I, ako već nemate spremno neko pitanje – koje se tiče nečeg konkretnog što Vi, kao kandidat, treba da znate – bolje je ništa i ne pitati, nego izmišljati ili biti radoznali oko nečeg što nije predmet radnog mesta (ili interesovanja). Nakon što ste prošli početnu eliminaciju i došli do «oči u oči» razgovora, evidentno je da ste određene testove prošli; ovo pitanje vezano je za Vas kao ličnost, a niko ne voli previše ljubopitive osobe, kao i one koji se guraju gde im nije mesto. Takođe, umesto da čekate da Vam potencijalni poslodavac postavi to neizbežno pitanje, preduhitrite ga tako što ćete, kulturno i nenametljivo, pitanja postavljati tokom samog intervjua. Koja su to adekvatna pitanja?
#1 Šta Vam se naročito dopada u radu u ovoj firmi?
Osoba koja Vas ispituje na razgovoru za posao (ako nije sam direktor), takođe je i zaposleni unutar firme. Ovim taktičkim pitanjem, možete ispipati puls same firme, malo bolje shvatiti kakvi su radna atmosfera i odnosi unutar firme.
#2 Koje veštine su najpoželjnije, a kojima bih doprinela/o firmi i timu?
Ovim pitanjem pokazujete da Vam je stalo do timskog rada, kao i da se dobro snalazite u istom. Takođe, dajete do znanja da ste spremni i na dodatni rad, kao i širenje vidika, po pitanju ličnog usavršavanja – a zarad boljeg obavljanja posla.
#3 Zašto je ova pozicija slobodna?
Ne libite se da postavite ovo pitanje, ma kako Vam se činilo neprimerenim, jer nije. Za Vas, kao potencijalnog zaposlenog, važno je da znate da li je radno mesto upražnjeno zbog unapređenja prethodnog zaposlenog, otkaza ili širenja obima posla. Najmanje što Vam treba, u vreme ove krize, jeste da se zaposlite i tek onda saznate da ste peta osoba za tri meseca, koja je na toj poziciji. Ako dolazite na mesto osobe koja je dobila otkaz, upitajte nešto tipa: «Šta biste promenili na osobi na čije mesto dolazim?», čisto da biste znali malo bolje šta se od Vas na tom radnom mestu očekuje.
#4 Ako budem primljen/a, šta bi trebalo da postignem u narednih tri do šest meseci?
Postavite ovo pitanje kako biste znali kako će Vas poslodavac ocenjivati i o Vama suditi. Bitno je znati očekivanja na samom startu, kako biste se što bolje i profesionalnije pripremili, naročito ako se prijavljujete na neku od menadžerskih pozicija.
#5 Kakve ciljeve ima kompanija za narednih godinu dana?
Ovo pitanje Vam pomaže da shvatite širu sliku i vidite u kom smeru se sama firma kreće, po pitanju posla. Osim toga, saznaćete nešto više o samoj firmi i njenom radu iz prve ruke, što pomaže u odlučivanju da li je to adekvatna firma za Vas da u njoj radite.
#6 Imate li kakva dvoumljenja oko mog primanja na apliciranu poziciju?
Ovo pitanje može biti vrlo upečatljiva završnica s’ Vaše strane. Njegovim postavljanjem, takoreći primoravate zaposlenog da Vam odgovori ima li kakve rezervacije prema Vama i dobijate priliku da iste verbalno pobijete. Takođe, stavljate do znanja da ste samouvereni i odlični u onome što radite.
Ne postavljajte sva pitanja od navedenih; u većini slučajeva, dovoljna su samo dva do tri. Izbegavanje postavljanja pitanja, može signalizirati da ste neozbiljni i nepripremljeni, jer ne znate šta biste pitali. Sa druge strane, apsolutno izbegavajte da ih pitate o plati, sistemu i vremenu za napredovanje i tome slično – takva pitanja pokazuju da ste oportunista i sebični – najbolje je postavljati ih kada ste već unutar firme, kao zaposleni.
Ostavite komentar