Zdravlje žene

Sindrom nemirnih nogu

Sindrom nemirnih nogu
Podeli dalje

Šta je sindrom nemirnih nogu, kad i kako se javlja i kako se može lečiti? Ovo su neka od pitanja na koja dajemo odgovor u narednom tekstu.

U poslednje vreme, naročito nakon što sam promenila posao, primetila sam kontinuiranu bol i težinu u nogama, naročito nakon napornog dana i u večernjim časovima. U prvi mah, nisam obraćala naročitu pažnju, međutim, kako se bol pojačavao i neprijatnost rasla, a time i nemogućnost mirnog sedenja i/ili ležanja, zabrinula sam se i zapitala; mislila sam da su u pitanju unutrašnje vene – “poklon” sa majčine strane familije. Ipak, nakon konsultacija sa stručnim licem i malo istraživanja, otkrila sam u čemu je problem.

Šta je sindrom nemirnih nogu?

Sindrom nemirnih nogu prvi put je opisan daleke 1683.-će godine, kada je jedan engleski lekar pisao o “trncima i kontrakcijama u nogama” toliko intezivnim da pacijenti nisu bili u mogućnosti da spavaju dobro i pričinjavalo im je veliku bol. Kasnije, tokom godina, lekari su bili skeptični prema ovoj pojavi sve do polovine prošlog veka, kada ga je doktor Ekbom detaljno opisao. Simptomi ovog sindroma su bol u nogama, svrab i trnci, grčenje i kontrakcije, motorička nemir, a javlja se najčešće u stanju mirovanja i uveče pred spavanje. Tada nastaje potreba za pokretanjem nogu, masiranjem, vežbama ili jednostavno, hodanjem, kako bi se neprijatnost i bol umanjile.

 

sindrom_nemirnih_nogu_v
Neki jasan i konkretan razlog za pojavu ovog sindroma ne postoji, ali se često vezuje za nedovoljan unos gvožđa, može se pojaviti u toku trudnoće, ako dugo sedite ili stojite dok radite i slično.Srećom, postoje načini za ublažavanje i otklanjanje ove neprijatnosti.

 

Kako se leči ili prevazilazi sindrom nemirnih nogu?

 Osnovna pomoć u lečenju ovog simptoma jeste u ishrani. Konzumirajte hranu bogatu gvožđem, magnezijumom i folnom kiselinom i, uopšte, potrudite se da se zdravo hranite. Dalje, redovne masaže pomažu u opuštanju mišića i otklanjanju neprijatnosti pa i bola. Izbegavajte cigarete, kafu, gazirana pića – sve to utiče na zadržavanje tečnosti u organizmu, kao što utiče i na slabljenje cirkulacije. Naizmenični topli pa hladni oblozi takođe deluju, kao i tuširanje toplom pa hladnom vodom, blage kupke i slično. Ako posao iziskuje višesatno sedenje, povremeno pravite male pauze i prošetajte. Isto se odnosi i na posao koji zahteva stajanje. Kad god ste u prilici, uradite neke od vežbi istezanja, koje pomažu u otklanjanju boli i one karakteristične težine u nogama.

 

sindrom_nemirnih_nogu_v1

Osim ovih predloga, na tržištu postoje i određeni preparati koji pomažu kod ovog sindroma. Uglavnom su u pitanju preparati u obliku gelova, krema i pomada; na vama je da isprobate i odaberete odgovarajući; ja jesam.

 


Podeli dalje
Tagovi

Ostavite komentar

Click here to post a comment

Facebook