Šta je PAPA test, kako se izvodi, ko i kad treba da ga radi?
PAPA test ili Papa Nikolau test, je procedura koja se koristi u utvrđivanju prisustva abnormalnih ćelija na grliću materice. Rana detekcija cervikalnog kancera pomoću PAPA testa je glavna prednost koju ovaj test daje svakoj ženi u borbi protiv ove opasne bolesti. Pomoću PAPA testa se mogu otkriti i promene na ćelijama koje kasnije mogu voditi u razvoj kancera, a rana detekcija ovih promena, pre samog razvoja kancera, je prvi korak u prevenciji nastajanja kancera.
Zašto raditi PAPA test
PAPA test se najčešće radi u okviru pregleda karlice — procedure koja podrazumeva pregled spoljašnjih genitalija, vagine, materice, jajnika i rektuma. Iako pregled karlice može pokazati probleme sa reproduktivnim organima odnosno određene abnormalnosti, samo PAPA test može detektovati rani kancer ili čak abnormalne ćelije koje vremenom mogu prerasti u kancer.
Ko treba da se podvrgne PAPA testu, kada i koliko često
Sve žene treba u određenom dobu da započnu sa PAPA testom i da ga ponavljaju na određene periode. Najčešće se preporučuje da žena uradi prvi PAPA test posle prvog seksualnog odnosa ili od 21. godine starosti, šta god se od toga dogodi prvo. U periodu od 21 do 29 godine preporučuje se godišnje raditi PAPA test, a posle 30. godine PAPA test treba raditi svake dve ili tri godine ukoliko su tri poslednja testa bila negativna.
Ukoliko kod Vas postoji neki od rizika faktora PAPA test treba raditi jednom godišnje bez obzira na godine starosti. Pod faktorima rizika se podrazumevaju:
– Pozitivan PAPA test od prethodnih godina koji je vodio uspešnom izlečenju – Porodična istorija kancera – HIV infekcija – Oslabljen imuni system iz bilo kog razloga (npr. transplantacija organa, hemoterapija, česta upotreba kortikosteroida u terapiji i slično)
Ko može da prekine sa PAPA testom?
U određenim situacijama žena može da razmotri sa svojim doktorom o tome da više ne radi PAPA test kao uobičajenu proceduru u prevenciji nekih bolesti. Bez obzira na Vaše mišljenje ovo je odluka koju mora da donese Vaš lekar. Neke situacije koje mogu da dovedu do prestanka potrebe za redovnim PAPA testom su: – Totalna histerektomija. Totalna histeroktomija predstavlja proceduru u kojoj se hirurškim putem uklanja uterus zajedno sa cerviksom. Posle totalne histeroktomije porazgovarajte sa svojim lekarom da li je potrebno da i dalje redovno radite PAPA test. Ukoliko je histeroktomija uradjena zbog nekih nekanceroznih razloga (kao što su fibroidi) postoji mogućnost da PAPA test više ne morate da radite, ukoliko se Vaš lekar složi. Međutim, ukoliko je histeroktomija urađena zbog prekanceroznih ili kanceroznih promena na organima, PAPA test morate da nastavite da radite jednom godišnje. – Starosno doba. Najčešće se preporučuje da posle 70.godine života žena može da prekine sa redovnim PAPA testom, ali to je ipak na Vašem lekaru da odluči uzimajući u obzir sve ostale faktore.
Ostavite komentar