bar po pitanju ove tegobe. Pri kraju trudnoće očekuje se da će trudnica „trčkarati“ u toalet svaki čas, jer će beba da se spusti i svojom težinom optereti maminu bešiku.
● Zatvor
Mnogo, uslovno rečeno, teži problem od prethodnih predstavlja budućim mamama zatvor, naročito ako se ranije nisu sretale sa ovim problemom.Razlog je što se u toku trudnoće povećava materica i smanjuje prostor za creva. Takođe, hormoni usporavaju njihove pokrete, ali i neki preparati gvožđa, kao i pojedini vitamini, koji se preporučuju za uzimanje. Opet, da bi se olakšao ovaj problem, ishrana igra važnu ulogu, pa se preporučuje ishrana bogata svežim povrćem, voćem, žitaricama, kao i hleb od integralnih žitarica. i naravno, bilo bi poželjno unositi najmanje litar i po tečnosti dnevno.
● Glavobolja

● Bolovi u vratu
Bolovi u vratu se javljaju zbog velikog opterećenja mišića koji drže kičmeni stub (i bolovi u vratu mogu biti uzrok glavobolja). Ukoliko vam lekar dozvoli (ako vaša trudnoća ne spada u grupu rizičnih), najefikasniji borac protiv bolova u leđima i vratu je plivanje, i to leđni stil. Plivanjem se rasterećuju svi mišići kičmenog stuba, poboljšava cirkulacija, naročito venski krvotok (što utiče i na smanjenje otoka na nogama).

Vrtoglavicu može da izazove umor, stres, glad, naglo ustajanje iz ležećeg ili sedećeg položaja, boravak u zatvorenim i zagušljivim prostorijama, dugotrajno stajanje u mestu… Trudnica nikada naglo ne sme da menja položaj tela, već se to čini postepeno i lagano. Nesvestica može da nastane i kao posledica niskog nivoa šećera u krvi ili anemije. Ordinirajući ginekolog bi trebalo da bude upoznat sa ovim tegobama, jer on zna kako će ih dalje pratiti.
Lupanje srca, koje može veoma uznemiriti trudnice, može se, najčešće, osetiti od sredine do kraja trudnoće. Iako je ova pojava veoma neprijatna, nema razloga da se trudnica zabrine, ukoliko se ona javlja povremeno. Razlog tome je povećana količina krvi u organizmu trudnice zbog potreba bebe. Kada se oseti lupanje srca, ne treba paničiti. Trudnica treba da diše polako i duboko i da se trudi da ostane maksimalno smirena. Ordinirajući ginekolog na redovnim kontrolama uz kontrolu pritiska prati i pravilnost rada srca tako da nema mesta strahu i panici. Ako je lupanje srca stalan ili čest problem onda se skrene pažnja ginekologu.
Vrlo neprijatna i bolna tegoba, naročito što se najčešće javlja noću i budi iz sna. Kada se prvi put oseti to neprijatno i veoma bolno grčenje mišića u listovima, koje probudi trudnicu usred noći, javi se i strah i panika šta se dešava, a trudnica će, kada se sve smiri, poželeti da se ova tegoba više nikada ne ponovi. Grčevi su posledica umora, ali i nedostatka kalcijuma, magnezijuma i kalijuma. Preventiva i ublažavanje ove tegobe, pored nadoknade elemenata koji nedostaju (uz savet i kontrolu ordinirajućeg ginekologa), mogu biti i elastične čarape (ima ih u svakoj apoteci sada), odmaranje i postavljanje nogu u horizontalan položaj uvek i u svakoj prilici kada za to postoje uslovi.
Dr Olivera M. Ćirković
Ostavite komentar