Sve što treba da znate o bacanju hrane – a niste imali koga da pitate! 10 saveta poznatog britanskog kuvara Jamiea Olivera.
O bacanju hrane i ozbiljno lošim posledicama koje ima po ljude i okolinu pisala sam nešto ranije, a sada vam donosim Jamieve savete o tome kako da ovu lošu naviku svedete na najmanju moguću meru i sebi i drugima poslužite kao primer odgovorne osobe koja čuva okolinu i brine o ljudima u svom okruženju.
Jeste li znali da zapadni svet godišnje baci tri puta veću količinu hrane od one koja je potrebna da nahrani najgladnije ljude na planeti? Od farmi, preko supermarketa pa sve do naših domova, tone i tone jestive hrane se baca, umesto da se iskoristi i utroši na druge načine.
Zbog toga vam prevodim 10 Jamievih saveta uz kojih će bacanje hrane, nadamo se, uskoro biti stvar zaborava.
1. Napravite plan
Planiranje nedeljnih obroka štedi vam vreme i novac, jer na taj način teško da ćete kupiti više namirnica nego što vam realno treba.
2. Ne idite u kupovinu šoping spiska namirnica
Pre odlaska u kupovinu, proverite frižider i zamrzivač i zapišite sve namirnice koje vam nedostaju i koje treba kupiti. Sa tim spiskom idete u kupovinu i trudite se da ne kupujete ništa van nje.
3. Razumevanje rokova
Znati razliku između „Najbolje upotrebiti do“ i „Rok trajanja“ može vam uštedeti novac i sačuvati vas od bespotrebnog bacanja hrane. Prema infografiku koji možete pronaći ovde, prva oznaka se odnosi pre nakvalitet nego na rok trajanja hrane; dok druga oznaka definitivno označava sigurnost i namirnice nakon tog roka ne treba upotebljavati.
4. Ne bacajte prezrelo voće i povrće
Samo zato što više ne izgledaju dobro kao sveže, prezrelo voće i povrće i dalje ima hranljive materije i podjednako je ukusno kao i bilo koje drugo. Čorbe, voćni namazi, u salati – mnogo je načina da iskoristite ove namirnice umesto da ih bacite.
5. Budite otvorenog uma
Isprobajte noe i drugačije namirnice, kupite komad mesa koji obično ne biste kupili ili celu ribu od čijih ćete ostataka napraviti riblju čorbu.. Poenta je da proširite jelovnik, otkrijete nove ukuse i naučite kako da iskoristite što više od namirnica koje imate.
Pročitajte još i: Francuska zabranila bacanje hrane!
6. Kupujte manja jaja
Manja jaja ne znače i manji kvalitet, u pitanju su jaja od mladih koki nosilja koja imaju podjednako hranljivih vrednosti kao i sva ostala. Ujedno, ovo su jaja koja često budu bačena jer niko neće da ih kupi, a koliko su stvarno vredna i kvalitetna možete pročitati ovde.
7. Proveravajte frižider i zamrzivač
Radite redovne kontrole i proveravajte kolika je temperatura u frižideru i zamrzivaču kako vam se ne bi desilo da se hrana pokvari i da morate da je bacite.
8. Pridržavajte se mera
Kad pripremate hranu, ne zaboravite da se pridržavate zadatih mera i da ne uvećavate porcije u pripremi, kako ne biste došli u situaciju da bacate višak hrane.
9. Prihvatite ostatke
Čak i ako vam ostane više hrane od onoga što ste pripremali, odložite u frižider ili zamrzivač (uz nalepnice sa datumom) ili iskoristite za pripremu drugih obroka; samo ne bacajte hranu.
10. Uštedite sa Jamiem
Sve što ne znate ili u šta niste sigurni možete potražiti na Jamievom sajtu, uz brojne recepte koji će pomoći da hranu koju imate i kupujete iskoristite na najbolji mogući način.
Ostavite komentar